Situácia s americkým dolárom je principiálne rovnaká ako s EURom a Librou. Rozdielom je len to, že dolár je stále svetovou rezervnou menou. To znamená, že ohromné množstvá dolárov obiehajú po celom svete a ukladajú sa po bankách celého sveta.
Nič to ale nemení na tom, že takmer všetky sú tiež dlhom. Dôležitý je aj celkový dlh USA. Keďže rast tohoto dlhu je 5-6 krát vyšší ako hospodársky rast USA, riziko náhlej platobnej neschopnosti narastá. Môže ju spustiť aj úplne malý účastník trhu. Je to teda rovnaké ako v Európe.
Dolár ako rezervná mena má navyše ďalší problém. Rezervná mena, ktorej hodnota exponenciálne klesá raz musí stratiť dôveru. Také peniaze nikto nikomu nepredá a nikto ich nebude chcieť kúpiť. Riziko hyperinflácie narastá. Držitelia dolárov budú najskôr stále viac umiestňovať svoje peniaze po celom svete do najrôznejších investícií s charakterom bublín. Nakoniec dolár stratí hodnotu a budú musieť nastúpiť tvrdé jednania o spôsobe splatenia dlhu.
Dolár sa teda bude pohybovať medzi defláciou a hyperinfláciou. Pádu dolára sa budú obávať všetci. Vláda, banky, samosprávy, výrobcovia, spotrebitelia i zahraničný držitelia. FED a vláda nemajú iný nástroj a teda inú možnosť, len peňažnou expanziou zabraňovať pádu. Reálny kapitál bez dlhu prakticky neexistuje. Tento stav si vyžaduje stále nové emisie peňazí, ale neumožňuje tieto peniaze stiahnuť späť, pretože ony stav neozdravujú, len vytvárajú drobné ilúzie nad prehlbujúcou sa priepasťou. Ony teda stav zhoršujú. Nezdravých ekonomických vzťahov tak pribúda a tie si vynucujú ešte väčšiu emisiu pseudo-peňazí, ktoré zatiaľ zachraňujú pred okamžitým kolapsom, ale vytvárajú omnoho silnejšie sily pre úplnú deštrukciu finančného systému.
QE teda môže skončiť, ale musí byť nahradené ešte väčším emitovaním a najlepšie pod iným názvom, aby to vyzeralo lepšie. Hospodárstvo USA musí tak nakoniec prejsť do deflácie a záverečného kolapsu. Nič nám neurčí, či sa to zvrtne na hyperinfláciu, alebo lavínu bankrotov. Tá bude hroziť neustále a jej pravdepodobnosť sa zvyšuje exponenciálnym rastom. Už v súčasnosti je pomerne veľká. FED a celý bankový systém môžu ale emitovať ešte stále nesmierne množstvá dolárov a ešte stále sa budú nachádzať záujemci. Samotná vláda je veľkým záujemcom. Akonáhle bude hroziť prudký hospodársky pokles vláda siahne po akomkoľvek množstve nových peňazí. Strach z bezprostredného defaultu bude väčší ako obava s neskoršej hyperinflácie.
Tento proces môže trvať ešte roky. Ale nezvratný default sa môže spustiť aj v priebehu mesiacov. Vylúčiť to nemožno. V každom prípade môžeme očakávať masívnu peňažnú expanziu vzhľadom na skúsenosti s liečením kolapsu Hooverovou administratívou a na súčasnú ekonomickúj ideológiu zrodenú po tomto kolapse. Ani tzv. reštrukturalizácia dlhov nemôže pomôcť. Tá teraz znamená to isté, ako hociktorý bankrot - oslabenie nadväzujúcich účastníkov trhu a následnú lavínu bankrotov.
Zdroj popisu zákonitého vývoja finančného systému :
http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html