Keď bratislavským uliciam dominuje zaparkovaný automobil.

Písmo: A- | A+

Vo februári tohto roka sme začali s umiestňovaním jednoduchých značiek striekaných cez šablónu s vyobrazením kočíka a automobilu oddelených čiarou, ktorá zobrazuje 1,5-metrovú hranicu medzi časťou chodníka patriacou chodcom a časťou, kde môžu automobily parkovať vďaka súčasnej legislatíve. Ubehlo sedem mesiacov a za ten čas sme zistili, že 1,5-metrové pravidlo je nielen európskym unikátom, ale nevyhovuje ani chodcom, ani motoristom.

Naša značkovacia iniciatíva začala v marci tohto roka na Riazanskej ulici. Odvtedy sme sa zamerali na množstvo lokalít (mapa tu: http://goo.gl/J59COr). Postupne sme značili značky na najkritickejších miestach ako napríklad na Kukučínovej, Hlučínskej, Mýtnej, Mlynských Nivách, Nobelovej a ďalších uliciach, celkovo na 18 lokalitách. Tie mali spoločné to, že zaparkované automobily tu pre chodcov na chodníku veľmi často nechávali menej ako 1,5 metra.

Toto značkovanie chce pozitívne poukázať na zákonom stanovenú hranicu, ktorá by mala oddeľovať priestor, kde môžu parkovať automobily a priestor patriaci chodcom a zároveň pomôcť automobilistom i chodcom vedieť na koľko miesta majú na chodníkoch nárok. Veľmi pozitívne nás prekvapilo, že väčšina vodičov začala naše značky rešpektovať. Zrazu skončila polemika o tom, koľko miesta stačí či nestačí, ale bola jasná značka odtiaľ-potiaľ. Schválne sme sa zameriavali na ulice, kde bolo možné ponechať dostatok miesta s výnimkou Belehradskej ulice, kde nás zaskočil fakt, že autami obparkované chodníky po oboch stranách majú samotné šírku 1,5 metra. Parkovať by sa preto na nich podobne ako je to v susedných uliciach nemalo.

Pripravili sme preto kontrolnú jazdu po našich značkách na Hlučínskej, Plzenskej, Sibírskej a Kukučínovej. Tu sme videli na vlastné oči, že na značky si drvivá väčšina vodičov zvykla. Ak niekto ubral chodcom 20 centimetrov, tak dostal za stierač prosbu o rešpektovanie zákonom predpísanej hranice. Našlo sa však niekoľko motoristov, ktorí ani po mesiacoch nezačali rešpektovať 1,5 metra prislúchajúcemu chodcom či iným užívateľom chodníka.

Najmä na Hlučínskej sme videli, že chôdza po ceste je jednoducho pohodlnejšia ako po chodníkoch. Síce sa musíte uhýbať idúcim vozidlám, ale chodníky už dávno začali patriť autám. Nie je preto prekvapením, že sa vodiči sťažujú na chodcov na ceste, na obmedzený prejazd medzi zaparkovanými autami,... Chodci sa zas sťažujú na obmedzený priestor, obmedzený výhľad na cestu, minimálny komfort pri chôdzi ulicou, ...

Naše značky však ukazujú, že ak existuje jasne stanovená hranica, tak vzájomný rešpekt medzi všetkými užívateľmi ulice môže dočasne nastať. Našou úlohou je poukázať na problém a dočasné riešenie je nadprácou z našej strany. Loptička je teraz na strane samospráv, či už Magistrátu alebo príslušnej mestskej časti, aby naše značky nahradila či už parkovacími boxami podľa platných noriem, alebo značkou zakazujúcou parkovanie na danom chodníku. Za riešenie tejto problematiky predsa nemôžu niesť zodpovednosť samotní obyvatelia mesta.

Určite vás preto neprekvapí informácia, že ani jedna z našich značiek nebola do dnešného dňa nahradená regulárnym parkovacím boxom, v ktorom sa podľa zákona musí parkovať. Dokonca „naše“ ulice nemajú ani vlastné dopravné analýzy, ktoré by jasne povedali koľko parkovacích miest je potrebných, koľko miesta potrebujú idúce vozidlá, koľko priestoru si vyžaduje peší pohyb či cyklotrasy. Ťažko potom komunikovať o možných riešeniach a situácia zostáva v akomsi vzduchoprázdne.

Veľa sa očakáva od budúcej parkovacej politiky, ktorú Bratislava dodnes nemá – ako jedna z mála európskych metropol. Jej návrh však vyvoláva aj oprávnené obavy. Kým ju však naši miestni politici opäť vzkriesia z popola, tak by sme vás chceli poprosiť o zaslanie podnetov, kde by naše 1,5-metrové značky mohli slúžiť svojmu účelu a spraviť ako-tak poriadok na ďalších bratislavských uliciach.

Svoje podnety z bratislavských ulíc prosím píšte do diskusie pod týmto článkom, alebo ich pošlite aj s presnou lokalitou na môj mail: matko.cupka@gmail.com.

Celú mapu nájdete tu: http://goo.gl/J59COr

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

www.facebook.com/zelenahliadka

 

Skryť Zatvoriť reklamu