
Hlavná hrdinka, rozprávačka príbehu, zotrváva vo vzťahu bez budúcnosti a pracuje na mieste, ktoré neuspokojuje jej ambície. Mnohí na jej mieste by sa zmierili so situáciou a letargicky pokračovali v rozohranej životnej hre, ale Števa vezme osud do vlastných rúk. Zanecháva za sebou Košice, "Pána Úžasného" i úradnícky aparát a cez pracovnú agentúru sa dostáva do Írska.
Zarábanie prostredníctvom vypomáhania v domácnosti a starostlivosti o o starších ľudí sa miestami javí ako beh na dlhé trate, avšak Števa neschádza zo zvolenej cesty. Má na zreteli zárobok, kvôli ktorému opustila domov. Často so zaťatými zubami a falošnou pokorou prijíma príkazy zamestnávateľov. Práve vďaka nim čitateľ objavuje rôznorodosť ľudských pováh a charakterov. Neurotická zbohatlíčka, bláznivá starena či lakomý nevďačný syn tvoria len zlomok bizarných postavičiek, s ktorými príde hrdinka do styku.
Hoci na rok preruší svoju rozbehnutú írsku kariéru a vráti sa na Slovensko, napokon predsa len neodolá vábeniu a opäť sa púšťa do boja s ľudskou (ne)prirodzenosťou a jej obmenami. Napokon sa zo Števy stáva opatrovateľka staršieho muža, ktorý sa rýchlo stane jej blízkym priateľom. Josieho príznačne označuje ako "otca Goriota", keďže rovnako ako u klasickej postavy francúzskej literatúry, aj Josieho majetok sa ocitne v rukách jeho nevďačných detí. Ako to už býva, život prináša rôzne prekvapenia a Števa rozhodne nemá o ne núdzu.
V Írsku prší inak je dômyselný príbeh, ktorý vás osloví hlavne svojou úprimnosťou a autentickosťou. Števa Opremčáková dokonale pozná reálie a záležitosti, o ktorých píše, čo je základ pre nadviazanie kontaktu s čitateľmi. Autorke sa to darí prirodzene a knihu budete odkladať s vedomím, že hoci peniaze mnohé veci uľahčujú, dobré medziľudské vzťahy sú všade na svete na nezaplatenie...