Čierno okolo housebótov

Ako Zelená hliadka sa dlhodobo venujeme lužným lesom, zbavujeme ich čiernych skládok, odpadkov a otvárame ich pre všetkých Bratislavčanov prostredníctvom budovania značených chodníkov, ohnísk, posedov a podobne. Pri Jaroveckom ramene sme však narazili na oblasť, kde si majitelia či nájomcovia housebótov (hb) zabrali pre seba kus lesa. Zmena režimu je tu nevyhnutná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Smutne známe okolie Jaroveckého ramena sa dnes spája s množstvom automobilov prášacich na petržalskú hrádzu, zahustenie tejto prírodnej lokality nielen samotnými hb, ale aj ohniskami, umelou trávou, garážami, parkovacími miestami, kôlňami... Za posledné roky sa tak les zmenil na malú osadu, žiaľ bez povolenia, regulácie a citu nielen voči prírode, ale voči nám všetkým a našim potomkom.

Ako Zelená hliadka sme sa preto rozhodli podporiť riešenie tejto témy prostredníctvom organizácie pikniku priamo pred najznámejším trojvežičkovým hb. Našim cieľom je však priamo v lokalite diskutovať o riešení situácie, zistiť aké sú názory.... Chceme, aby na pikniku vzniklo nové neformálne združenie ľudí, ktorí sa chcú tejto téme dlhodobo venovať. Musí totiž vzniknuť protitlak neustále silnejúcej túžbe po ďalšej úprave lesa či jeho ďalšej devastácií.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednej dobe sa objavuje množstvo prípadov čiernych stavieb od Rómskych obydlí až po rozsiahle, neskôr legalizované čierne stavby v Bratislave. Pri problematike hb chceme od hnevu, nenávisti, závisti a agresií prejsť k diskusií. Samotné hb majú totiž množstvo povolení a obehané inštitúcie, ktoré s ich výstavbou súhlasili. Z právneho hľadiska ich odstránenie žiadať nemôžeme. Z etického hľadiska sa jedná o niekoho domov a útočiť na najzraniteľnejšie miesto kohokoľvek života je zbabelé a vyvolá nechcenú agresiu voči nám.

Mojou víziou je súčasný Housebootistan bez asfaltových ciest, bez množstva áut ničiacich les, bez zvláštnych elektrických prípojok, bez uzamknutých rámp, bez ohnísk, bez živých plotov, bez osvetlenia prístupových ciest, bez fotobuniek a bez arogantného zaberania si lesa pre skupinu ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nech vznikne oddychová zóna pre všetkých Bratislavčanov a nech tam aj hb ostanú. Ich majitelia sa však budú k svojim obydliam prepravovať člnmi, budú mať elektrogenerátory, vlastný prístav pod petržalskou hrádzou a budú ohľaduplní voči prírode a každému, kto les príde navštíviť. Tento les nie je len váš a my ho chceme späť.

Zároveň nás vôbec nezaujímajú bulvárne informácie, ktoré zaznievajú v médiách, o ústavných činiteľoch, podnikateľoch a iných nájomcoch či majiteľoch hb. Pre nás sú to ľudia, ktorí si neuvedomili čo robia, alebo si mysleli, že nám ostatným na tomto lese nezáleži a môžu si v ňom spraviť čo chcú. Zároveň sú však účastníkmi sporu a zaslúžia si priestor na vyjadrenie.

Skryť Vypnúť reklamu

PRETO SRDEČNE POZÝVAM KAŽDÉHO MAJITEĽA ČI NÁJOMCU HB, ABY SA K NÁM NA PIKNIKU PRIDAL A DISKUTOVAL S NAMI. Nechceme toto riešiť bez vás a chceme vašu pomoc pri narábaní s našim spoločným lesom. Príďte. Nie sme skupina nasratých aktivistov plných nenávisti voči vám.

Nie sme anonymní, nebuďte ani vy.

Stretávame sa v sobotu 13.10. o 14:00 na petržalskej hrádzi pri bufete za čističkou odpadových vôd (Betliarska ulica) a následne sa presunieme na miesto pikniku.

Event: https://www.facebook.com/events/146831552130175/

Page: https://www.facebook.com/zelenahliadka

Diskutujme.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

zelenahliadka

zelenahliadka

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občianska iniciatíva bojujúca proti odpadu, skládkam a vizuálnemu smogu v meste Bratislava. Pridajte sa! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu