Demokracia versus republika.

Kolaps svetového finančného systému je nielen dielom mocenského systému, zideologizovania ekonómie, ale aj spoločensko-ekonomického nevedomia. Takmer bezvedomia. Súčasťou tohto kolapsu je aj kolaps samotného mocenského systému. A tu platí to isté nevedomie až bezvedomie !

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 Pojem demokracia je používaný denno-denne v rôznych súvislostiach. Tak ako finančnému systému, aj skutočnému obsahu pojmu demokracia drvivá väčšina ľudí venuje minimálnu pozornosť. Najčastejšia predstava je predstava výberu jednotlivcov, ktorí rozhodujú za všetkých a v mene všetkých. A práve takúto predstavu majú prakticky všetci komentátori a politológovia, ktorí neustále v médiách vystupujú a poúčajú verejnosť. Poúčajú zložito a nekompromisne. A prakticky všetky ich vyjadrenia vyznievajú v duchu: "Naše spoločenské zriadenie je demokracia." 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nie je! A ani nemôže byť! Naše spoločenské zriadenie je "republika". V tejto chvíli je väčšina čitateľov akiste zaskočená .... Nevadí. Pokračujeme.

 V republike, staro-rímska "res publica" , sa uplatňuje technológia štátnej moci tak, že občania si zvolia zástupcov, ktorí tvoria zákony a zostavujú výkonnú zložku moci - zväčša vládu. Najvyššiu moc v štáte má zákon a navyše zákon vytvorený popísanou technológiou.

 V demokracii sa štátna moc uplatňuje ako väčšinový názor a to prostredníctvom hlasovania občanov. Hlasovanie stojí nad zákonom. Pokým v starovekých Aténach išlo o čistú demokraciu, dnešné Švajčiarsko, ako jediná demokracia na svete je doplnená aj o republiku. Švajčiarska republika je ale jednoznačne podriadená demokracii. Funguje to takto už 166 rokov. Teda od doby, kedy sa u nás začalo len národné obrodenie.

SkryťVypnúť reklamu

 Kde sa teda v republike nachádza, či tvorí demokracia??? Komentátori a spoločenskí vedci nám pravidelne tvrdia, že vo voľbách. Katastrofálny omyl. Republikánske voľby nie sú, neboli a ani nikdy nebudú demokratické!!! Sú totiž pluralitné!!! Voľby sú prostriedkom na zistenie názorovej rôznorodosti v spoločnosti. Názorovej štruktúry. Nie názorovej väčšiny. Tá sa vytvára až následne a to vytvorením vládnej, teda väčšinovej koalície v zastupiteľskom zbore. A toto je miesto a čas, kde sa tvorí demokracia. Lenže. Lenže tento proces je a vždy bol dosť komplikovaný na to, aby parlamentná väčšina skutočne vyjadrovala väčšinové spoločenské názory. Väčšinové názory nielen v čase vzniku koalície, ale hlavne počas jej trvania.

SkryťVypnúť reklamu

 Pestovanie demokracie v republike je komplikované a preto aj neisté. Proces jej tvorby je náchylný na vytlačenie demokracie skupinovými záujmami a teda vznikom partokracie. No a od nej je to len kúsok ku vzniku oligokracie, teda takej formy, kde sa presadzujú už len záujmy úzkej skupinky ľudí - oligarchov. Ďalšou možnosťou je aj autokracia - silná vláda jednotlivca. Na takomto zvrhnutí republiky je najväčším problémom to, že spoločnosť sa rozdelí na dve časti. Pokým tá väčšia je podriadená zákonu, tá menšia stojí nad zákonom a to jej umožňuje nielen manipuláciu so zákonom, ale aj s celospoločenským vedomím. Samozrejme vo svoj prospech a proti záujmom zmanipulovanej väčšiny.

SkryťVypnúť reklamu

 Problémy s oligarchiou a partokraciou mali aj v starovekých Aténach. Politické rozhodnutia záležali na presvedčení občanov a ich vzťahu k jednotlivým oligarchom a partokratom. V každom prípade ale mohli občania pružnejšie reagovať na politickú situáciu ako občania v republikánskom zriadení. My dnes nemáme demokraciu, len nepokojnú partokratickú a oligokratickú republiku, ale oproti starovekým Atéňanom môžme čerpať z bohatšej histórie. Čo s tým teda urobíme ???

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu