Ako je to s čistotou v centre Bratislavy?

Písmo: A- | A+

Na prelome jari a leta sa venujeme čisteniu ulíc vo vybranej mestskej časti. Pred štyrmi rokmi sme začali v Rači, nasledoval Ružinov a minulý rok to bolo Nové Mesto. V roku 2015 sme sa zamerali na Staré Mesto.

V polovici apríla sme začali v obytnej oblasti medzi Račianskym mýtom a Námestím F. Liszta. Na prvej akcií nás nebolo síce veľa , ale šiestim sa nám podarilo vyčistiť priestor, ktorý nám kedysi s bratom trvalo vyčistiť takmer mesiac. Nazbierať sa nám podarilo 9 vriec odpadkov. Naša vďaka patrí aj zamestnancom spoločnosti DELL, s ktorými sme vyčistili priestor medzi Šancovou, Radlinského a Ulicou I. Karvaša. Tu sme našli prekvapivé množstvo odpadkov najmä v okolí budovy Slovenského rozhlasu.

Výsledok akcie so zamestnancami spoločnosti DELL, ďakujeme!
Výsledok akcie so zamestnancami spoločnosti DELL, ďakujeme! (zdroj: Zelená hliadka)

Kritická situácia v tejto časti Starého Mesta je však najmä v okolí Dobšinského ulice. Tá je lemovaná nielen železničným násypom, ale aj množstvom odpadkov v okolí garáží, parkoviska na rohu s Karpatskou a tiež na prázdnom pozemku na konci bližšie k Hlavnej stanici. Čistota v tejto oblasti by si žiadala oveľa viac pozornosti..

Výsledok prvého staromestské zberu. Fotené na Šancovej
Výsledok prvého staromestské zberu. Fotené na Šancovej (zdroj: Zelená hliadka)

Nasledoval zber v priestore medzi Krížnou ulicou a Záhradníckou. Príjemne narástla účasť na jedenásť dobrovoľnikov, s ktorými sme nazbierali 7 vriec odpadkov. Najkritickejším miestom z pohľadu čistoty bol parčík na Bernolákovej ulici a zelené plochy v okolí blízkeho internátu. Či už zaviazanie prevádzkara, aby pravidelne čistil okolie internátu alebo umiestnenie odpadkových košov v parku a okolí by pravdepodobne výrazne pomohlo situácií.

Výsledok druhej akcie.
Výsledok druhej akcie. (zdroj: Zelená hliadka)

Ďalšou oblasťou, ktorej sme sa venovali, bolo okolie ulice Záhradnícka. Oblasť ohraničená spomínanou ulicou, Karadžičovou, Poľnou a Sasinkovou prekvapila ôsmych dobrovoľníkov slabou úrovňou čistoty. Nazbieraných sedem vriec odpadkov toho bolo opäť dôkazom. Najhorší stav sme identifikovali vo vnútrobloku medzi Záhradníckou, Krížnou a Námestím M. Benku. Množstvo odpadkov a menšie čierne skládky odpadu sa tu nachádzajú priamo pod oknami obyvateľov.

Výsledok tretej akcie.
Výsledok tretej akcie. (zdroj: Zelená hliadka)

Následne sme sa presunuli už do bezprostredného centra mesta a to do okolia Dunajskej ulice. V rámci dvoch akcií nazbierali sme 15 dobrovoľníci celkovo 10 vriec odpadkov. Najhoršie z pohľadu čistoty dopadlo parkovisko pri Hoteli Kyjev pozdĺž Špitálskej ulice. Množstvo odpadkov bolo až desivé.

Výsledok akcie v okolí Dunajskej ulice
Výsledok akcie v okolí Dunajskej ulice (zdroj: Zelená hliadka)

Okolie Obchodnej ulice sa stalo našim ďalším cieľom. Rozsiahlu oblasť medzi Námestím SNP a Americkým námestím, Štefanovičovou a Špitálskou sme zvládli v rámci dvoch akcií. Oboch sa dokopy zúčastnilo 15 dobrovoľníkov a nazbierali sme v rámci nich celkovo 15 vriec odpadkov. Špeciálne sklamala čistota na Radlinského ulici v okolí Fakulty chemickej a potravinárskej technológie. Tak znečistené kríky len ťažko nájsť inde.

Výsledok akcie v okolí Obchodnej ulice.
Výsledok akcie v okolí Obchodnej ulice. (zdroj: Zelená hliadka)

Špeciálne sme sa tešili na unikátnu smeťozberačskú akciu, ktorá sa zamerala iba na nábrežie. Začali sme pri Starom moste a zbierali až po Most Lafranconi. Túto strastiplnú cestu absolvovalo sedem dobrovoľníkov a každý jeden z nich nazbieral jedno vrece plné odpadkov. Je to smutná vizitka miesta, ktoré by malo byť jedným z hlavných turistických magnetov. Najviac sklamala čistota v zeleni medzi Mostom SNP a Riverparkom. Kombinácia odpadkov od okoloidúcich i jazdiacich áut spôsobuje žalostný stav z pohľadu čistoty priamo na nábreží.

Výsledok zberu na dunajskom nábreží bez dvoch ďalších vyzbieraných vriec.
Výsledok zberu na dunajskom nábreží bez dvoch ďalších vyzbieraných vriec. (zdroj: Zelená hliadka)

Bezprostredne centra sme sa opäť dotkli v rámci čistenia v okolí Medenej ulice. Oblasť medzi Hviezdoslavovým námestím, Rybným námestím, nábrežím a Štúrovou sa nijak nevymykala zo smutného priemeru čistoty. Celkovo štrnásti dobrovoľníci sme tu nazbierali deväť vriec odpadkov, čo bolo najviac vriec na jednu akciu. Špeciálne znečistenú sme našli Palackého ulicu. Najmä okolie stromov zaskočilo nánosmi odpadkov.

Výsledok akcie v okolí Medenej ulice v centre mesta.
Výsledok akcie v okolí Medenej ulice v centre mesta. (zdroj: Zelená hliadka)

Pri akcií na Palisádach sme už mali realistický pohľad na úroveň čistoty v Starom Meste. Výsledných šesť vriec odpadkov, nazbieraných štrnástimi dobrovoľníkmi, tak nijak neprekvapil. Najhoršie hodnotíme čistotu na Moyzesovej a to najmä v rôznych zákutiach, ktoré by mala skrášľovať zeleň a nie nafúkané odpadky.

Výsledok akcie na Palisádach. Dobra účasť i úroda
Výsledok akcie na Palisádach. Dobra účasť i úroda (zdroj: Zelená hliadka)

Predposledné dobrovoľnícke podujatie sa zameralo na sídlisko na kopci Machnáč. Sídlisko na periférií Starého Mesta sa žiaľ tiež stalo obeťou nedostatočnej starostlivosti o čistotu. Siedmi dobrovoľníci sme tu nazbierali štyri vrecia odpadkov a to na porovnateľne menšej ploche ako to bolo v prípade predošlých čistiacich akcií. Veľmi negatívne hodnotíme stav čistoty na Bartókovej, Tichej i Drotárskej ceste.

Po akcií na Machnáči
Po akcií na Machnáči (zdroj: Zelená hliadka)

Záverečnú akciu v Starom Meste sme strávili v okolí Patrónky. Dvanásť dobrovoľníkov tu nazbieralo až sedem vriec odpadkov a to na celkovo piatich uliciach. Najhoršia situácia bola na lúčke pri autobusových zastávkach Patrónka a potom na ulici Pri Suchom mýte. Plochy zelene a okraje ulice boli doslova lemované odpadkami, ktorých časť už bola vjazdená či zadupaná do zvyškov pôdy.

Takto sme sa rozlúčili so staromestskými smeťozbermi.
Takto sme sa rozlúčili so staromestskými smeťozbermi. (zdroj: Zelená hliadka)

V rámci dvanástich staromestských pouličných zberov sme nazbierali 81 vriec odpadkov a celková účasť na zberoch dosiahla 105 dobrovoľníkov.

Z pohľadu počtu nazbieraných vriec v rámci našich smeťozberov sa Staré Mesto umiestnilo na smutnom druhom mieste z pohľadu nečistoty. Viac vriec sme nazbierali iba v Ružinove (231 vriec odpadkov) a menej v Novom Meste (72 vriec odpadkov) či v Rači (67 vriec odpadkov).

Mapka zberov

Naše pouličné smeťozbery na jednej strane ukázali významné nedostatky v systéme udržiavania čistoty v centre Bratislavy, ale na druhej strane neznamenajú, že sme nenašli aj čisté ulice. Pocitovo nemožno čistotu v Starom Meste hodnotiť ako extra horšiu či lepšiu v porovnaní s mestskými časťami, ktoré sme v minulosti čistili.

Zároveň sa ukázal slabší záujem Staromešťanov o čistotu vo svojom okolí. V rámci čistení v iných mestských častiach bolo bežné, že obyvatelia danej mestskej časti tvorili takmer polovicu účastníkov čistení. V prípade Starého Mesta však prišiel pomôcť jeden až dvaja miestni obyvatelia. Samostatná práca tak čaká nielen miestnych politikov, ale aj aktívnych obyvateľov pri snahe zvyšovať záujem obyvateľov centra verejnosti o ich vlastné okolie či veci verejné.

K okamžitému zlepšeniu situácie s čistotou na verejných priestranstvách by pomohli tri rýchle a relatívne lacné opatrenia:

· vytvoriť mapu odpadkových košov, ktoré sa v Starom Meste nachádzajú, aby vedela samospráva objektívne identifikovať slabé miesta v sieti.

· doplniť koše na miesta, kde chýbajú a to najmä v obytných zónach (Machnáč, Palisády).

· rozšíriť zónu, ktorá je čistená denne najmä o nábrežnú promenádu, okolie Medenej a okolie Dunajskej.

Držíme novej staromestskej samospráve palce pri snahe zlepšiť čistotu na svojom území a veríme, že tento terénny prieskum pomôže pri riešení problémov čistoty a zlepšovaní dojmu z centra nášho mesta.

Na záver sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí prišli a pomohli so staromestskými smeťozbermi. Zažili sme akcie, ktoré sa natiahli dlho do tmy, aj sme zmokli aj sa takmer uvarili na letnom slnku. ĎAKUJEM!

Budúci rok sa stretneme na pouličných smeťozberoch, ktoré sa zamerajú na územie Petržalky ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

www.facebook.com/zelenahliadka

Skryť Zatvoriť reklamu