Stručná história budúcej skazy. (5)

Budúcnosť nemôžeme predpovedať. Ak ale máme odpovedať na otázku, či zajtra vyjde slnko, tak sme si istí, že odpoveď vieme. Ak máme odpovedať na otázku, či vyhráme športový zápas, tak istotu nemáme. Niečo vieme teda predpovedať s vysokou pravdepodobnosťou. Ako je to so svetovým hospodárstvom ako celkom? Svetový finančný systém je v procese postupného kolapsu. To uznáva len nepatrná časť ľudí. Časť z nich si myslí, že keby sa prijali opatrenia podľa ich predstáv, všetko by sa na dobré obracalo. Takže ešte nepatrnejšia časť z tej nepatrnej časti vie, že tento kolaps je nevyhnutný. Bez možnosti zvratu. Jediný nástroj, ktorý ako civilizácia máme na ovplyvnenie tohoto procesu je politika. A tá v každej svojej podobe pracuje v súlade s procesom kolapsu. Zmeniť to, by znamenalo zmeniť človeka. Prudký prepad môže nastať kedykoľvek. Postupom času jeho pravdepodobnosť narastá. Dovtedy bude pokračovať hospodárske spomaľovanie, stagnácia a úpadok. Čo sa teda musí stať ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ďalším ohniskom pre spustenie celosvetového kolapsu finančného systému je Čína. Tým, že sa za posledných 20-30 rokov pretlačila medzi najsilnejšie ekonomiky sveta, tým nadobudla aj potenciál pre spustenie kolapsu.

Prvým zdrojom rizika sú čínske dolárové rezervy. Znehodnocovanie dolára núti Čínu investovať ich do rizikových investícií v politicky nestabilných oblastiach, alebo aj do amerických dlhopisov. Ďalej ju to núti hľadať menovú alternatívu. Opustenie dolára je skôr, či neskôr nevyhnutné. To spustí jeho pád a pravdepodobne hyperinfláciu. Je ale rovnako možné, že dôjde v zápätí k rozsiahlemu defaultu, nakoľko FED bude musieť zareagovať sťahovaním peňazí z obehu. Sprievodný šok zasiahne nákupy cenných papierov a spôsobí ich pád. Prepad ich cien a obrovské zadlženie neumožní v plnej miere a včas prevádzať dlžné sumy na veriteľov. Americký finančný sektor sa zrúti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým zdrojom čínskeho rizika globálneho kolapsu je skutočný stav čínskeho hospodárstva. Centrálna diktatúra ústredného výboru nedokáže detailne sledovať reálny stav ekonomiky a nižšie stupne riadenia nedokážu reálne vyhodnotiť hospodárske výsledky, pretože ide pre nich o politickú a administratívnu úlohu, nie ekonomickú. Ekonomickou úlohou pre nich je objektívne nevyhnutná korupcia. V takejto situácii môže dôjsť k rozsiahlym problémom, ktoré bude ÚV riešiť vnútornými zdrojmi, alebo obchodom s ázijskými krajinami. Podstatne menší obchod so západom bude ešte viac obmedzený a to spôsobí také straty, ktoré môžu vyvolať silný hospodársky prepad na západe. Ten nevyhnutne spustí kolaps celého hospodárskeho a finančného systému.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zdroje problémov v Číne môže priniesť budúcnosť. Čakať, že by Čína zachraňovala naše exporty nie je namieste.

Základný zdroj objektívneho vývoja finančného systému :

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho.html

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu