Finančný systém založený na kovových peniazoch je ohrozovaný predovšetkým našimi vlastnosťami. Keď môžeme pravidlá porušiť bez väčšej ujmy, obvykle ich aj porušujeme. To sa deje aj v bankovníctve od prvopočiatku. Bankári porušovali dohody s klientami a používali ich peniaze na obchodovanie bez ich súhlasu. Tak im zostávali v banke len čiastočné rezervy peňazí. Keď im obchod nevyšiel a klienti si prišli vyzdvihnúť peniaze, bankári boli "platobne neschopní". Bankrot. Dnes sa tiež hovorí o čiastočných(frakčných) rezervách bánk. Nie je to pravda. Je to ešte horšie. Dnes banky vytvárajú "multiplikačné rezervy". O tom ale snáď inokedy. A nech vás nemýli, že ste o tom ešte nepočuli. Čas počúvania a rozprávania ešte len prichádza.
Ďalším spôsobom porušovania pravidiel je riedenie peňažného kovu. Dôsledkom je zväčšovanie množstva peňazí - inflácia a následné znižovanie hodnoty takýchto peňazí. Tento spôsob inflácie viedol k rôznym situáciám, ale k prosperite určite nie. Často bol vynucovaný silou a neraz skončil aj popravou panovníka.
Pre nás je ale najzaujímavejšia ďalšia možnosť inflácie a to je spontánna inflácia kovových peňazí. Vznikne v prípade zvýšenej ťažby drahých kovov, alebo vykorisťovaním podmanených krajín. A najzaujímavejšie na nej je to, že nevedie k dlhodobej prosperite, ale k tomu, čo vidíme v modernej dobe. To znamená k počiatočnému hospodárskemu rastu a k záverečnému úpadku a kríze.
Pre jednoduchšie prijatie tohoto záveru máme jednu pomôcku. Predstavte si, že by sa každý deň menili fyzikálne jednotky hmotnosti, rýchlosti, dĺžky apod. Ako by sme asi fungovali ?? U peňazí ako jednotky pre meranie ekonomických hodnôt je to prakticky to isté. Pribúdaním, alebo ubúdaním týchto jednotiek sa meranie mení. A tým sa mení aj proces na toto meranie viazaný - výmena tovarov - obchod.
Aby to nebolo také jednoduché, je tu ešte jedna zvláštnosť. Ak sa množstvo kovových peňazí mení pomaly, pomalšie ako hospodársky rast, vtedy prakticky nedochádza k vytváraniu nerovnovách vo výmene tovarov. Ak je ale prírastok kovových peňazí, teda "maradla" vyšší ako hospodársky rast, meradlo nám meria vysoké hodnoty (inflačný rast cien). Tieto hodnoty ale nie sú kryté skutočným(čistým) hospodárskym výkonom, preto budú musieť byť raz v budúcnosti stlačené nadol a na to si objektívna realita vytvorila spoľahlivý nástroj - hospodársku krízu. Je to teda ten istý nástroj, ktorý bude musieť čoskoro naprávať aj nerovnováhy našich dnešných pseudo-peňazí.
Adresa článku :
http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/06/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_19.html