Stručne niekoľko dôležitých údajov:
Kosit prevádzkuje spalovňu na komunálny odpad. Za zneškodnenie odpadu platí každý košičan mestu a to následne Kositu. Vedľajší produkt pri spaľovaní odpadu je para, ktorú Kosit predáva (vlastne predával) štátnej spoločnosti TEKO.
Kosit zarába najmä na troch aktivitách: na likvidácii odpadu, údržbe mesta a na predaji pary. Ak klesne príjem z predaja pary, Kosit si bude musieť kompenzovať stratu niekde inde. Môže to urobiť iba tak, že zvýši terajšie ceny za služby pre mesto, ktoré sú platené z daní a poplatkov od obyvateľstva.
Štátny monopol TEKO, ktorý riadia štátom dosadení ľudia (SMER), odmieta od Kositu odoberať paru už skoro 2 mesiace, lebo žiada o nich ospravedlnenie za to, že povedali, že TEKO oznámila Kositu, že odstaví odber pary „z hodiny na hodinu“...
Primátor sa stretol s TEKOm a zmohol sa len na vyhlásenie, že:“ Mesto Košice nepovažuje za potrebné ďalej vstupovať do komunikácie medzi TEKO a Kositom.“
Prejav hodný najvyššieho predstaviteľa mesta Košice.
1, Nemá náhodou mesto Košice v Kosite 34% podiel? Čím menší je príjem Kositu, tým sa znižuje hodnota podielu a výnosy pre mesto Košice.
2, Nemalo by sa mesto v čase vysokého výpadku v príjmovej položke snažiť o čo najväčšie zefektívnenie činnosti svojich podnikov v ktorých má účasť?
Preto som v tomto spore čakal rázne stanovisko od primátora. Žiadneho košičana nezaujíma, či TEKO odznámilo odstávku 1 alebo 3 hodiny pred odstavením odberu pary. Podstatné je, že para doteraz fučí do vzduchu bez úžitku...
Na tento spor doplatia najviac obyvateľia MČ Nad Jazerom a možno aj všetci košičania.
1, Pri vypúšťaní pary do vzduchu vzniká hluk, ktorý znepríjemňuje život najmä obyvateľom tejto MČ.
2, Výpadok zisku z pary bude pravdepodobne znamenať zvýšenie poplatkov za likvidáciu odpadu.
3, TEKO potrebuje na svoju prevádzku hlavne uhlie.. Čím má menej pary zo spaľovne, tým potrebuje viac uhlia a tým produkuje aj viac emisií do ovzdušia, ktoré dýchame.
Takže si to zhrňme. Jazerčania počúvajú nonstop hluk, za čo dostanú aj viacej emisií a neskôr si budú musieť ešte za to aj priplatiť.
Som vážne zvedavý, dokedy sa budú košičiania spolu s pánom primátorom pozerať na únikajúcu paru a s nimi aj na unikajúce peniaze...
Alebo je snahou niekoho, čo najviac znížiť hodnotu KOSITU a potom spoločnosť predať za lacný peniaz nejakému „zachráncovi“?
PS: Hlavná vec, ze každý má plno rečí o využívaní alternatívnych zdrojov a o životnom prostredí.......