Rozpitvanie Nesvätej Trojice (Dawkins, Harris, Hitchens)

Písmo: A- | A+

Alebo ako sa tvorca počítačových hier pustil do vyvrátenia argumentov nových ateistov.

Theodore Beale, tvorca počítačových hier, prispievateľ do amerických periodík a autor kresťanských sci-fi príbehov, vystupujúci pod pseudonymom Vox Day (Vox Dei = Boží hlas) sa rozhodol zasadiť "novým ateistom" úder. Zďaleka asi nie rozhodujúci, ale úder.

Jeho kniha "The Irrational Atheist: Dissecting the Unholy Trinity of Dawkins, Harris, and Hitchens" ("Iracionálny ateista: Rozpitvanie Nesvätej Trojice Dawkinsa, Harrisa a Hitchensa") má byť odpoveďou na diela týchto v zahraničí prominentných predstaviteľov ateizmu. Veľakrát už z nich boli obvinení zo zlého prezentovania faktov, chápania náboženskej viery, ale i samotného chápania vedy, na ktorej si toľko zakladajú (napr. zachádzajúc mimo definíciu vedy, tvrdiac, že veda vie vyvrátiť náboženskú vieru alebo Hitchensovo známe: "náboženstvo všetko otrávilo" ) Christopher Hitchens je známy i vďaka jeho článkom v sobotnej prílohej Fórum denníka SME.

Knihu nemám celú prečítanú a pokiaľ nebudem na jej poslednej stránke, nevyjadrím sa k nej. Zatiaľ však má napr. na Amazone dobré hodnotenie. Článok píšem preto, lebo od 1.2. knihu si je možné stiahnuť zadarmo TU . Samozrejme, v angličtine :)

Z jej úvodu:

"Hoci som veriaci - presnejšie povedané evanjelický kresťan nepatriaci do žiadnej denominácie - mojím cieľom nie je obhajovať Boha či argumentovať za pravdu mojej náboženskej viery. namiesto toho sa snažím obhajovať tých, ktorí boli uvedení do pochybností o svojej viere a oklamaní tým, že sa budú cítiť istejšie pri nedostatku ich viery na základe mylných, chybami preplnených diel týchto troch ľudí."

"Nejedná sa o teologickú prácu. Jej text neobsahuje žiadne argumenty za existenciu Boha alebo nadprirodzena. Taktiež nepojednáva o evolúcii, kreacionizme, veku zeme, či inteligentnom dizajne. Neobsahuje žiadne biblické argumenty. Na útoky proti argumentom, tvrdeniam a záverom "nových ateistov", mojimi jedinými zbraňami sú sekulárne zbrane rozumu, logiky a historicky dokumentované, voľne overiteľné fakty. Nie je to kniha o Bohu. Je o tých, ktorí ho chcú nahradiť."

Skryť Zatvoriť reklamu