Povstanie ľudu v Kazachstane , Putinove Rusko tam pchá krvavé paprče plus Video...

V Kazachstane vypuklo v ozbrojené povstanie Spúšťačom sú ekonomické a životné podmienky. Okrádanie obyčajných ľudí.

Povstanie ľudu v Kazachstane , Putinove Rusko tam pchá krvavé paprče  plus Video...
Nursultán Nazarbajev a Vladimír Putin starí priatelia (Zdroj: FB)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

K vôli protestom je internet a banky v Kazachstane zastavené pričom proruské jednotky napojené na Rusko sa chystajú vstúpiť

Patrí k najrozsiahlejším štátom na svete a je územne najväčším vnútrozemským štátom, ale väčšina územia je veľmi riedko osídlená. Hlavným mestom je od roku 1997 Nur-Sultan (do roku 2019 pod názvom Astana).

Má 18 miliónov ľudí je 33 krát väčšia ako Slovensko  hustota obyvateľov na km2 je 6,5 pre porovnanie na Slovensku je to viac ako 100.

Doživotným prezidentom krajiny je Nursultan A. Nazarbajev, ktorý bol pôvodne prvým tajomníkom Komunistickej strany Kazachstanu. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento proruský komunistický debil ešte aj hlavné mesto Astana dal premenovať podľa svojho mena.

Za prezidenta bol zvolený 1. decembra 1991. Počas svojej vlády si Nazarbajev nechal v referende zväčšiť svoje právomoci a už 30 rokov terorizuje obyvateľstvo nizkou životnou urovňou na úkor Rusov a svojích nohsledov

Kazachstan je jedným z najbohatších štátov v regióne. Napriek tomu je obyvateľstvo neskutočne chudobné aj keď HDP dosahuje priemer EÚ priemerná mzda je 454 EURO ale v tom su zrejme zarátané aj silové zložky a policajti obyčajní ľudia majú možno 200 EURO

V parlamentných voľbách roku 2007, na ktorých sa zúčastnilo rekordných 65% voličov, vyhrala Nazarbajevova strana Nur Otan s 88 % hlasov. Žiadna iná strana nezískala viac ako 7 % hlasov a do parlamentu sa nedostala. Zahraniční pozorovatelia OBSE voľbám vytýkali netransparentnosť pri sčítavaní hlasov, ako aj vysokú vekovú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu, 

Skryť Vypnúť reklamu

Rok 2016

V Kazachstane bola oficiálne zahájená ťažba ropy a plynu z gigantického poľa Kašagan. Ťažba v tejto oblasti mohla dosiahnuť 370-tisíc barelov denne a postupne vzrásť až na 1,5 milióna barelov denne, uviedol spravodajský server franceinter.fr. Pole Kašagan je jedným z najväčších objavených ropných polí za niekoľko desaťročí.

Ropné pole
Ropné pole (zdroj: FB)


Ropné pole Kašagan

Nepokoje v Alma Ate
Nepokoje v Alma Ate (zdroj: FB)


Nepokoje Alma Ate

V Kazachstane začiatkom tohto týždňa vypukli rozsiahle demonštrácie ktoré prerástli v ozbrojené povstanie „Spúšťačom  sú zhoršujúce sa ekonomické a životné podmienky. Konkrétne cenu skvapalneného LPG na ktorí jazdí prevažná väčšina obyvateľstva zdvihli z 9 na 20 centov. Pri nízkych príjmoch obyvateľstva je aj táto pre mnohých Kazachov je aj táto cena likvidačná.

Skryť Vypnúť reklamu

Kazachstanský internet bol zo stredy na štvrtok v noci vypnutý a národné bankové služby boli údajne pozastavené, pretože krajina vstúpila do piateho dňa rozsiahlych protestov proti svojej vláde. Krajina sa tiež pripravila na vstup takzvaných mierových síl z vojenskej aliancie vedenej Ruskom niekoľko hodín po tom, ako Rusko odpovedalo na výzvu obliehaného kazašského prezidenta Kassym-Jomarta Tokajeva o podporu. Zdá sa internacionálna pomoc sa blíži.

A možno aj Žilinkova cesta do Ruska je ohrozená, lebo sú iné problemy.

Polícia v kazašskom meste Alma-Ata v noci zo stredy na štvrtok zabila desiatky demonštrantov, ktorí napadli niekoľko úradných budov vrátane budovy miestneho policajného oddelenia.

Skryť Vypnúť reklamu

„V noci sa extrémisti pokúsili vtrhnúť do úradných budov, policajného oddelenia mesta Alma-Ata, ako aj do budov obvodných oddelení polície. Desiatky útočníkov vraj boli zabití a prebieha ich identifikácia,“.

