Situácia
Podnet od obyvateľa sa týkal križovatky tvaru T. Vozidlá sa tu pripájajú z vedľajšej Zvolenskej ulice na hlavnú Prievozskú ulicu. Pri vstupe do križovatky však bránia vo výhľade vozidlá parkujúce na chodníku. To spôsobuje, že každý motorista musí zaťať zuby a veriť, že sa spoza zaparkovaných automobilov nevyrúti trolejbus. Autá, ktoré na tomto mieste parkujú, porušujú zákon o cestnej premávke, pretože vozidlo nesmie zastaviť a stáť na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pre hranicou križovatky a za ňou. A podľa zákona aj priľahlý chodník je súčasťou križovatky (článok Auto.SME 1, článok Auto. SME 2).

Podobných nebezpečných miest máme v Bratislave mnoho. V tomto prípade nás však oslovil miestny obyvateľ, že či by sme na chodník mohli umiestniť naše kvetináče, ktoré by zabránili vozidlám na chodníku parkovať a tým zlepšili výhľad na Prievozskú. V minulosti tu totiž prichádzalo k nebezpečným situáciam a dokonca aj k dopravným nehodám ako vidno v diskusií k situácií.

Naše kvetináče
Ako Zelená hliadka sa už viac ako 4.5 roka venujeme dobrovoľnej pomoci mestu, v ktorom žijeme. Tento rok sme sa rozhodli experimentálne zakročiť proti vozidlám parkujúcim v zeleni betónovými kvetináčmi, ktoré si odlievame v našej vlastnej dielni. Chceme prostredníctvom nich vrátiť zeleň do pôvodného stavu a postaviť sa narastajúcej trúfalosti motoristov. Zakročili sme týmto spôsobom proti autám parkujúcim v zeleni na Hálkovej a tiež na rohu Kollárovho námestia.

Akcie boli úspešné a dnes na bývalých rozjazdených bahniskách znova rastie tráva. Z estetickej roviny a pokusu zachrániť zeleň pred kolesami automobilov, sme prešli k ochrane zdravia a majetku v prípade našich kvetináčov na rohu Prievozskej a Zvolenskej. Chceli sme našimi kvetináčmi odstrániť nebezpečné miesto za cenu dvoch parkovacích miest na chodníku.

Magistrátna karma a úradník Patizón
V piatok 22.10. mi zvonil telefón a neznáma pevná linka. Na druhej strane sa ozal úradník. Nazvime ho úradník Patizón z Magistrátu. Oznámil mi, že sme podľa neho umiestnili naše kvetináče na Prievozskej neoprávnene (zrejme si všimol našu fotku na sociálnej sieti) a dal nám tri možnosti:
odstránime naše kvetináče
neodstránime naše kvetináče a dostaneme pokutu
zlegalizujeme naše kvetináče
Prvá možnosť sa nám zdala nefér nakoľko sme svojpomocne, dobrovoľne vyriešili problém Magistrátu, s ktorým bojuje minimálne od 16.12. (podnet na portáli OPS.sk). Argumenty v prospech našej realizácie boli odbité s tým, že naše kvetináče zvláštne užívajú chodník a máme to riešiť cez políciu. “Ako by to vyzeralo, keby si to tu každý obkvetináčoval?” Ale inak proti našej činnosti nič nemajú. Argument, že som daňový poplatník a na riešenie podobných vecí ich aj platím, bol odbitý s tým, že aj úradník Patizón platí dane.

Druhá možnosť mi spôsobovala potešenie pri predstave, ako by Magistrát právne rozlúskol našu organizačnú štruktúru. Zelená hliadka je totiž iba stránka na sociálnej sieti, naše občianske združenie s ňou oficiálne nemá nič a fotka na sociálnej sieti nie je dôkazový materiál v prípade konkrétneho páchateľa.

A tretia možnosť je už naozaj ťažký kaliber. Zahŕňa v sebe totiž fenomén okamžitého prenesenia zodpovednosti za problém na toho, kto sa sťažuje. Inými slovami, oddelenie dopravy Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy navrhuje obyvateľovi tohto mesta, aby si vypracoval podnet a ten predložil pánom úradníkom i policajtom. Tí potom rozhodnú či problém riešiť budú, alebo nie. Naozaj geniálne. My však tie kvetináče na tom chodníku mať nechceme a ani nepotrebujeme. Chceme, aby bol problém vyriešený či už s našimi kvetináčmi, alebo bez nich. Napríklad osadením stĺpikov či magistrátnych kvetináčov.
Z bodu 0 do bodu -1
Rozumiem túžbe Magistrátu brániť spravodlivosť prostredníctvom paragrafov. Je pravda, že sme sa na umiestnenie kvetináčov nespýtali. Rovnako si uvedomujeme posvätnosť práva parkovať aj na hrane zákona (a v tomto prípade dokonca za hranou). Na škále, kde číslo -1 reprezentuje problémový stav, číslo 0 bezproblémový a číslo 1 zlepšenie situácie, sa však Magistrát rozhodol pre alternatívu navrátiť problémový stav, ktorý už bol vyriešený.

Ak by ma k odstráneniu našich kvetináčov vyzval zástupca zodpovedne hospodáriaceho mesta, ktoré za nás všetkých rozvíja to čo je spoločné, tak by tento článok nikdy nevznikol. Vyzval ma k tomu však úrad, ktorý využil čas a energiu plateného úradníka na to, aby zrušil prácu dobrovoľníkov, ktorí chceli pomôcť tam, kde ten istý úrad roky rokúce zlyháva a to pri spravení si poriadku nielen s autami na chodníkoch, ale napríklad aj s reklamými zariadeniami. Tam má paragrafová spravidlivosť svoje medzery.

Čo ďalej?
Naše kvetináče sme z Prievozskej presťahovali na Drobného ulicu v Dúbravke. Za domom jedného z našich dobrovoľníkov sa totiž pravidelne otáčali autá cez trávnik a zaberali takmer celý chodník. (reportáž TV Markíza).

Situácia na Prievozskej sa však vrátila do svojho nenormálneho normálu a autá opäť obsadili chodník pred križovatkou. Úradník Patizón nás síce odkázal na políciu, ale my sa obrátime na hlavnú dopravnú inžinierku a primátora Bratislavy. Bude nás zaujímať ako chcú riešiť nielen nebezpečnú situáciu na rohu Prievozskej a Zvolenskej, ale aj prípady ďalších nebezpečných lokalít, ktoré ste nám prostredníctvom sociálnych sieti zaslali. Zároveň ponúkame možnosť, že by sme naše kvetináče na Prievozskú vrátili až do vyriešenia situácie zo strany Magistrátu.

Verím, že sa dočkáme spolupráce či ochoty pomôcť a že toto bude výnimočný prípad. Je totiž scestné, aby Magistrát reguloval čomu sa môžeme ako dobrovoľníci venovať, alebo ako, či a kde môžeme pomáhať mestu, ktoré nezvláda ani základnú údržbu. A keď sa nás už rozhodne nejaký úrad zastaviť, tak by bolo slušné, ak by aj povedal, ako chce situáciu riešiť a hlavne kedy ju vyrieši. My sme totiž riešenie nielen ponúkli, ale ho aj zrealizovali.
Matúš Čupka
Zelená hliadka
www.facebook.com/zelenahliadka
www.zelenahliadka.sk