Nový ekonomický poriadok Nova Väčšina nie je zlý

K napísaniu tohto článku ma inšpirovali aj komentáre k blogu Žitňanského Šetrenie po našom. Najzávažnejší je tam veľmi rozsiahly komentár, ktorý označuje ŽItňanského článok a prednášku za návrat ku krajnému liberalizmu do 19. storočia, keď pracujúci nemali žiadne práva. Podľa môjho názoru je tento komentár prehnaný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Základom života USA sú peniaze, ak ich nemáš, si nič. Z USa máločo príšlo dobré.
Základom života USA sú peniaze, ak ich nemáš, si nič. Z USa máločo príšlo dobré. (zdroj: http://shedexpedition.com/wall-street-new-york/)

Nový ekonomický poriadok Novej väčšiny a Liberálnej dohody je v niečom dobrý, v niečom chybný. Videla som aj prednášku ŽItňanského a možno som všetko nepochopila. Je to môj subjektívny pohľad a túto vec. Nový ekonomický poriadok – prebudenia Tigra je zameraný liberálne. Jeho základ je americká ekonomika, kde štát tu ponecháva ekonomickú slobodu podnikateľom, dane sú tam minimálne, odvody tiež. Americký zákonník práce je ku zamestnancom tvrdý, viac dbá a postavenie zamestnávateľov. Podnikateľom sa tam darí. Na jednej strane s dobrým nápadom tam môže človek prísť ľahko ku peniazom. Človek má tam šancu sa uchopiť a zarobiť dobré. Ale aké sú zápory? Odvody v USA sú takéto: zdravotné poistenie tam cca stojí 400 e, ktoré platí zamestnávateľ. Ale ak zamestnanec pracuje iba krátko u zamestnávateľa a ochorie, zamestnanec si náklady na liečenie platí sám. V praxi sa stáva že zamestnávateľ tam takého zamestnanca vyrazí. Liberálny zákonník práce na jednej strane poskytuje slobodu, ale o to väčšiu neistotu pre zamestnanca, ktorý sa môže na dlažbe ocitnúť kedykoľvek. Do USA putuje množstvo ľudí, lebo tam môžu aj veľa zarobiť. Celkový život v USA je drsný, čisto liberálny. Ak už u človeka zlyhajú jeho sily, tak štát tu prichádza iba v minimálnej miere na pomoc. Život prináša všelijaké situácie, človek môže ochorieť, príde živelná katastrofa. Ako sa to písalo v tom komentári ku Žitňanského článku, že je to návrat do 19. storočia, je to nezmysel. Aj v USA platia základné ľudské práva a slobody. Ide o to, že človek tam nemá žiadne sociálne istoty. Život sa tam meria ekonomickými hodnotami. Ak by sa nejakou náhodou tento Nový ekonomický poriadok podaril vložiť do nášho právneho poriadku, ľuďom by to len zhoršilo život. Aj tak ho máme na Slovensku už dosť podobní tvrdému životu v USA.Nie je tu nutné sa opičiť po americkej liberálnej ekonomike. V súčasnosti sa obyvatelia USA búria proti bankám a tvrdému ekonomickému systému USA, aj keď slobodnému. Ekonomika by mala slúžiť ľuďom, a nie ľudia ekonomike. Preto sú aj ekonomické krízy, ako dôsledok morálnej krízy. Nie je nutné prebudzovať ekonomického tigra. Samo Slovensko svojimi krásnymi a kultúrnymi a prírodnými javmi nám ponuka riešenie ako pozdvihnúť slovenskú ekonomiku. Je to oblasť v turistike a poľnohospodárstve. Tieto oblasti nikdy nepresýtia trh, lebo jesť bude treba vždy aj krásy ľudia budú vždy chcieť vidieť. Keby tak Smer pánbožko osvietil. Miesto toho aby Slovensku pomáhal, a nie nivočil ho. Bohatstvo máme ako na tácke. Nový ekonomický poriadok strany Nová iba kopíruje americkú ekonomiku, ktorá je pre našu európsku mentalitu neprijateľná.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu