Ďalším ohniskom pre spustenie celosvetového kolapsu finančného systému je Čína. Tým, že sa za posledných 20-30 rokov pretlačila medzi najsilnejšie ekonomiky sveta, tým nadobudla aj potenciál pre spustenie kolapsu.
Prvým zdrojom rizika sú čínske dolárové rezervy. Znehodnocovanie dolára núti Čínu investovať ich do rizikových investícií v politicky nestabilných oblastiach, alebo aj do amerických dlhopisov. Ďalej ju to núti hľadať menovú alternatívu. Opustenie dolára je skôr, či neskôr nevyhnutné. To spustí jeho pád a pravdepodobne hyperinfláciu. Je ale rovnako možné, že dôjde v zápätí k rozsiahlemu defaultu, nakoľko FED bude musieť zareagovať sťahovaním peňazí z obehu. Sprievodný šok zasiahne nákupy cenných papierov a spôsobí ich pád. Prepad ich cien a obrovské zadlženie neumožní v plnej miere a včas prevádzať dlžné sumy na veriteľov. Americký finančný sektor sa zrúti.
Druhým zdrojom čínskeho rizika globálneho kolapsu je skutočný stav čínskeho hospodárstva. Centrálna diktatúra ústredného výboru nedokáže detailne sledovať reálny stav ekonomiky a nižšie stupne riadenia nedokážu reálne vyhodnotiť hospodárske výsledky, pretože ide pre nich o politickú a administratívnu úlohu, nie ekonomickú. Ekonomickou úlohou pre nich je objektívne nevyhnutná korupcia. V takejto situácii môže dôjsť k rozsiahlym problémom, ktoré bude ÚV riešiť vnútornými zdrojmi, alebo obchodom s ázijskými krajinami. Podstatne menší obchod so západom bude ešte viac obmedzený a to spôsobí také straty, ktoré môžu vyvolať silný hospodársky prepad na západe. Ten nevyhnutne spustí kolaps celého hospodárskeho a finančného systému.
Ďalšie zdroje problémov v Číne môže priniesť budúcnosť. Čakať, že by Čína zachraňovala naše exporty nie je namieste.
Základný zdroj objektívneho vývoja finančného systému :
http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html