Strana SDKÚ má v jednom vo svojich bodov vypracovanú problematiku pre nezamestnaných absolventoch škôl. Skôr sa zaslúžili o prácu pre nezamestnaných, než absolventoch. Ale takýto krok si žiada viac času - nie necelé dva roky. V oblasti justície netreba veľa slov. Tu ešte vždy ministerka spravodlivosti ŽItňanská vedie nerovný boj s Harabínom a jemu podobných bezcharakterných ľudí. Jej veľkým prínosom bolo, že sa všetko zverejňuje. Ministerke Žitňanskej môžeme vďačiť, že sa niektorí ľudia už necítia byť nadradení nad zákon, lebo pred zákonom sme si všetci rovní. A to táto malá šťúpla ministerka presadzuje úspešne. To vyzerá tak krehko, to je len výzor. Vo svojom vnútri je dosť tvrdá voči porušovateľom zákonov.
Európa je v recesii. Hovorí sa, že vraj príde kríza. Ale táto už je. Momentálne však na tom dobre stojí Nemecko na čele so sympatickou Angelou Merkelovou. Slovenský trh je úzko napojený na nemecký. Preto zatiaľ Slovensko nepociťuje krízu až tak tvrdo. Nie je dobré, keď Slovensko je silné iba v automobilovom priemysle. Ale strana SDKÚ má plány ako posilniť aj iné odvetvia.
Premiérka Radičová a volebná líderka SDKÚ Radičová sa stála prvou obeťou eurovalu. Keby nebola spojila hlasovanie eurovalu s vyslovením dôvery ku vláde, tak celé Slovensko by sa stalo terčom kritiky a nedôveryhodný partner pre EÚ. Možno by sme neboli čierna diera. Ale nastal by rozpad eurozóny. Z toho by dobre vyšlo Nemecko, lebo marka by posilnila /európske peňažné platidlo euro by sa v tom prípade zrušilo/. Nemeckí investori by odtiaľ odišli a na dlažbe by sa ocitlo tisíce ľudí na Slovensku, ktorí by preklínali premiérku a SDKÚ nie pre gorilu, ale preto, že ich pripravili o prácu a uvalili do hmotnej biedy.
Jedno je isté, nech SDKÚ či bude v koalícii, či opozícii alebo nedajbože najhorší variant - von z parlamentu bude tu expremiérka Radičová a ex ministerka Žitňanská, ktoré budú vyvíjať verejný tlak na novú vládu, asi Smer, aby sa pokračovalo v reformách, ktoré naštartovala Radičovej vláda. Bolo by škoda, keby SDKÚ strana, ktorá má za sebou veľké úspechy nedostala sa do parlamentu. Lebo volebné preferencie sú neľútostné. Ukrivdení voliči SDKÚ by mali mať toto na myslí. SDKÚ veľa stratila odchodom premiérky z politickej scény, takmer sedem percent. Ale už menej, asi 4, či 3 percenta pre Gorilu.
Toto je určené ukrivdeným voličom SDKÚ. Nie je riešením nevoliť. Veľa týchto voličov viní premiérku, že SDKÚ a pravicové strany „hodila cez palubu". Ja z jej odchodom súhlasím, i keď som smutná. Iveta Radičová je cítiaca ľudská bytosť. Ako primárny dôvod jej odchodu je, že zlyhala. Ako exposlankyňa, keď mala osobné problémy /rozchod s Riapošom/ omylom ťukla tlačicu svojej kolegyne. Nikto ju nepotrestal, a nebol ani dôvod. Ale ona sa sama potrestala - tak ako aj teraz. A sekundárny dôvod - ponižovanie expremiéra a budúceho premiéra Fica.
Sklamaní voliči SDKÚ jej svojím postojom radosť veľmi neurobia, keď nepôjdu voliť. Ale ako je to v prípade Radičovej, aj oni sú slobodné ľudské bytosti so slobodnou vôľou. Je na nich, či pôjdu voliť, či nie. Ale ja nič nestratím, keď som napísala tento blog. V SDKÚ sú aj osobnosti, ktoré majú silný charakter.
Pokrokový volebný program SDKÚ
Premiérka Radičová presne neodporučila nám ktorú stranu /či priamo SDKÚ/ máme voliť, ale poradila, že nemáme pozerať na predsedov strán, či sú nám sympatickí, či nie - ale na predvolebný program. Radičová odporučila voliť pravicu. Z toho hľadiska má strana SDKÚ dobre vypracovaný program. Písať o kauze Gorile a gorilách vo svojom blogu nebudem. Poukážem tu na kvalitne vypracovaný volebný program strany SDKÚ, ktorej môže hroziť, že do parlamentu sa nedostane. Keď bola osem rokov /1998-2006/ vládnucou stranou, urobili sa reformy v ekonomickej oblasti, v justícii a polícii /tieto rezorty malo KDH/. Podľa mňa najväčší úspech dosiahla v reformách, keď bola na čele štátu Radičová. Reformy sa pod jej vedením robili citlivejšie ku ľuďom v dobe ťažkej ekonomickej kríze.