Skončí viac ako 200 000 ton odpadu pod vodou v chránenej mokradi?

Zámerne som dal takýto názov môjmu článku, lebo podľa mňa vystihuje podstatu toho celého divadla, ktoré tu hrá súkromný sektor v spolupráci so štátnou správou a aj mestom Košice a ktorého jedinou úlohou je odpútavanie pozornosti o podstaty veci. A tou je nájdenie miesta, pre likvidáciu viac ako 200 000 ton odpadu. Budem sa snažiť byť stručný a heslovitý, lebo problematika je dosť obsiahla.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Tento článok je vlastne pokračovaním diskusie k článku denníka Korzár - http://korzar.sme.sk/c/5204136/mokrad-pre-vystavbu-domov-prestahuju-ochranari-sa-boja.html

Najprv tri veci, ktoré spolu nesúviseli až sa nakoniec vzájomne prepojili.

Aspoň takto to vidím (nielen) ja.
1, V Košiciach sa ide stavať Aupark, ktorý sa zapustí 11 metrov pod zem a toto množstvo zeminy spod bývalého parkoviska, na ktorom desiatky rokov parkovali autá a autobusy , z ktorých vytekalo dakečo, sa musí niekam vyviesť + zbúral sa blok na Luniku IX, ktorý tiež bolo treba niekam vyviesť + pravdepodobne sa bude búrať aj štadión na VŠA, ktorý tiež treba niekam vyniešť. Celkové množstvo odpadu sa odhaduje minimálne na cca 250 000 ton. Pri množstve 250 000 ton je potrebná EIA (štúdia dopadov na životn.prostredie), ktorej sa všetci bránia.
2, Biznis s odpadom je na celom svete dobrý biznis, v ktorom sa točia milióny a mal by sa riadiť podľa prísnych kritérií a zákonov a odpad sa ma skládkovať na riadených skládkach.
3, V Krásnej je plánovaná výstavba rodinných domov.A tak sa asi dohodlo, že nech sa výstavba domov pretiahne aj na územie dnešných chránených mokradí, ktoré sa zasypú stavebným odpadom. Zároveň sa má vybudovať náhradná mokraď a to tým, že sa do jazera v dľžke 300m a šírke 30m navezie daľšie množstvo odpadu do výšky 3-5 metrov pod hladinou vody. Keďže sa jedná o „poloostrov z odpadu“, na ktorom na byť náhradná mokraď a ten bude otvorený z troch strán, tak toho odpadu sa tam bude musieť nasypať veľa, aby to malo stabilitu a aby to voda nepodmývala.

Opýtal som sa zástupcu investora p.Nagyho (miestny poslanec, predtým zástupca predávajúcich a dnes zástupca kupujúcich), koľko domčekov má stáť na zasypanom území. Tu je jeho odpoveď: “ Čo sa týka počtu domov, teraz Vám neviem povedať presný počet. Po zasypaní sa urobia prieskumné vrty, ktoré nám povedia aká je únosnosť, aké pyloty bude treba.“ Takže sa vyhol odpovedi o počte domov. Musia predsa vedieť plánovaný počet domov podľa schváleného plánu. Ja si osobne myslím, že tých pár domov je len zámienka, aby sa to mohlo zasypať. A kto by si na tak nestabilnom podklade postavil dom?
Ináč, vybudovanie stavebnej parcely nad bývalou mokraďou s hĺbkou vody cca 1,5 metra musi byt strašne finančne náročné. Veď na tom pozemku musia podľa mňa prerobiť. Prečo chcú siloumocou tých pár parciel za tak drahý peňiaz? Alebo im niekto za to dobre zaplatí?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V územnom pláne mesta Košice je na mieste jazera napísané:“ CHRÁNENÝ PRÍRODNÝ VÝTVOR – LOKÁLNE BIOCENTRUM“ (http://www.kosice.sk/docuStore_getById.asp?id=9253)

Mokrade su chránené Všeobecne záväzným nariadením mesta Košice č.3

Odpad, ktorý sa na Krásnu bude dovážať, bude firma VODS vážiť, aby to vedela faktúrovať dovozcom.

Mesto Košice vydalo pre firmu VODS stavebné povolenie na stavbu: „Elektronická cestná mostová váha“, v ktorom sa píše v bode 22, že stavebník je povinný recyklovateľný stavebný odpad odovzdať na recykláciu, a nerecyklovateľný ukladať na riadená skládku odpadov. Ale riadená skládka odpadov sa v Krásnej nenachádza. Tak kam sa nosí odpad vážený na tejto váhe? Ak sa ukladá pri jazere na breh, nejedná sa o porušenie toho povolenia vrátane nerecyklácie odpadu? Stavebné povolenie mesta Košice

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko záberov je aj na nete od neznámeho autora - http://www.imagebam.com/gallery/5e7793f39cd99ade5120a598a545a612/

§ 24 vyhlášky 283/2001
Výber lokality na skládku odpadov

Pri výbere lokality na skládku odpadov sa zohľadňujú najmä tieto kritériá:
a) bezpečná vzdialenosť /21/ hranice budúcej skládky odpadov od obytných a rekreačných oblastí, vodných tokov, vodných nádrží a vodných zdrojov,
b) geologické, hydrologické, hydrogeologické a inžiniersko-geologické podmienky v oblasti,
c) ochrana prírody a krajiny a kultúrneho dedičstva v oblasti,


Počas kontrolného dňa 19.01.2010 (štátna správa prišla, ale odmietla sa kontrolného dňa zúčastniť na odporúčanie zastupkyne firmy VODS s.Vodzinskej) ležali pri jazere haldy odpadu vrátene použiteľných, čiže recyklovateľných tehál, ktoré je firma povinná odovzdať na recykláciu. Ak firma nemá záujem z odpadu vybrať odpad, ktorý sa dá ďaľej finančne zhodnotiť, aký bude mať motív, aby z odpadu povyberala nebezpečný odpad ešte pred tým, ako ho nasypú do vody?
Štátna správa vykonala kontrolu až po odchode starostu a nás z danej lokality a údajne bolo všetko v poriadku. Naozaj?

To, že daná lokalita je chránená a sú na nej aj chránené druhy živočíchov potvrdila aj firma VODS, ktorá dňa 20.05.2009 doručila Ministerstvu životn.prostredia žiadosť o udelenie výnimky. Ministerstvo nápisalo odpoveď už 21.05.2009. Šikovnému úradníkovi na MŽP (podpísaný RNDr.Jozef Dúha PhD.) stačilo iba 24hod. na vyžiadanie si všetkých potrebných dokladov a potvrdení od ostatných inštitúcii a na vydanie stanoviska s tým, ,že danou činnosťou nedôjde „k takému poškodeniu biotopov chránených živočíchov a ich vyrušovaniu, aby bolo potrebné povoľovať výnimku z ust. $35 zákona.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred cca 2 mesiacmi sme sa prvýkrát stretli so zástupcami Ob.úradu ŽP Košice. Opýtali sme sa, kto povie, že aké má mať parametre nová mokraď. Čo je považované za novú mokraď:“ 4 kusy pálky 4 metre vysoké alebo 3000 kusov 3 metre vysokých trstín? Kto povie, že toto je nová mokraď? Odpoveď bola v tom duchu, že to sa nedá takto povedať. Ďalej sme ich poprosili, nech nám vysvetlia ako sa fyzicky a technicky bude premiestňovanie trstín realizovať, keď je tam voda vysoká cca 1-1,5 metra. Odpoveď: „to nechajme na špecializovanú firmu“. Smutné je to, že tí, čo na to dali povolenie, nemali ani šajnu o spôsobe premiestnenia, lebo ak by to vedeli, iste by nám to povedali.

Navrhli sme, že keď vytvoria novú skládku nech počkajú do jesene, aby bolo jasné, či nová skládka je životaschopná alebo nie. Najlepšie by podľa nás bolo, ak by vzorky trstiny boli odobraté z okrajových častí štrkoviska a tie sa snažili použiť v novej mokradi (na paneloch). Lebo ak zoberú trstiny zo starej mokrade, bude to znamenať jej koniec bez toho, či sa na novom mieste ujmu alebo nie. A staré mokrade sa môže zasypať len v mesiacoch október a december aktuálneho kalendárneho roka, čiže až o 10 mesiacov.

Pán Sidor (MOST-HID) v článku uvádza, že presťahovanie musia stihnúť do konca februára. Áno pán Sidor, ale február je aj v roku 2011 lebo v rozhodnutí je napísané: „v mesiacoch december až február aktuálneho kalendárneho roka“. Ak kam chcete premiestniť trstiny, keďže podložie na novú (300m x 30m) ani neexistuje ! Chápem, Aupark sa začal stavať, VODS údajne vyhrala konkurz na likvidáciu ODPADU z Auparku a autá každú chvíľu začnú dovážať tisíce ton odpadu spod bývalého parkoviska a ten treba predsa niekde dať. A keďže tu nie je legálna a riadená skládka odpadu ako to vyžadujú právne normy a aj mesto Košice, tak neviem neviem.... Celkovo má byť, aspoň podľa povolení, zasypaná vodná plocha v rozsahu 26 591 m2.

SkryťVypnúť reklamu

V odbornom rozhodnutí odborníkov ObÚŽP je napísané, že sa má premiestňovať substrát v tuhom zamrznutom stave. V zamrznutom stave znamená, že aj voda vo výške 1,5 metra nad koreňovou sústavou bude musieť byť zamrznutá. Tak toto si vážne neviem predstaviť, ako chcú bahnitý substrát prenášať v zamrznutom stave.

Navrhované riešenie a postup:

Vytvorenie novej mokrade najmä na stavebnom odpade považujeme skôr za scifi ako za realitu. Ale ak sa nakoniec rozhodnú pre vytvorenie nových mokradí, tak vhodné by bolo, kedy sa presádzali len časti trstín (a nie veľké celky) a to z okrajových trtín po obvode jazera a nie zo starých mokradí, ktoré tvoria aký taký celok aj so stromovým porastom. A tam, kde sa vyberie trsť aj s koreňovou sústavou, bolo by vhodné danú dieru zasypať vhodným materiálom, aby trstiny dorástli aj v tejto časti. A to, či sa nová mokraď podarila, sa uvidí snáď až na jeseň 2010 lebo stará mokraď sa aj tak môže zasypať najskôr až 10/2010.

Ak sa plánuje premiestnenie všetkých trstín zo starej mokrade na nové miesto, je to vlastne likvidácia starej mokrade. A čo ak sa trstiny zo starej mokrade na novom mieste neujmú? Čo ďalej? Staré už nebudú existovať a nové tiež nebudú. Dokedy bude investor investovoať svoje peniaze do nových mokradí? Koľko pokusov bude ochotný urobiť? Kto z kompetentných zaujme k tomu stanovisko? Odkiaľ sa vezmú nové násady trstín? Kto ich zaplatí?

Zdenko Lipták

Zdenko Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občiansky aktivistahttp://www.zdenkoliptak.comhttp://liptak.blog.pravda.skFacebook - Zdenko Lipták Terasa - https://www.facebook.com/zdenkoliptak.kosice Zoznam autorových rubrík:  KosickaAlternativa.skNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu