Svet sa nezrúti, ale svetová ekonomika určite! (11)

V jedenástom článku Exaktného dôkazu etc. riešim podmienky a vývoj v peňažnom systéme, ktorý by bol z hľadiska monetarizmu ideálnym modelom. Monetarizmus, ako jedna z hlavných ideológií súčasnej politickej ekonómie určil podmienky, za ktorých by bola inflácia bezpečne ovládaná centrálnym plánovaním. To isté si mysleli aj sovietski revolucionári, buržoázny revolucionári aj rímski cisári. V modernej dobe sa finančné systémy prepájajú a globalizujú. Svetový finančný systém sa tak stáva jediným inflačným, ktorý neskolaboval. Kolaps ho ešte len čaká. Ale ozýva sa dosť výrazne. Ekonomická veda ako celok a spoločenské vedomie nie je v stave tieto signály správne pochopiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ideálnym monetaristickým peňažným systémom by bol systém podľa predstáv autora moderného a ideologického monetarizmu M.Friedmana. Na rozdiel od toho, ktorý používame dnes, alebo aký použili franzúzki buržoázni revolucionári, vo friedmanovskom modeli by inflácia bola veľmi mierna. Nesmela by prekročiť hospodársky rast.

Prvým problémom je riziko, že by politici dokázali ovládať svoje pudy tak, aby neprekročili stanovenú mieru. Inflácia je totiž obrovským zdrojom ich moci. Je zdanlivým zdrojom ekonomických hodnôt, s ktorými môžu manipulovať v prospech svojho reálneho obohatenia, prechodného pobytu pri moci a zdanlivého obohacovania celej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým problémom je takmer istota, že verejnosť si neuvedomí, že počínanie politikov spôsobuje dočasné pozdvihnutie prosperity, ale neskoršie spomaľovanie a úpadok. Verejnosť nedokáže účinne zasiahnuť.

Tretím problémom je istota, že aj friedmanovský inflačný systém v dôsledku svojho exponenciálneho charakteru spustí a bude naďalej exponenciálne posiľňovať všetky deštrukčné mechanizmy, spomínané v predchádzajúcich článkoch. Ale aj ďalšie. Pri nízkom nastavení inflácie môže systém nadobudnúť kritické hodnoty aj o stovky rokov. Ale vyhnúť sa im nemôže.

Štvrtým problémom je časové vnímanie súvislostí. Ak systém neskolabuje po 100 rokoch, vnímame ho ako stabilný. Jeho autodeštrukčný charakter nevnímame vôbec. Chyby tak hľadáme v krátkodobejších úkazoch. Tým sa prehlbujú nerovnováhy a rozpad bude ťaživejší.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom friedmanovského peňažného systému je teda rovnaký vývoj ako v systéme s vysokou infláciou. Rozdielom je len čas. A ten hrá proti systému.

http://janzavackyblog.blogspot.sk/2013/07/exaktny-dokaz-rozpadu-financneho_3.html

Ján Zavacký

Ján Zavacký

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ. SZČO. Vyštudoval som ekonomiku a riadenie. Venujem sa monetárnej ekonómii a monetárnym vzťahom z pohľadu sociálnej antropológie a darwinizmu. Zoznam autorových rubrík:  EkonomikaNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu