Milovníci konšpiračných teórii si prídu na svoje v románoch od Dana Browna. Jeho najznámejšie romány sú Da Vinciho kód a Anjeli a Demóni. Brownove romány čítajú ľudia po celom svete viac pre sporný obsah, než umeleckú kvalitu. Ku srdcu si zobral, keď sa slobodomurári ostro ohradili spôsobom, akým ich opísal v tých dvoch spomínaných románoch. Až tak ho to zasiahlo, že v románe Stratený kód /2009/ už ich spomínal v lepšom svetle. Okrem svojho „polepšenia" chcel Brown na svojom románe zarobiť. Nie je vylúčené, že mu slobodomurári dobre zaplatili, aby im urobil reklamu. V posledných rokoch záujem o členstvo v slobodomurárskych lóžach prudko klesá.

Spisovateľ Dan Brown
Brownové romány síce zarobili ťažké peniaze vo svete, ale nemajú žiadnu odbornú a historickú hodnotu. Dokonca nevedomého čitateľa vedia zmiasť Jeho romány sú nábožensky a historicky nepresné. Na úvodnej stránke ani neobsahujú upozornenia pre čitateľa, že román obsahuje nepresnosti. V jeho troch románoch je hlavnou postavou sympatický vysokoškolský profesor Robert Langdon, ktorého hral herec Tom Hanks. Sám Brown vystudoval matematiku a informatiku ako hrdina z jeho románov.
Dan Brown vo svojom románe, ktorý sa určite dočká aj svojej filmovej podoby tam opísal jednu scénu, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou slobodomurárom veľmi neľúbila. Pri jednom zasväcovacom obrade pili ľudskú krv z ľudskej lebky.

Interiér slobodomurárskej lóže
V roku 2004 bol nešťastnou náhodou zastrelený nový člen lóže pri zasväcovacom rituále, ktorému sa podrobí každý nový uchádzač. Zmysel spočíva v tom, že nový člen musí preukázať veľkú dávku odvahy - podstúpiť nejaké to riziko. Počas zasväcovacieho obradu majster - ten čo vykonával obrady mal omylom miesto slepých nábojov, pravé. Uchádzača mal iba takto skúšať, keď ho postraší pištoľou s pár slepými nábojmi. Obeť sa z kresla zvalila na zem po tom, čo na neho jeho majster vystrelil. Ostatní členovia videli iba krvavú ranu uprostred čela a bezduché telo. Po tomto incidente sa postoj slobodomurárov radikálne zmenil. Z uzavretej skupiny opradenej primitívnymi predstavami o okultných obetách a tajného riadenia sveta, chceli vyvrátiť. Verejnosť má možnosť nazrieť to, čo nemohla vidieť dve stovky rokov. Len niektoré heslá a zmysel symbolov zostali pred svetom utajené.
Čo ma veľmi prekvapilo bolo, že aj niektoré historické osobnosti z našich novodobých dejín boli členmi tejto intelektuálskej lóže napr. Ján Kollár, gróf Karol Pálffy, M.R. Štefánik. Povráva sa, že členom slobodomurárskej lóže bol a zosnulý Václav Havel.
Nechcem v žiadnom prípade im robiť reklamu. Chcela som len poukázať na to, že okultizmus, tajné riadenia a následné ovládnutie sveta, vraždy sú čisté nezmysli. Podľa môjh pohľadu sú slobodomurári vyznavači rozumu, uznávajú nejakú nadprirodzenú bytosť, ktorá riadi svet, ale konkrétne ju nepomenúvajú. Preto je zrejme proti ich pravidlám hovoriť o náboženstve v ich priestoroch. Osobná viera je zrejme povážovaná za ich súkromnú vec.