Kultúra obhajoby na bratislavskom Magistráte

V posledných rokoch sa v Bratislave prebúdzajú jej obyvatelia a začínajú sa zapájať do verejného života. Či už účasťou na diskusiách, rozbiehaním rôznych iniciatív či staraním sa o svoje bezprostredné okolie. Naši radní páni si však nie a nie zvyknúť na sliediace občianske oko a pýtajúcu sa občiansku hubu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Už na strednej škole nás všetkých učili, že samosprávy sú niečim ako predĺženou rukou obyvateľov, ktorí v nej žijú. Nie každý má čas sa zapájať do rozhodovania a preto si volíme naších zástupcov. Na tých sme sa v rámci našej mladej demokracie začali až príliš spoliehať. Bratislava postupne prišla skoro o všetky industriálne pamiatky, z dôvodu pseudotransparentnosti sa podpísali rôzne zmluvy na dlhé roky (nevýhodná 8-ročná zmluva na zimnú údržbu) či na dlhé desaťročia (parkovanie v Starom meste pod záštitou BPS Park do roku 2026). Politici, ktorí ich podpísali, sú už dávno preč a nám obyvateľom zostalo iba rozliate mlieko bez zodpovednej osoby, na ktorú možno ukázať prstom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďurkovský je dávno minulosťou a prišiel Ftáčnik so štítom nepoškvrneného politika bez káuz sľubujúci otvoriť Magistrát občanovi. Prísľub občianskej participácie začal plniť technicky. Realizujú sa pravidelné prezentácio-diskusie, Magistrát má svoj etický kódex zamestnanca, aj si vás pozvú na návštevu i nalejú vám minerálky. A tým to končí...

Doteraz som sa zúčastnil troch prezentácií a to podzemnej garáže na Šafárikovom námestí, 4-prúdovke Petržalkou i revitalizácie Kamenného námestia. Povedal som si, že chcem spolurozhodnúť o tom čo sa v tomto meste bude diať. Kto by čakal, že vás tam niekto vypočuje a vašu pripomienku zoberie viac ako len na vedomie, je na veľkom omyle. Najskôr vás umrtvia hodinovou prezentáciou či už developera, alebo mestskej organizácie a následne sa spustí obhajoba navrhnutého a vopred dohodnutého plánu. Rozprávame sa o tom, že na Šafku garáž bude, že 4-prúdovka Petržakou pôjde a Kamenné námestie sa zmení na jeden betónový hranol. Nie že či je to dobrý nápad, či nie je niečo lepšie na stole. Ide čisto o zaškrtnutie si kolonky "komunikácia s verejnosťou" a vypočutie si pocitov.

SkryťVypnúť reklamu

To že sa o podzemnej garáži dlho nehovorilo (a opäť sa hovorí v kontexte mystickej rekonštrukcie Šafárikovho námestia), to že sa 4-prúdovka síce budovať nebude (ale architekt má dodržať platný územný plán) a to, že sa Kamenné rekonštruvať nebude (ale radšej sa po ňom rozhádžu kochlíky) je iba dôkazom pripravovaného druhého kola. V rámci neho sa dozvieme o zmene dispozície Šafárikovho námestia, vďaka ktorej je už podzemná garáž priam ideálnym riešením, 4-prúdovka síce popri električke nepôjde, ale asfaltu sa tam položí viac ako zelene a Kamenné námestie sa tak či tak zmení, lebo síce sa samospráva snaží, ale už nemá na to peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Treba predávať, predávať a predávať...ale až po voľbách.

Po týchto žážitkoch s kultúrou obhajoby som už nešiel na diskusiu o Starom moste a ani o nábreží. Tri hodiny svojho života možno stráviť zmysluplnejšie ako pozeraním technokratických prezentácií a sledovaním ako sa akákoľvek kritika verejnosti od pánov i dám na opačnej strane stola smelo odráža.

S kultúrou obhajoby mám aj vlastnú skúsenosť. Ako Hliadočka sa venujeme čiernym skládkam a po 2,5 rokoch či 305 tonách vyzbieraného odpadu v tomto meste by ste čakali otvorenú náruč a pomocnú ruku na Magistráte. Tá vás najskôr privíta, potom sa začne tešiť na spoluprácu (podľa úradníkovej predstavy) a následne vás obviní z nepochopenia situácie ak žiadate odpovede na elementárne otázky či takú drzosť, ako aby vám úradnik oprel svoje tvrdenia v zákone. Príslovie "jedna baba povedala" by na úradoch rozhodne nemalo platiť a čoraz viac začínam mať pocit, že sa naše úrady riadia skôr rôznymi bájami či povesťami prenášanými z pokolenia na pokolenie než platnými pravidlami.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislave môže šíre okolie závidieť množstvo angažovaných, odborne podkutých aktívnych občanov so skúsenosťami priamo z terénu. Bratislava otvorene, Cyklokoalícia, Lepšia doprava, Námestie pre ľudí, Zelená hliadka i ďalšie sa stali pravidelnými účastníkmi verejných diskusií, sedia v komisiách či komunikujú s úradnikmi. S frustrujúcim minimálnym výsledkom pri snahe zmeniť správanie sa samosprávy.

Dokedy bude Magistrát, so striedavým úspechom, dusiť všetky občianske aktivity v meste a kedy prestane vnímať pripomienky obyvateľov osobne, ale ako konštruktívnu kritiku obyvateľov, ktorým na ich meste záleží a sú ochotní pre neho spraviť aspoň to, že napíšu e-mail?

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

https://www.facebook.com/zelenahliadka

zelenahliadka

zelenahliadka

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občianska iniciatíva bojujúca proti odpadu, skládkam a vizuálnemu smogu v meste Bratislava. Pridajte sa! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu