Peniaze ex nihilo nie sú problém. 1.časť.

Asi to bude trochu nezrozumiteľné, ale z dôvodu autorských práv nemôžem opísať svoje poznámky jedna k jednej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Kritika tvorby peňazí z ničoho je dnes veľmi obľúbená. Tábor oponentov je ešte väčší. Obe strany sa mýlia. Problém správnych peňazí je zložitý a bez konečného riešenia. Podstatou tohto problému je evolučný pohyb do konca peňažných dní.

 Na neriešiteľnosť poukazuje už problém definície peňazí. Kdekoľvek je možné nájsť na dvadsať rôznych definícií. V tom prípade je ale namieste odmietnuť takýto prístup. Peniaze sú komplexnou súčasťou komplexného celku. Technokratický prístup nedáva zmysel. Zmysel dáva jedine prístup, ktorý problém nerieši, len popisuje. Nie je to nič zvláštne. Ani exaktné matematické metódy nevedú ku vysvetleniu kvantových javov. Výsledkom je len nepochopiteľný popis. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tak je nutné pristupovať aj k peniazom. Sú evolučným javom v evolučnom prostredí sociosféry človeka. Medzi peniazmi a nepeniazmi je niečo ako fázový prechod. Nikdy neurčíme, kde sa končia peniaze a kde začína tovar, či služba. 

 Matúš Pošvanc píše vo svojej eseji "Manifest za slobodné a frakčné bankovníctvo", že v podstate všetky peniaze sú ex nihilo, Najskôr ma to zaskočilo. Neskôr sa mi to zdalo logické, ale nakoniec som predsa len musel sčasti odmietnuť takúto striktnú charakteristiku. Dôvodom je práve evolučný charakter peňazí, ktorý je vždy mnohotvárny. Peniaze teda môžu byť ex nihilo aj už existujúcou hodnotou, ale rovnako aj reprezentantom, alebo odvodeninou inej, existujúcej hodnoty a dokonca aj ešte neexistujúcej hodnoty - opäť ex nihilo.

SkryťVypnúť reklamu

 Keď si predstavíme, že pri turistike nájdeme v potoku hrudku zlata a žijeme v dobe zlatého štandardu, výmenou hrudky za vytlačenie bankovky (potvrdenky vkladu) vytvoríme z hľadiska ekonomiky peniaze ex nihilo. Dovtedy tie peniaze v ekonomike neexistovali. To platí aj pri zaplatení razobného a vyrazení mincí. To platí aj pri súčasných peniazoch (menách), hoci tu sa názory rôznia dokonca aj na platforme Rakúskej ekonomickej školy. Dôležité ale je, že vznikajú ako záväzok oproti pohľadávke, ktoré dovtedy neexistovali. Z dynamického pohľadu začali v ekonomike existovať. Vznikli teda ex nihilo. Z účtovného hľadiska sa vzájomne vyrovnávajú a môžeme bez sporov pripustiť, že pri takomto kritériu naopak neexistujú ex nihilo. To platí samozrejme aj o štátovkách so 100% rezervami. Komoditné mince sa zase účtovne vyrovnávajú pri trhovej výmene. O.K. To na ilustráciu stačí. Tento spor má ešte zrejme bohatú budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

 Majú teda súčasné meny nejaký problém? Tak to teda áno. A to fatálny. Nie je v ich kontroverznom charaktere ex nihilo. Je v ich ľahkej dostupnosti. Napriek všetkým trhovým i byrokratickým obmedzeniam u investorov, spotrebiteľov, komerčných i centrálnych bánk nie sú súčasné meny vzácne. Správne peniaze musia byť vzácne. Nie sú to kamene z potoka ... s výnimkou zlatých a to hlavne v "zlatých časoch".

 Toto by bol len základ problému - základné peniaze. Peniaze tvoriace peňažnú bázu. Na nich sú postavené ďalšie legitímne peniaze a tie problém rozširujú a komplikujú. 

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu