Plán obnovy Bratislavy

Písmo: A- | A+

Všetci si pamätáme developerský boom, ktorým si Bratislava prešla pred nástupom ekonomicko-spoločenskej krízy v roku 2009. Každý týždeň sme čítali o novej a novej výstavbe. Ustupovali priemyselné areály, ustúpila zeleň, ustúpil šport a „ polyfunkčný“ sa stalo novým heslom výstavby v Bratislave. Čím viac funkcií tým lepšie – supermarket so salónom krásy na prízemí, dve poschodia kancelárií a byty. Kam sme sa od ekonomicko-spoločenskej krízy ako mesto posunuli?

Dnešný pohľad na Bratislavu sa samozrejme výrazne zmenil. Začali rásť vežiaky ako huby po daždi, obchodné centrá i kancelárske budovy dnes dominujú panoráme mesta. Pri pohľade na elektronickú mapu Bratislavy (diera po cykloštadióne i Teheľnom poli tu: http://goo.gl/OqFQvR) badať množstvo prázdnych plôch. Bývalé priemyselné areály postupne spustli a dnes sa stali anonymnými dierami (Gumon, Cykloštadión, Tehelné pole...). Bratislava sa mení na akoby mesačnú krajinu, ktorá niekde rastie do výšky a inde do hĺbky.

Plán obnovy Bratislavy
Plán obnovy Bratislavy 

Developeri v čase boomu nakupovali pozemky, na ktorých stáli mnohokrát pamiatkovo chránené budovy. Tie neskôr nahradili anonymné diery ako napríklad na cykloštadióne, futbalovom štadióne v Petržalke a na ďalších miestach. Dodnes neplnia žiadnu funkciu a čakajú na to, kým sa nájde developer s virtuálnym kapitálom a zmení danú lokalitu. Samostatnou kapitolou sú sľuby politikov, ktorí v duchu tradície budovateľov zapĺňajú svoje predvolebné reklamy rôznymi plavárňami, kultúrnymi centrami, futbalovými štadiónmi a podobne.

My sme sa rozhodli pre vás pripraviť interaktívnu Google mapu, kde nájdete všetky developerské i politické sľuby týkajúce sa rozvoja mesta. Zdrojom boli novinové články, tlačové správy a politické programy. Verte či neverte, ale pri mnohých týchto nápadoch zostáva rozum stáť. Je samozrejme na každom jednom z nás, či považujeme ten-ktorý projekt za správny. Tu však máte všetky projekty pekne pokope. V súčasnom predvolebnom čase vám mapa môže pomôcť zhodnotiť prácu vášho primátora či starostu. Síce kríza v roku 2009 spôsobila výpadok vo verejných i súkromných financiách, mnohí kandidáti na primátora i starostov si vo svojich predvolebným programoch nastavili významné budovateľské ciele.

Zároveň sa možno dozviete o projekte, ktorý mohol vyrásť v tesnej blízkosti vášho bydliska, zamestnania alebo obľúbenej oddychovej lokality.

Pri každom projekte nájdete jeho názov, kto ho mal financovať, koľko mal stáť, ako i najnovší článok o danom projekte. Nájdete tu najrôznejšie projekty od U-čkového paneláku Slovany pri Račianskej, nákupného strediska namiesto obchodného domu Ružinov (a.k.a. Hirošima), cez snáď konečne raz realizovaný TWIN CITY a mnohé iné, ktoré viac či menej zapadli prachom.

Nezabúdajme, že Bratislavu máme iba jednu a tento virtuálny Plán obnovy Bratislavy ju priblíži k ubytovni s obchodno-administratívnymi centrami. Toto mesto by si podľa nás zaslúžilo podstatne viac.

Plán obnovy Bratislavy nájdete tu:http://goo.gl/shBXaU

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.facebook.com/zelenahliadka

www.zelenahliadka.sk 

 

Skryť Zatvoriť reklamu