Má cenu bojovať za obyčajného občana, v demokracii ......????

Bossing a mobbing sú ešte stále pre spoločnosť nežiaducimi témami. Aj keď vďaka poslankyni NR SR pani  JUDr.Márii Ritomskej a ostatnými bojovníkmi proti zlému zaobchádzaniu na pracovisku, táto téma je nežiaduca pre politikov, média, podnikateľov a štátnu sféru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Teraz som si vypočula UV reláciu kresťanského rádia „Lumen“ na tému mobbing a bossing na pracovisku z roku 2011. Jeden z telefonujúcich povedal, že najlepšie je dať výpoveď a začať od znova, v novej práci. Povedal, že všetky obete, ktorá sa bránia si neuznajú chybu, že zlyhali. Tak aj povedal budúcej poslankyni Ritomskej (jedna zo štyroch hostí na rádiu Lumen), že robí chybu, že sa bráni. Že mobér bude svoju obeť prenasledovať ako lovec. Telefonujúci mal v tom pravdu, že lovec – mobér z pravidla prenasleduje svoju obeť aj po skončení pracovného pomeru, ak sa obeť bráni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Poslankyňa Ritomská)

V tomto prípade telefonujúci nemal pravdu, lebo p. Ritomská to dotiahla až do NR SR ako poslankyňa. Pojem mobbing a bossing dodnes nevedia poriadne pochopiť. Odkázali ju, tak ako to dnes robia tieto inštitúcie na advokátov. Prečo haniť advokátov? Advokáti si zarábajú na seba a ako obchodníci chcú mať zisk. Preto aj svojich klientov, poskytujú im čo najviac právnych úkonov, aby aj zarobili. Tak robia aj iní podnikatelia. Kto im to môže mať za zlé? Nájomné, dane platiť sa musia a žiť z niečoho treba. Aj keď zákazníci tentoraz tu nie sú kupujúci, ale zúfalí klienti, ktorí dúfajú v spravodlivosť. Netreba kritizovať advokátov, ale zmeniť zákony, aby advokáti nemohli v tom prípade tak konať, alebo by mal štát viac chrániť obete mobbingu. 

SkryťVypnúť reklamu

Má sa človek alebo nemá brániť proti mobbingu? Má dať jednoducho výpoveď a začať v inej práci? Nie každý má takúto možnosť, ak žije v hladovej doline. Vtedy je ako v bludnom kruhu, nemôže sa ani brániť, aby neprišiel o prácu. Takýto zamestnanec prehrá aj tak, nepriaznivá situácia sa mu zúročí na jeho zdraví, a o prácu príde. Toto sú veci, ktoré sa veľmi zlé čítajú. To je pravda je to na zváženie nášho demokratického štátu.

S volajúcim občanom, ktorý sa dovolal do rádia Lumen a povedal, že mobovaný človek si neuzná svoju chybu že prehral, keď sa bráni.. Ja s týmto tvrdením toho pána nesúhlasím. A tiež nesúhlasím ani s tvrdením, že mobovaný človek musí bojovať za svoje práva nasilu. Podľa mňa je to vec každého zamestnanca, či sa bude brániť, či nie. Brániť sa na súde proti mobérovi, nie je nič príjemné, ani pre silné povahy. Preto si treba zvážiť za a proti postaviť sa proti tomu zlu. Ale je pravda, že do roku 2011 sa na súde brániť proti mobérovi nemalo cenu, keďže súdy sú na strane mobérov a človek príde aj o posledné peniaze na súdnych poplatkoch za advokáta.

SkryťVypnúť reklamu

Obnovením OZ Práca a vzťahy v roku 2011 sa z toho hľadiska (finančného) oplatí brániť. Na Slovensku sa už tri roky dňom a nocou venuje už súčasná poslankyňa a bývalá hosťka rádia Lumen pani Ritomská. Jej prípad ukazuje, že telefonát toho pána (že brániť sa proti mobérovi je chyba) nevyšiel. Poslankyňa Ritomská má už teraz evidovaných cca 350, ak nie viac obetí mobbingu. Súdne pojednávania aj vyhrala. Tak z toho hľadiska – finančného to obeť nestojí nič. Ale aj napriek nežištnej pomoci OZ Práca a vzťahy to nie je pre mobovaného nič príjemné. Je iba na obeti samej, či sa rozhodne súdne čeliť svojmu mobérskému šéfovi alebo proste zavrie túto smutnú kapitolu života a začne od znova v novej práci. OZ Práca a vzťahy je aj o psychickej podpore pre obeť. Pani poslankyňa často sedí vo svojej poslaneckej kancelárii na Bratislavskom hrade do neskorých večerných hodín a pomáha obetiam osobne alebo častokrát v nočných hodinách cez facebook.

SkryťVypnúť reklamu

Vzdorovať svojmu zamestnávateľovi si treba veľmi zvážiť, klady a zápory, ktoré v tomto boji prinášajú. Pre niektorých jedincov je najlepšie zabudnúť, ,lebo neustálym si pripomínaním a znova prežívaním mobbingu im spôsobuje iba traumu a ťažké zdravotné následky, ktoré nie sú zvratne.. A to ku ničomu nevedie, narastá veľké množstvo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím-inavlidi.Spravodlivosť by mala v demokratickom zriadení platiť bez rozdielu postavenia občanov republiky.

Spoločnosti by veľmi pomohlo, keby sa mobbing a bossing dostali do Trestného zákonníka ako trestný čin, vinník nech znáša patričné právne následky.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu