Na psychiatriu prinášame smiech aj nehu

Pred prvou návštevou som mal prirodzený rešpekt. Ako zdravotný klaun už roky rozveseľujem deti v nemocniciach. No teraz som mal prvýkrát navštíviť dospelé pacientky na ženskom oddelení Psychiatrickej nemocnice P. Pinela v Pezinku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

S Gabikou, mojou klaunskou kolegyňou, sme si dopredu dohodli tému. Do starého cestovného kufra sme nahádzali všetky možné rekvizity, kúzla, šatky, ukulele i plyšového ježa. Nevedeli sme, čo presne použijeme, čo sa bude pacientkam páčiť, tak sme toho pre istotu vzali viac.

Zdravotní klauni navštevujú aj dospelých pacientov
Zdravotní klauni navštevujú aj dospelých pacientov (zdroj: ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

Pred vstupom na oddelenie sme mali ešte krátky rozhovor s pánom primárom ženského oddelenia, ktorý nás informoval o stave klientov. Privítal nás s úsmevom a veľmi nás povzbudzoval v tom, čo robíme, pretože v tom vidí veľký zmysel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pacientky na oddelení nás rozoznali už pri prechode do šatne a kým sme sa prezliekli, samé sa zhromaždili na konci chodby v spoločenskej miestnosti. Zo šatne sme vhupli teda rovno pred nedočkavé publikum. Hneď po prvých fóroch boli moje obavy preč. Dámy krásne reagovali, boli veľmi žičlivé, chceli sa smiať, chceli zažiť niečo pozitívne. Niektoré dámy boli veľmi aktívne a dokonca sa prihlásili ako asistentky pri našich kúzelníckych trikoch. Niekedy si potrebovali odbehnúť zatelefonovať, na „vécko“, alebo pofajčiť na balkón. My sme tomu nevenovali veľkú pozornosť a pacientky sa potom samé vracali a my sme tam stále boli pre nich. Niektoré s nami komunikovali viac, niektoré menej. Asi šesťdesiatročná pani nám doniesla uprostred klauniády obrázok - zátišie s kvetmi, že to je pre nás. Nádhera.

SkryťVypnúť reklamu
Rozosmievať deti je iné, ako rozosmievať dospelých
Rozosmievať deti je iné, ako rozosmievať dospelých (zdroj: ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

Ako posledné číslo si dámy vypýtali ježka. My sme ho spomenuli v úvode a ony naňho nezabudli. Privolali sme teda hanblivého ježka Miška. A táto plyšová maňuška na ruke sa stala absolútnym vrcholom „večera“. Asi dvadsať žien sa zrazu jednoducho roztopilo nad týmto chutným tvorčekom. Pacientky znežneli a každá jedna si ho musela pohladkať, neexistuje, aby sa čo i len jednej neušlo pohladkanie ježka Miška. Uvedomil som si, ako veľmi je na tomto oddelení potrebná neha. Aj smiech, aj piesne, aj efekty a kúzla. Ale zo všetkého najviac neha. Keď sa človek zoznámi s pacientkami, keď im podáva ruku, to ako keby „stískal“ obláčik na oblohe. Také mali niektoré dámy na oddelení jemné ruky.

SkryťVypnúť reklamu

Odchádzali sme za žičlivého aplauzu. Pacientky chodili za nami a ďakovali nám. A staršia pani v nemocničnom župane, ktorá celý čas takmer nepohnute sedela, sa zrazu postavila, prišla k nám, podala nám ruku a povedala: „Ďakujem, že ste priniesli tak veľa radosti do môjho smutného života.“ V tom momente mi padla sánka, gate a ešte asi aj ponožky...

Nesúďte ľudí vopred. Robte vašu prácu s láskou, empatiou a humorom. Nikdy neviete, komu tým môžete pomôcť.

Som nesmierne vďačný za možnosť prinášať radosť práve na toto psychiatrické oddelenie. Vďaka pánovi primárovi Martinovi Kalašovi, že nám dôveruje, že vidí v našej práci zmysel a že nás berie ako rovnocenných partnerov pri zlepšovaní zdravotného stavu týchto krásnych žien. Vďaka za prácu, ktorá má šťavu ako jablko zo stromu v babkinej záhrade. Toto sú chvíle, pre ktoré sa oplatí žiť.

SkryťVypnúť reklamu

zdravotný klaun Lukáš Tandara / doktor Fedor Slíž

Zdravotný klaun Lukáš Tandara / doktor Fedor Slíž
Zdravotný klaun Lukáš Tandara / doktor Fedor Slíž (zdroj: ČERVENÝ NOS Clowndoctors)

 Prečítajte si ďalšie príbehy zdravotných klaunov

Zdravotní Klauni

Zdravotní Klauni

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  21x

ČERVENÝ NOS Clowndoctors je nezisková organizácia, ktorá prostredníctvom klaunského umenia už 16 rokov prináša radosť a smiech tým, ktorí to potrebujú. Vyše 60 zdravotných klaunov navštevuje pravidelne hospitalizované deti v nemocniciach po celom Slovensku, ale aj seniorské zariadenia či dospelých pacientov, aby im zlepšili náladu, zmiernili stres a priviedli ich na iné myšlienky.V marci kvôli koronakríze pozastavili zdravotní klauni svoje návštevy v nemocniciach, avšak hospitalizované deti a deti v domácej intenzívnej starostlivosti rozveseľujú prostredníctvom internetu. Klaunská návšteva online je šitá na mieru konkrétnemu dieťaťu a prebieha formou videohovoru vo vopred stanovenom čase, ktorý si pacient rezervuje na https://rezervacie.cervenynos.sk/. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyZo života zdravotných klaunov

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu