Týždenník Domino fórum si už dlhšie nekupujem. Tentokrát ma však zaujal inzerát so zvýrazneným titulkom: "Rozhovor s Miroslavom Mojžitom."
Najprv ma zamrzelo, že ten rozhovor nedal SME. Už dlhšie sa o to pokúšame. Keď som však zbadala, že ho dal Michalovi Havranovi, pochopila som to a ospravedlnila som si aj svoj vlastný neúspech. Predsalen Havran, bard slovenskej žurnalistiky, expert na zahraničnú politiku, samozrejme, že pán veľvyslanec uprednostnil jeho. Púšťam sa do tej dvojstrany.
"V rokoch 1995 až 2001 pôsobil ako vedúci Zastupiteľského úradu SR v Belehrade, najprv ako chargé d´affaires, neskôr ako veľvyslanec. Ako jeden z mála diplomatov zostal v Belehrade počas bombardovania lietadlami NATO. Je autorom spomienkovej knihy na tragické obdobie v najnovších dejinách bývalej Juhoslávie pod názvom Belehrad, ale aj knihy pod názvom Formovanie slovenskej diplomacie v rokoch 1990 až 1993. Je nositeľom vysokého štátneho vyznamenania radu Juhoslovanskej hviezdy prvej triedy, ktoré dostal od bývalého prvého demokratického srbského prezidenta Vojislava Koštunicu. Miroslav Mojžita."
Trochu som znervóznela. Ako to, že to tam chýba? Asi sa dohodli, že o tom len dve otázky alebo tri, takže pokoj, hovorím si. Čítam otázky.
"Názov konferencie bol naozaj priliehavý: Lekcia z minulosti a vízia do budúcnosti. Máte pocit, že si tamojší obyvatelia, a najmä ich politické elity, už našli cestu k sebe? Teda, či sa poučili z minulosti? Akú lekciu si podľa vás odnášajú? Čo z toho im pomáha pozerať sa s optimizmom do budúcnosti?"
Vyzeralo to nádejne, ale zase nič. Blížim sa ku koncu a neprestávam dúfať.
"V čase vojny ste boli veľvyslancom v Belehrade. Patrili ste s niekoľkými ďalšími diplomatmi medzi hŕstku, ktorá z Belehradu v obavách pred bombardovaním neušla, ale naďalej ste plnili svoju úlohu -napokon aj o tomto píšete vo vašej knižke Belehrad. Nemali ste obavu o svoj život? Bola služba Slovensku dôležitejšia než základný ľudský inštinkt prežiť?"
Bez výsledku. Jedna z posledných otázok.
"Od bývalého prezidenta Vojislava Koštunicu ste dostali za svoju činnosť aj vysoké vyznamenanie, rad Juhoslovanskej hviezdy prvej triedy. Aký ste mali pocit z ocenenia vašej diplomatickej služby?"
Neverím vlastným očiam. Vôbec sa ho nespýtal na to, že za komunizmu pracoval ako rozviedčik ŠtB pod krytím diplomata, že to dotiahol až na majora, zástupcu náčelníka odboru a za svoju službu vlasti dostal niekoľko odmien, že dnes je veľvyslancom a nemá previerku NBÚ...
Bol to rozhovor o Balkáne, nie o ňom, bude sa brániť novinár. Alebo možno uveril tým pracovníkom Ministerstva zahraničných vecí, ktorí šíria informácie, že pán Mojžita pracoval pre dve strany - aj pre Američanov. Treba to ticho akceptovať a neotvárať túto tému, odporúčajú.
V každom prípade, ak by ste si chceli kúpiť kvôli tomuto rozhovoru toto číslo Domina a čakáte odpovede na otázky o ŠtB, tak si ho nekupujte.