Zelená hliadka v štvrtom obvode

Písmo: A- | A+

V tomto roku sme realizovali našu predposlednú edíciu pouličných smeťozberov. Zamerali sme sa na štvrtý obvod a čistili karloveské, dúbravské, lamačské ulice i Devínsku Novú Ves. Ako sú na tom z pohľadu čistoty?

Cieľom pouličných smeťozberov je na jednej strane ukázať, že čisté ulice môžeme mať aj tu pod našimi oknami či balkónmi a nemusíme za nimi cestovať napríklad do neďalekej Viedne. Stačí len trošku chcenia na strane samospráv a miestnych obyvateľov. Na druhej strane je to snaha priblížiť dobrovoľníctvo ľuďom a dostať ho priamo do našich ulíc i štvrtí. 

Karlova Ves

Naše tohtoročné snaženie sme začali v Karlovej Vsi. Stretli sme sa siedmi na zastávke Molecova a začali so zberom odpadkov v okolitých uliciach. Zbierame všetko čo je väčšie ako cigaretový ohorok a menšie ako kartónová krabica. To predovšetkým na uliciach s obytnými domami. Výsledkom bolo pekných päť vriec odpadkov, ktoré sme tu nazbierali.

Po prvom karloveskom smeťozbere
Po prvom karloveskom smeťozbere (zdroj: Zelená hliadka)

Naše ťaženie pokračovalo na sídlisku Dlhé Diely. Tu sme sa celkovo stretli tri-krát. Spolu sa týchto akcií zúčastnilo 18 dobrovoľníkov, ktorí nazbierali 16 vriec odpadkov. Toto sídlisko tak patrilo medzi najviac špinavé v štvrtom obvode. Je to spôsobené nielen vysokou hustotou obyvateľov, ale aj výrazným nedostatkom odpadkových košov v uliciach. Nebolo výnimočné vidieť vchody do obytných domov, kde sa na zemi nachádzali vyhodené vreckovky, cigaretové krabičky či plastové fľaše. Všetok tento odpad obyvatelia denne prekračovali. Tu je potrebné si uvedomiť, že do určitej miery sme za svoje okolie zodpovední aj my sami.

Na Dlhých dieloch.
Na Dlhých dieloch. (zdroj: Zelená hliadka)

Po podujatiach na Dlhých Dieloch sme sa presunuli späť do údolia a zorganizovali ďalšie dve čistiace akcie v okolí Karloveskej ulice. Na prvej akcií sme šiesti dobrovoľníci nazbierali tri vrecia odpadkov. Posledný úsek Karlovej Vsi v okolí Púpavovej sme dočistili spolu s dobrovoľníkmi spoločnosti OMRON. Výsledkom bolo ďalších šesť vriec.

Z čistení v okolí Karloveskej ulice.
Z čistení v okolí Karloveskej ulice. (zdroj: Zelená hliadka)

V rámci našich akcií sa ukázalo, že existuje výrazný kontrast z pohľadu čistoty medzi Dlhými Dielmi a zvyškom Karlovej Vsi. Kým na samotných Dlhých Dieloch je, s výnimkou hornej časti okolo Veternicovej, čistota v zlom stave, ostatné štvrte Karlovej Vsi príjemne prekvapili.

Dúbravka

V rámci nášho snaženia sme sa presunuli do Dúbravky, kde sme celkovo zorganizovali štyri čistiace akcie. Čistili sme postupne od Harmincovej ďalej smerom na sever. Hneď na Harmincovej sme mali možnosť zažiť ulice výrazne znečistené odpadom v okolí práve zatepľovaných obytných domov. Je pravdepodobné, že stavebník odpad po dokončení prác pozbiera, ale stav počas zatepľovania sa dokáže dramaticky zhoršiť po jednom veternom dni.

Po dúbravskom smeťozbere.
Po dúbravskom smeťozbere. (zdroj: Zelená hliadka)

V rámci čistení na území Dúbravky sa celkovo stretlo 35 dobrovoľníkov a účasť tak príjemne prekvapila. Aj vďaka nej nám na vyčistenie vytýčených ulíc stačili iba štyri akcie. V rámci nich sa nám podarilo nazbierať 21 vriec odpadkov, ktoré výrazne zlepšili celkový dojem z dúbravských ulíc.

Záverečný smeťozber v Dúbravke
Záverečný smeťozber v Dúbravke (zdroj: Zelená hliadka)

Pri čisteniach platilo jednoduché pravidlo, kedy hustejšie kríky, slabšie osvetlenie znamenali viac zhromaždeného odpadu. Výrazným zdrojom znečistenia tiež boli neuzamknuté kontajnerové stojiská, z ktorých vyfukoval odpad do okolitých ulíc. Dramaticky najhoršia situácia s čistotou bola okolo hlavného ťahu Schneidera-Trnavského. Situácia sa postupne zlepšovala ako sme sa od hlavného ťahu vzdiaľovali.

Z čistenia v okolí Ulice Schneidera-Trnavského
Z čistenia v okolí Ulice Schneidera-Trnavského (zdroj: Zelená hliadka)

Lamač a Devínska Nová Ves

Pri oboch mestských častiach sme sa rozhodli čistenie zvládnuť počas jedinej dobrovoľníckej akcie. V prípade Lamača nám pomôcť prišli zamestnanci spoločnosti Zurich Insurance, s ktorými sme upratovali najmä Studenohorskú ulicu a Podháj spolu s Bakošovou ulicou. Nazbierať sa nám tu podarilo štyri vrecia odpadkov.

Po lamačskom smeťozbere so zamestnancami spoločnosti Zurich Insurance
Po lamačskom smeťozbere so zamestnancami spoločnosti Zurich Insurance (zdroj: Zelená hliadka)

Záver nášho snaženia sme absolvovali v Devínskej Novej Vsi, kde sa k nám pridali aktivisti z Ruska, ktorí boli v Bratislave na školeniach v Nadácií Pontis. Tí boli výraznou pomocou pri vyčistení okolia obytných domov. Celkovo zaskočili najmä menšie čierne skládky v kríkoch okolo Eisnerovej a odpadkami znečistené parkoviská. Spolu 11 dobrovoľníkov nazbieralo až 12 vriec odpadkov v rámci jedinej akcie. Tá bola “najplodnejšia” z pohľadu počtu nazbieraných vriec v rámci všetkých zberov v štvrtom obvode.

Po smeťozbere v Devínskej Novej Vsi.
Po smeťozbere v Devínskej Novej Vsi. (zdroj: Zelená hliadka)

Rebríček mestských častí z pohľadu nazbieraných vriec:

  • Ružinov: 231 vriec odpadkov

  • Petržalka: 183 vriec odpadkov

  • Staré Mesto: 81 vriec odpadkov

  • Nové Mesto: 72 vriec odpadkov

  • Rača: 67 vriec odpadkov

  • Karlova Ves: 29 vriec odpadkov

  • Dúbravka: 21 vriec odpadkov

  • Devínska Nová Ves: 12 vriec odpadkov

  • Lamač: 4 vrecia odpadkov​

Kde sa vidíme najbližšie?

Pôvodnou ambíciou pouličných smeťozberov bolo postupne navštíviť všetky mestské časti, na ktorých území sa nachádzajú sídliská. Ostávajú nám tak ešte Podunajské Biskupice a Vrakuňa. Od konca marca roku 2018 sa budeme stretávať v uliciach týchto dvoch mestských častí.

Aj touto formou srdečne pozývame na poslednú edíciu pouličných smeťozberov :-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka/

Skryť Zatvoriť reklamu