Obidve teórie sú zhubné, čo preukáže blízka budúcnosť. Ja si ale všímam predovšetkým monetarizmus, pretože ten vznikol ako oponentúra fiškalizmu a namiesto jeho vytlačenia sa napokon spojili v zhubnej polototalitnej jednote sebadeštrukcie.
Podstatou monetaristických systémov je zväčšovanie množstva peňazí. To má slúžiť na stabilitu cien a tým údajne na rýchlejší hospodársky rast. Ak je inflačný rast cien stabilitou, tak potom "Česť práci!".
Podstatou fiškalizmu je zvyšovanie výdavkov štátu, čo by malo údajne tiež viesť k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu. V určitých situáciách to môže naozaj dočasne pomáhať, ale keď sa to prijme ako dogma pre neustále zachraňovanie rastu, musí to len a len zlyhávať.
Výsledkom tejto ekonomickej ideológie je postupná degenerácia ekonomického systému, spomaľovanie jeho prirodzeného tvorivého fungovania a nakoniec úpadok. Spočiatku pomalý, ale na konci prudký. My sa teraz nachádzame niekde medzi týmito dvoma fázami. Blízka budúcnosť to bez najmenšieho zaváhania preukáže. Budeme počuť veľké množstvo zdôvodnení a výhovoriek. Je čas, aby verejnosť s informatizáciou akú dnes máme, nepodľahla znovu lákadlám o pohodlnej prosperite. Hodnoty sa tvoria len v drine a pote. Ilúzie bezproblémového rastu na základe rozhadzovania a nejakých samovýkonných mechanizmov nefungujú a nefungovali. Takáto situácia sa opakuje celou históriou vo väčšom, či menšom rozsahu. Na konci je vždy krach. Ale nikdy nebol tak superglobalizovaný, ako tento práve sa rozbiehajúci.
Opäť pre záujemcov : http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_12.html