Politický systém a priama demokracia

Neviem o tom, že by vo svete existoval štát, kde by boli poslanci volení priamo ľuďmi – priama demokracia. Dokonca aj Švajčiarsko, kde už stáročia jeho občania rozhodujú o zásadných otázkach formou referenda, má systém politických strán. V štátoch USA majú jeho obyvatelia možnosť si vybrať z dvoch kandidátov, ktorý kandidujú buď na senátora, guvernéra, prezidenta. Na Slovensku sa za posledný rok – dva rozmohol odpor ku politickým stranám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čoraz častejšie sa ozývajú tzv. apolitici, ktorí majú liek na všetko, kydajú na všetko, najradšej by NR SR vyhodili do vzduchu a postrieľali politikov. Tomu prvému sa ani veľmi nedivím, že ľudia sú z politikov sklamaní, a preto volajú po zákaze politických strán a chcú priamu demokraciu. To druhé – násilie ostro odsudzujem. Ak by nejakým zázrakom priama demokracia na Slovensku aj zvíťazila, tak určite neprinesie nič dobrého v horšom prípade, v tom lepšom prípade by to bolo rovnaké ako teraz pri politických stranách. Volebný vkus je na Slovensku mizerný. Šancu uspieť majú iba politické strany, ktoré majú bohatých mecenášov alebo strana s najdlhšou tradíciou ako napr. KDH. Mnoho strán vzniklo, užili si svojich pár minút slávy, a zanikli tak rýchlo ako vznikli. Najčastejším dôvodom bolo, že neplnili svoje volebné sľuby, ale slúžili svojím ambíciám. Príklad priamej demokracie je voľba župana, poslancov obci, mestských časti, župných poslancov, primátorov, starostov. Veľká časť týchto funkcionárov sú príslušníkmi politických strán, ale volič má možnosť priamej demokracie, volí konkrétnu osobu. A je to lepší systém? Vôbec. Veľa funkcionárov sú tam iba preto, aby si zabezpečili svoje rodiny. Zbytok je tam preto, aby skutočne pomáhali ľuďom. Priniesla by priama demokracia skutočne zázrak, že miesto skorumpovaných politikov by priniesla čestných? Nie. Bolo by to tak isto ako v obciach a mestách. Boli by zvolení aj dobrí, aj zlí. Na Slovensku mnohé politické strany vznikli iba preto, aby sa jej čelní predstavitelia presadili v politike, urobili kariéru. Na voliča si spomenú až pred voľbami. V minulosti boli strany hyperaktívne iba krátko pred voľbami. Dnes sú aktívne po celé volebné obdobie a pretekajú sa jeden pred druhými, kto navrhne viac zákonov. Aktivita tesne pred voľbami už nie je trendy. Trendy sú exhibicionizmus, reklama, hyperaktívne navrhovanie zákonov. Strany resp. politici, ktorí si viac ctia morálku a princípy, sú označovaní za obchodníkov, kolaborantov ako je to v prípade KDH. Okolo justície a uzákonenia rodiny sa robí veľké haló. Teraz Smer je ochotný podporiť, aj keď jeho ciele sú iba marketingové. A či dodrží Smer svoj sľub, to je otázne. Nie je nutné rušiť politické strany a zavádzať priamu demokraciu, stačí iba to, aby slovenskí voliči dostali rozum. Politici sú iba odrazom mentality národa. A hovorí sa, že máme takých politikov, akých si zaslúžime. Nikdy na Slovensku nebude dobre, ak dobrí ľudia budú ponižovaní, označovaní za zlodejov. A zlodeji a cirkusanti budú volení.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu