Tou príčinou je stav a vývoj finančného systému. Historicky to nie je nič nového. Finančný systém bol mnohokrát dôvodom pre začiatok, alebo naopak pre ukončenie vojny. Ale len málokto a málokedy si to uvedomuje do dôsledkov a je ochotný to prijať ako trvalé ponaučenie.
Vojna je nákladná záležitosť. Jej financovanie sa takmer nikdy nezaobišlo bez pôžičiek, alebo menovej inflácie a takmer vždy s obidvomi spôsobmi súčasne. Vojna bola teda príčinou menovej inflácie a zadlžovania. Vynára sa preto prirodzená otázka: Môže to byť aj naopak?
Môže a už to tak aj je. Súčasťou ukrajinskej krízy je pre každého ideológiou nezaťaženého monetárneho ekonóma bezpochyby aj expanzia finančného systému. Finančné systémy jednotlivých štátov sú inflačné a teda expanzívne. V ich čele zotrváva finančný systém amerického dolára. Práve jeho evolúciou sa vytvoril základ pre svetový finančný systém s terajšími charakteristikami.
Expanzia finančného systému má intenzívny a extenzívny rozmer.
Intenzívny rozmer znamená zväčšovanie menovej zásoby a má veľmi často tendenciu k exponenciálnemu rastu. Všetky historické inflácie boli ovplyvňované rôznymi proti-silami, ktoré nakoniec vždy zvíťazili. Stane sa tak aj teraz. Ich víťazstvo je nevyhnutné preto, lebo časť z týchto proti-síl sú biologické evolučné entity, ktoré sú silnejšie ako kultúrna evolučná entita - inflácia. Kultúrna evolučná sféra musí byť podriadená biologickej evolučnej sfére - tá tvorí základ kultúrnej a nie naopak. Budúcnosť ukáže, či tento vzťah v takejto podobe vytrvá.
Extenzívny rozmer znamená rozširovanie ekonomiky - získavanie nových trhov. Ekonomika tak isto môže rásť aj intenzívne aj extenzívne. Ak je príležitosť pre jej extenzívny rast, je táto príležitosť evolučne a teda ego-centricky využitá. Navyše, ak je táto príležitosť jednou z foriem pre evolučný a ego-centrický rast ohrozeného finančného systému, extenzívny rast oboch (ekonomiky aj finančného systému) sa stáva agresívnejším. So stúpajúcim ohrozením stúpa aj naliehavosť expanzie.
A sme pri koreni veci. Svetový finančný systém je v terminálnom štádiu svojej evolučnej histórie a svojim vlastným bujnením ohrozuje seba samého so stúpajúcou intenzitou. Príležitosť expanzie na ukrajinský trh je možnosťou, ako oddialiť post-expanzívny kolaps. Predovšetkým EURO môže expandovať na ukrajinský trh cez extenzívne posilnenie EÚ a EMÚ. Táto expanzia predstavuje zdanlivú stabilitu európskeho trhu, ktorú životne potrebuje aj americký finančný systém. Samozrejme, že mocenské a ideo-ekonomické centrá, až na pár výnimiek a intuitívne tušenie, tieto súvislosti nepoznajú. Sú presvedčené o tom, že ide len o posilnenie v rámci širších predstáv o posilňovaní európskej ekonomiky. Extrémny omyl. Európska ekonomika je v horšom stave ako sa zdá. Nemá žiadnu možnosť vyhnúť sa pádu. Ak sa podarí európskej ekonomike padnúť ako prvej zo svetových ekonomík, bude to znamenať pád všetkých svetových trhov a celého finančného systému. A toto už mocenské centrá vnímajú. Preto je pochopiteľná evolučná a teda ego-centrická potreba rozpínania EÚ. Preto je pochopiteľné, že EÚ pod týmto evolučným tlakom prijala za svojich členov skorumpované a málo demokratické východoeurópske krajiny a naliehavo sa o to snaží aj s omnoho problémovejšou Ukrajinou. Ak si dôsledne odmyslíme obvyklé a zreteľné príčiny vojenských konfliktov, tak záchrana finančného systému je tiež veľmi vážnou motiváciou pre angažovanie sa v ukrajinskej kríze. Celá táto snaha nielenže vyjde naprázdno, ale narobí ešte väčšie škody. Čím vyšší expanzívny stupeň dosiahneme, tým hlbší bude pád. Tomuto trpkému osudu sa ale objektívne nemôžeme vyhnúť.
Z uvedeného celkom zreteľne vyplýva, že nie je a ani nebolo možné vyhnúť sa ukrajinskej kríze v podobe silovej konfrontácie. Keďže vývoj-pád súčasného svetového finančného systému nie je na konci, môžeme oprávnene predpokladať, že ďalšie silové konfrontácie nás ešte čakajú ...