Gmail prestáva byť priateľ

Písmo: A- | A+

Radi by ste si zriadili konto na gmail.com? Registrácia do tohoto obľúbeného freemailu aj po vyše roku od jeho "testovacieho" spustenia funguje na princípe pozvánok. Na začiatku bolo pozvánku ťažké zohnať, užívateľov Gmailu bolo málo. Až raz jeden šikovný človek spustil tzv. Gmail Invite Spooler na adrese http://isnoop.net/gmail/.

Ľudia ktorí nemali koho obdariť pozvánkou, ju mohli zaslať na špeciálnu e-mail adresu, a jeho pozvánka sa automaticky sprístupnila záujemcovi ktorý si ju vyžiadal na uvedenej stránke.

Keď Gmail začal rozdávať naraz po 50 pozvánok, v spooleri sa nahromadilo vyše milión voľných pozvánok. Neveril by som, že Google pristúpi k ráznemu kroku - zasiahol proti prevádzkovateľovi spoolera, ktorý službu zrušil. Pozvánky ktoré by ste teraz "venovali" sa vám vrátia s vysvetlením, a na stránke je už iba odkaz:

I have gotten the word from Gmail's Product Manager that my service is no longer tolerable. At midnight PDT June 7th, 2005, this service was disabled. I would like to extend my sincere thanks to all who contributed to this service. Your generosity helped out a vast number of people and for that you should be proud. The gmail spooler email account is now deactivated and any mail sent to it will bounce. If you have any questions or comments, please feel free to drop me a line: email@isnoop.net

Prístup Google sa mi začína nepáčiť. Firma ktorá vždy vystupovala a komunikovala priateľským tónom, zrazu začala prevádzkovať "protipirátske" praktiky podobne ako Microsoft, BSA, filmové štúdia a ďalšie inštitúcie všemožne bojujúce proti všetkým aktivitám ktoré nie su podľa ich gusta. Otázne je, prečo to Google robí. Nezvláda nápor nových užívateľov? Vo viacerých diskusiách sa už objavujú sťažnosti ľudí na nefunkčnosť prikladania príloh v Gmaili, a ďalších nevysvetliteľných záhad a problémov s týmto freemailom. Alebo potrebuje vybudovať obrovskú databázu vzťahov a prepojení medzi ľudmi na svete, spolu s ich e-mailovou komunikáciou ktorú si len málokto maže? (podobnou aktivitou tohoto druhu je aj komunitná sieť Orkut.com ktorú taktiež prevádzkuje Google).

Iba ťažko si môžeme predstaviť, ako by sa dali dáta ktoré už teraz zhromaždil Google zneužiť. Myslím, že by sme si na tohoto giganta mali začať dávať veľký pozor. Teraz nás láka na cukríky, ale neskôr ... veď viete ako to chodí.
Skryť Zatvoriť reklamu