Vojenské veliteľstvo v Alma-Ate v noci na štvrtok oznámilo, že bezpečnostné sily v meste započali protiteroristickú akciu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v stredu totiž vyhlásil, že na čele nepokojov stoja teroristi.

Protesty v Kazachstane
Protesty v Kazachstane (zdroj: FB)

Demonštranti na stredajšom zhromaždení v Almaty, najväčšom meste Kazachstanu.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan, ktorý predsedá rade v rámci Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, niečo ako Varšavská zmluva, čo je skupina postsovietskych štátov, na Facebooku uviedol, že do stredoázijského národa bude „na obmedzené časové obdobie“ vyslaný nešpecifikovaný počet vojakov. "stabilizovať a vyriešiť situáciu." Neponúkol žiadny harmonogram ani podrobnosti o tom, ktoré štáty prispejú svojimi silami.

Demonštrácie, ktoré sa začali cez víkend v kazašskom západnom regióne bohatom na ropu kvôli vysokým cenám energií, sa prevalili aj inde, vrátane najväčšieho mesta krajiny Almaty. Demonštranti vtrhli do vládnych budov a nakrátko ovládli letisko Almaty. Zdalo sa, že časť ich hnevu bola namierená proti Nursultanovi Nazarbajevovi, autoritárskemu bývalému prezidentovi krajiny, ktorý ako „otec národa“ podobne ako náš naďalej vykonáva významnú moc v zákulisí.

Nursultan  Otec Slnka komunista Nazarbajev
Nursultan Otec Slnka komunista Nazarbajev (zdroj: FB)

Nursultan Nazarbajev

Syn pastiera oviec, ktorý  sa premenil zo straníckeho funkcionára komunistu po rozpade Sovietskeho zväzu v Kráľa slnka! Dnes ma 80 rokov a je doživotným prezidentom a vládcom Kazachstanu. Je o ňom známe, že neznesie okolo seba nikoho, kto by mu odporoval. Jeho bohatstvo je založené na nesmiernom nerastnom bohatstve, ktorého cena sa počíta na bilióny dolárov a na absolútnej moci: pojem ľudských práv je mu úplne cudzí.

Hlavné mesto Astana je plné mrakodrapov, ktoré preňho navrhli a postavili západné firmy. Politológovia tamojší systém nazývajú kleptokraciou a vládnuca rodina sa nemusí ničoho obávať, pretože parlament ju vyhlásil za svätú a nedotknuteľnú.

Nazarbajev je čistý despota a mal jediné prianie: chcel, aby ho uznávali aj západní demokrati. Preto pozýval do svojej krajiny prominentné osobnosti z radov politikov, biznismenov a vedcov, aby mu slúžili. A nebolo to zadarmo.

Dvaja prezidenti doživotný a náhradný
Dvaja prezidenti doživotný a náhradný (zdroj: FB)

Kasym-Žomart Kemeluly Tokajev ma 69 rokov. Je kazašský štátnik a politik, prezident Kazašskej republiky a najvyšší vrchný veliteľ ozbrojených síl Kazašskej republiky od 20. marca 2019 predseda zhromaždenia ľudu Kazachstanu. Niečo ako Husák a  Doktor politických vied. K.K. Tokajev je Mosvič má vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (MGIMO) v roku 1975, absolvoval preddiplomovú stáž na veľvyslanectve ZSSR v ČĽR, v rokoch 1983-1984 absolvoval stáž v Pekinskom lingvistickom inštitúte podobne ako náš Moskvič Haščák. V roku 1992 absolvoval Diplomatickú akadémiu Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Pravý kovaný komunista a KGBák

Tokajevova vláda rýchlo obnovila cenové stropy pre skvapalnený ropný plyn, ktorý poháňa väčšinu vozidiel na západe krajiny. Odvolal tiež Nazarbajeva z čela mocnej národnej bezpečnostnej rady krajiny a vyhlásil pre celú krajinu dvojtýždňový výnimočný stav. V stredajšom televíznom prejave Tokajev obvinil „teroristické skupiny“ financované zo zahraničia z podnecovania nepokojov, ale podľa agentúry AP neponúkol dôkazy ani nešpecifikoval, ktoré krajiny sú za údajným sprisahaním.

Myslim si že bývalý premier Fico by mu poradil aby si dal pozor na Soroša, mimovládky a NATO

Takmer úplný výpadok internetu, ktorý sa začal v stredu na poludnie, podľa NetBlocks, globálneho monitora internetu, pretrvával až do štvrtkového rána. Prístup bol čiastočne obnovený počas Tokajevovho televízneho prejavu, ale prerušenie sa vrátilo krátko potom.

Ruská vládna tlačová agentúra Tass vo štvrtok skoro ráno informovala, že burza a takmer všetky banky v krajine dočasne zastavia činnosť.

Kazachstan je najbohatšou a najľudnatejšou krajinou Strednej Ázie č. 2 a rozsiahle nepokoje spolu s potenciálnym vstupom síl spojených s Ruskom vyvolali obavy aj vo Washingtone.

Asi pätinu obyvateľov Kazachstanu tvoria etnickí Rusi a Moskva v minulosti rozmiestnila mierové jednotky do krajín, o ktorých sa prezident Vladimir Putin obáva, že sa vymykajú z jeho politickej obežnej dráhy. Lídri v Gruzínsku, Moldavsku a na Ukrajine sa už predtým sťažovali, že takéto jednotky podporujú proruské separatistické sily.

Hovorca ministerstva zahraničia Ned Price vyzval všetky strany, aby situáciu vyriešili pokojne. "Odsudzujeme násilné činy a ničenie majetku a vyzývame úrady aj demonštrantov na zdržanlivosť," uviedol vo vyhlásení. "Žiadame všetkých Kazachstancov, aby rešpektovali a bránili ústavné inštitúcie, ľudské práva a slobodu médií, a to aj prostredníctvom obnovenia internetových služieb."

Verejný hnev proti vodcom Kazachstanu bude pravdepodobne bolieť aj Čínu, ktorá má s krajinou spoločnú pozemnú hranicu. Peking zvýšil investície do kazašského energetického sektora v rámci svojej ambicióznej iniciatívy Pás a cesta. Stredopravý think-tank American Enterprise Institute odhaduje, že čínske investičné a stavebné projekty v Kazachstane v rokoch 2005 až 2021 dosiahli spolu viac ako 34 miliárd dolárov.

Mapa Kazachstanu
Mapa Kazachstanu (zdroj: FB)

Demonštranti v Kazachstane zaútočili na letisko a spálili vládne budovy. Tu je to, čo by ste mali vedieť.

Demonštranti v Kazachstane zaútočili na letisko a spálili vládne budovy. 

Čína a Kazachstan v pondelok oslávili 30 rokov diplomatických vzťahov, pričom čínsky prezident Si Ťin-pching poslal Nazarbajevovi a Tokajevovi blahoželanie. Si Ťin-pching nazval bývalého priateľa podľa čínskych štátnych dokumentov „starým priateľom“ a uviedol, že chce spolupracovať s oboma kazašskými lídrami na prehĺbení strategických väzieb medzi ich krajinami.

Chu Xijin, vplyvný čínsky nacionalistický komentátor, povedal, že nepokoje v Kazachstane pripomínajú „farebnú revolúciu“, pričom poukázal na masívne protesty na Ukrajine a v Gruzínsku zo začiatku 21. storočia, ktoré zvrhli proruských lídrov.

„Spúšťačom  sú zhoršujúce sa ekonomické a životné podmienky. Toto je miesto, kde chce Západ zasiahnuť, aby destabilizoval Rusko a Čínu,“ napísal Hu na sociálnych sieťach bez toho, aby predložil dôkazy. 

Rusko a Čína vraj nedovolia, aby Amerika a Západ zatlačili Kazachstan do priepasti dlhotrvajúceho nepokoja."

Veľvyslanec Milan Kollár Moskvič v Kazachstane
Veľvyslanec Milan Kollár Moskvič v Kazachstane (zdroj: FB)

Milan Kollár

veľvyslanec v Kazachstane

Dátum narodenia:

25. decembra 1965 vo Zvolene, Slovenská republika

Štátna príslušnosť

Slovenská republika

Rodinný stav

ženatý, dve dcéry

Jazykové znalosti

angličtina, ruština, nemčina, nórčina

 

VZDELANIE

2006 - 2011

Fakulta práva, Paneurópska vysoká škola, externé doktorandské štúdium

Fakulta medzinárodných vzťahov, doktorandské štúdium

1991

Právnická fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava, rigorózna skúška – udelenie titulu doktor práv – JUDr.

1985 - 1990

Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, Moskva, Rusko

1984 - 1985

Právnická fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava

1983 - 1984

Gymnázium Banská Štiavnica

1980 - 1983

Gymnázium Piešťany

Vlasta Žampová

Vlasta Žampová

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  585x

Vyznávam hodnoty viera, nádej, láska a mier. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu