Víno – rozveseľuje naše srdcia

Objavenie  vína je staré takmer 10 000 rokov. Je úzko spojené s ľudskou civilizáciou a poľnohospodárstvom. Od roku 8000 do 3000 ľudstvo objavili víno vo viacerých častiach sveta

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Od roku 8000 do 3000 ľudstvo objavili víno vo viacerých častiach sveta Zásluha sa nedá pripísať národu, ktorý prvý vynašiel víno. Totiž pred rokom 3000 pred n. l. ľudstvo nepoznalo písmo. Najstaršie nálezy o začatí pestovaní vína sa datujú do roku 8000 rokov pred n. l. na územie dnešného Gruzínska. Potom o dva tisíc rokov menej /6000 pred. n. l./ na území dnešného Arménska a Iráne. V Európe na balkánskom polostrove začali pestovať víno 6 500 roku pred n. l.

Prvá písomná zmienka o víne pochádza zo Sumerskej ríše a Egypta z roku 3000. V tom období sa vynašlo písmo v oboch spomínaných ríšach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V hrobke legendárneho egyptského faraóna Tutanchamóna sa okrem zlatých predmetov, našlo sa šesť amfor kvalitného vína. V starovekom Egypte sa víno nazývalo "Kha'y" V Egypte víno slúžilo na obradné účely.

V literatúre sa víno objavilo v diele gréckeho básnika Homéra /9 st. pred. n. l./ v diele Odysea. V starovekom Grécku a Ríme bohom vína bol Bakchus alebo Dyonýzos. Vtedy aj slušní ľudia sa mohli zúčastňovať tzv. bakchálií /dní / zasvätené bohu Bakchovi. Ľudia páchajúci orgie mali na sebe masku, aby ich nepoznali.

Skvelým dedičstvom z obdobia starovekého Ríma pre Európu, boli veľké vinice, ktoré sa nachádzali na území južného Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

V stredovekej Európe okrem hostín, sa víno používalo v rímsko - katolíckej cirkvi počas sv. omše. Omšové vína má doteraz trpkú príchuť. Islamské náboženstvo zakazovalo svojim veriacim pitie vína. Moslim musel mať čistý úsudok.

Čím staršie víno, tým lepšie. Tomuto poznatku môžeme ďakovať stredovekým francúzskym mníchom, ktorý víno roky nechávali v jaskyni. Takto zistili, že víno získa kvalitnú chuť.

Súčasnými najväčšími pestovateľmi vína sú napr.: Napa Valley v Kalifornii, Central Valley v Číle, Bordeaux, Rioja a Chianti voFrancúzsku.

Za jedno najsladších vín sveta sa pokladá Portské. Pestujú ho v údolí Douro v Portugalsku. V prvej desiatke medzi najlepšími vínami sveta sa umiestnili vína Saxum, Peter Michael, Revana z Kalifornie. Túto krajinu kedysi nazývali Zlatý štát. Medzi desiatimi najlepšími vínami sveta sa objavili aj vína z Austrálie: Two Hands a Schild. Najznámejšie francúzske vína sú napr. : Chardonay, Clos des Papes, Pinot Noir.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Slovensko má svojho zástupcu medzi najlepšími vínami sveta. Je to tokajské víno, ktoré patrí medzi najlepšie sladké vína na svete. Jeho sladká chuť je prirodzená, kým víno Portské má umelo vyrobenú sladkú chuť.

V roku 2011 padol nový svetový rekord s predajom vín. Biele víno Château d'Yquem ročník 1811 bolo predané za rekordných 85 000 eurá súkromnému zberateľovi. Následne tento predaj bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

314 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu