Dobrovoľne uprataný Ružinov

Písmo: A- | A+

Po Veľkej noci sme začali našu najväčšiu tohtoročnú výzvu a to upratať Ružinov počas pravidelných smeťozberačských akcií. Štvrtok čo štvrtok sme sa posúvali ďalej a ďalej až sa nám to posledný štvrtok konečne podarilo! Po Rači je Ružinov už druhá mestská časť, ktorej obyvatelia sa tešia z čistého prostredia bez odpadkov.

Úprimne, deň pred upratovacou akciou sa mi zdala myšlienka vyčistiť Ružinov ako niečo tak vzdialené, až nereálne. MČ s rozlohou skoro 40km2 a niečo cez 71-tisíc obyvateľov versus partička dobrovoľníkov s cieľom pred očami.

Začínali sme na sídlisku 500 bytov, kde nás už na prvej akcií prekvapila účasť. Sedemnásť nadšených dobrovoľníkov a polovica sídliska bola bez odpadkov. Účasť na akciách sa držala na úžasnej úrovni. Priemerne sme mali na každom smeťozberaní viac ako štrnásť dobrovoľníkov. Aj vďaka tomuto úžasnému číslu sme Ružinov nedokončili v októbri ako sme plánovali, ale už začiatkom augusta.

Pomerne zarážajúci bol stav čistoty ružinovských ulíc. Celkovo 231 vyzbieraných vriec odpadkov je vizitkou nielen ružinovskej samosprávy či bratislavského magistrátu, ale aj nás ako obyvateľov mesta. Nedostatok odpadkových košov, čistenie zelených plôch iba v časoch kosenia, priepastný rozdiel medzi čistotou v okolí ciest v správe mestskej časti či magistrátu nemôže zakryť fakt, že jednoducho radi hádžeme odpadky, kde sa len dá.

"Veď tam už predtým niečo bolo", "Veď aj iní to robia", "Veď si platíme samosprávy, aby po nás čistili", sú iba niektoré z výhovoriek, ktorými si sami v sebe obhajujeme neobhájiteľné. Dôvodom môže byť vnútorné ignorantstvo voči svojmu prostrediu, alebo žalostný vzťah k miestu, kde žijeme.

Na ružinovských chodníkoch, trávnikoch či kríkoch sme našli obrovské množstvo plastových fliaš (kedy ich začneme zálohovať?), plechoviek (zálohovať?), cigaretových krabičiek (vážení páni fajčiari...) a iného všeličoho. A to mnohokrát v bezprostrednom okolí smetných košov. Zastávky MHD sú však iná báseň...bežne sú zaliate morom špakov. Tu sa však nečudujme, keď máme zákaz fajčenia v okolí zastávok, ale jediný kôš je priamo pod cestovným poriadkom, ktorý je akýsi pomyselný stred zastávky. Zemanovské "kde máme popolníček pane řediteli" by som adresoval riaditeľovi dopravného podniku pánovi Belfimu.

Ružinovské smeťozberania boli zážitkom pre nás všetkých. Ukázali mnohým, že za čistými ulicami netreba cestovať do Kittsee, ale že sa môžeme zasnívať aj tu pod vlastným oknom. Chceme preto poprosiť obyvateľov Ružinova, aby sa o svoje okolie starali a udržiavali ho čistým ako sme ho zanechali.

Počas ružinovských akcií sme stretli množstvo skvelých ľudí, ktorí prišli na naše akcie a pridali ruku k dielu. Bez nich by sme mali prácu oveľa zložitejšiu.

Chcel by som sa touto cestou poďakovať za pomoc Emme Baholet, Stanislavovi Bočincovi, Ivanovi Buštorovi, Vladimovi Čechovi, Ondrejovi Čupkovi, Kataríne Dubcovej, Miroslavovi Dudlákovi, Jozefovi Ďurišovi, Viktorovi Engelovi, Dávidovi Fratričovi, Janovi Gahurovi, Martinovi Gálovi, Lukášovi Gráfovi, Borisovi Gombarčíkovi, Lenke Hapákovej, Jurajovi Holecovi, Tomášovi Husárovi, Simone Jánoškovej, Zuzane Jánoškovej, Dominikovi Jursovi, Petrovi Kalafutovi, Vladimírovi Kešeirovi, Ester Kordošovej, Jozefovi Kováčovi, Barbore Medveckej, Matúšovi Mrákovi, Dušanovi Pekárovi, Adamovi Petrášovi, Eve Petríčkovej, Lukášovi Pikulíkovi, Jurovi Pivovárčimu, Petrovi Plesníkovi, Jankovi Satinskému, Ľubomíre Semanovej, Miroslave Šarmírovej, Miroslave Štrosovej, Martinovi Takáčovi, Romanovi Táborskému, Martinovi Vargovi,  Paulíne Wolfovej, Lucianovi El-Zafarimu a ďalším 32 dobrovoľníkom, ktorých mená nepoznám a ďalším, ktorí odišli skôr ako sme si robili naše spoločné fotografie :-)

Naša vďaka tiež patrí mestskej časti Ružinov, ktorej pracovníci po nás vrecia s odpadom odvážali, starostovi Pekárovi za účasť na niektorých akciách a iniciovaní tejto veľkej upratovacej akcie. Tiež ďakujeme za finančný grant na nákup plastových vriec, rukavíc a kliešťov na odpad, ktoré sme pri ružinovských smeťozberaniach používali. Ešte nám zostáva doručiť sieť odpadového hospodárstva v Ružinove, ktorá naplno odhalí, aké sú v tejto mestskej časti alternatívy k hádzaniu odpadkov všade okolo seba.

Ktorá mestská časť bude ďalšia?

Potrebujeme mať zabezpečený odvoz odpadu, propagáciu v danej mestskej časti a rukavice spolu s plastovými vreciami.

ĎAKUJEM,

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Príloha 1: Harmonogram akcií (čísla: počet vyzbieraných vriec a počet dobrovoľníkov)

Príloha 2: Fotografie z akcií

Trnávka

Ružová Dolina

Štrkovec

500 bytov

Štrkovec

Prievoz

a mnoho ďalších...

Skryť Zatvoriť reklamu