Navonok zdanlivo udržuje dobré, alebo aspoň uspokojivé výsledky, ale vo vnútri sa umocňujú tendencie, ktoré nie je možné zastaviť. Sú to javy, ktoré prevrátia naruby mnoho zažitých predstáv, postupov i názorov.
Ak si odmyslíme mocenské záujmy štátov a sústredíme sa výhradne na ekonomické, tak rastúce tendencie odklonu od amerického dolára sú logickou reakciou na menu, ktorá sa nezadržateľne množí a logicky stráca hodnotu. Takúto menu je možné pri rastúcom odklone uplatniť nakoniec iba v prostredí, kde je zákonom určená ako povinná - teda na území USA.
Útek od USD nastane, ak sa dosiahne nejaká kritická hranica. Môže sa tak stať ale aj skôr v dôsledku kritickej hranice politickej trpezlivosti. Z politických a geo-politických dôvodov môže byť tento proces spustený skôr. Od tejto okolnosti záleží aj ďalší vývoj.
Pri ne-narušenom ekonomickom vývoji je schopný finančný trh prijať extrémne množstvá pseudo-peňazí a kolabovať začne zrejme až po silnom prepade reálnej ekonomiky, čím sa výnosy na finančných trhoch začnú tiež prepadávať v dôsledku veľkej "nákladovosti" finančných aktív v porovnaní k zisku subjektov reálneho trhu. Oba trhy pôjdu spoločne dolu a je na FED-e, čo urobí. Podľa ideologických zvyklostí sa pustí do menovej inflácie. Lenže. Lenže na udržanie deflačného úbytku meny nebude stačiť rovnako veľká emisia. Musí byť väčšia. Rýchla sanácia je akosi vždy nákladnejšia, ako bežná prax. Zadlžená a finančne neefektívna ekonomika ďalšiu menu nebude chcieť prijímať. Ako mokrá špongia vodu. Keď ju aj prijme, tak neefektívne. Takže enormná emisia bude musieť byť riadená naozaj mimoriadnymi nástrojmi. Napríklad aj vysokou(veľkou) zápornou úrokovou sadzbou. Alebo zasypaním pseudo-peniazmi všetkého, čo sa v ekonomike ešte hýbe, ale hlavne toho najväčšieho a kádrovo dokonalého. To najkvalitnejšie z finančnej a politickej rasy. Dokonalý ekonomický rasismus. V tomto bode ale predstavivosť končí. Buď FED enormnú emisiu nezastaví ani pri zreteľnom prepuknutí hyperinflácie, alebo zastaví a spustí sa samočinne enormná deflácia. V tomto bode zostanú teda len dve neradostné finančné zábavky: Hyper-inflácia, alebo hyper-deflácia. To už bude zrejmé aj slepému. Pre ktorú variantu sa rozhodne FED? Fatálna otázka: Hyper-inflácia, alebo hyper-deflácia? Nebyť, či opäť nebyť?
Ak ale dôjde k predčasnému spusteniu úteku od dolára v dôsledku politických nezhôd, začne sa zrejme po predchádzajúcom nafúknutí prepadávať skôr finančný trh ako reálny, v dôsledku nákupu "istejších" reálnych ako finančných statkov. V prípade, že útek bude dosť prudký, vypukne zrejme na reálnom trhu hyper-inflácia. Možno bude trvať krátko, možno dlhšie. Takže na reálnom trhu hyper-inflácia a na finančnom hyper-deflácia. A to je pre FED mimoriadne problematický úkaz. Nemôže sa pustiť ani do kontrakcie, ani do emisie. Opäť fatálna otázka, len v trochu iných súvislostiach: Hyper-inflácia, či hyper-deflácia? Nebyť, či nebyť?
Je možné, že konečne začne robiť FED to, čo sa patrí - nemanipulovať s menou. To sa týka aj ostatného sveta. Samozrejme, že to so sebou nesie aj dramatické situácie nielen z ekonomického, ale aj občianskeho i mocenského hľadiska. Bude to ale úroda finančného systému po minimálne štyridsiatich rokoch. A my všetci budeme tú úrodu zbierať .....
Môžeme opakovať historické finančné chyby, alebo skoncovať s nimi. Naša otázka je spoločensky tiež fatálna: Pevný finančný systém, alebo inflačný? Byť, či nebyť?