reklama

Ťaženie poslanca Čepčeka proti ženám

Neprešlo veľa času a v parlamente sa objavil ďalší návrh zákona, ktorý je priamo v rozpore so záväzkami SR ochraňovať a napĺňať práva žien. Chceme upriamiť vašu pozornosť na tieto zásadné veci:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
 • Zákon zavádza nový právny subjekt - nenarodené dieťa. Dôsledky tohto kroku sme popísali v tomto blogu.
   

 • Obmedzuje vykonanie interrupcií iba na tieto prípady:

 1. Závažné ohrozenie života a zdravia na strane ženy (musia potvrdiť dva nezávislé lekárske posudky a zhoršenie psychického zdravia nie je podľa návrhu akceptovateľný dôvod)

 2. Ťažké poškodenie zdravia na strane plodu (do 24 týždňa tehotenstva, rovnako musia potvrdiť dva nezávislé lekárske posudky)

 3. V prípade, že tehotenstvo je následkom znásilnenia (do 12 týždna tehotenstva), avšak v takomto prípade si musí žena vyžiadať potvrdenie od prokurátora
   

 • Návrh zákona vnáša v súvislosti s tehotenstvom ako následkom znásilnenia úplne nový element do Zákona o prokuratúre, a tým je výhrada vo svedomí na strane prokurátora.
   

 • Návrh ďalej pod označením „propagácia umelého ukončenia tehotenstva“ zakazuje poskytovanie akýchkoľvek informácií o zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa interrupcie vykonávajú. To znamená, že tieto informácie nebudú môcť byť uvedené nikde verejne a návrh zákona špeciálne uvádza, že jediný subjekt, ktorý ich bude môcť poskytnúť, je MZ SR. Čiže ani lekár, ktorý ženu ošetruje, ani občianske združenie, ktoré bude poskytovať pomoc žene po znásilnení, ani polícia a pod.

  Tento zoznam má poskytovať MZ SR ženám na základe žiadosti, a to až po predchádzajúcom poskytnutí tzv. „poučenia o iných možnostiach riešenia situácie“. Toto poučenie bude poskytovať žene úrad, ktorý žiadateľku ani len nevidel a nepozná jej zdravotný stav, ani všetky okolnosti, za ktorých sa pre interrupciu rozhoduje. Pripomíname, že návrh zákona okliešťuje možnosti podstúpiť interrupciu na veľmi striktne vymedzené dôvody, ktoré sa dotýkajú buď zdravotného stavu alebo znásilnenia. Lehotu, v ktorej sa má MZ SR žene odpovedať, návrh nijako neupravuje.
   

 • Návrh zákona predlžuje čakaciu lehotu zo súčasných 48 na 96 hodín. Lehota podľa návrhu začína plynúť až po tom, ako lekár odošle hlásenie o poučení ženy. Nie je to prvý krát, čo sa predĺženie tzv. čakacej lehoty objavuje v návrhu zákona o obmedzení prístupu žien k bezpečným interrupciám. K dôvodom, prečo takéto lehoty (a teda ani súčasná 48 hodinová) nemajú byť súčasťou kvalitne poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa vyjadrili v tomto blogu.
   

 • Návrh zákona zároveň uvádza, že interrupciu nebude možné vykonať, ak by sa tým zhoršil zdravotný stav ženy. Čo sa tým v návrhu myslí, nie je špecifikované. Pripomíname, že interrupciu je možné vykonať iba v prípade, že žena o ňu vyslovene požiadala a poskytla informovaný súhlas. Návrh zákona teda priamo zavádza nový prvok do poskytovania zdravotnej starostlivosti, keď tvrdí, že tretia osoba bude určovať či je riziko podstúpenia zákroku pre ženu akceptovateľné alebo nie.

Predstavme si, čo by to znamenalo v praxi pre ženu, ktorá požiada o interrupciu po znásilnení


V zákonom stanovenej lehote 12 týždňov od prvého dňa poslednej menštruácie, musí znásilnená žena stihnúť nasledovné: O tom, že je tehotná, sa dozvie najskôr okolo 5. až 6. týždňa. Tehotenstvo musí potvrdiť lekár. Ak tak ešte neurobila, musí ísť vypovedať na políciu. Následne musí získať potvrdenie od prokurátora, ktorý si neuplatňuje výhradu vo svedomí. Aby sa dozvedela, kde môže interrupciu podstúpiť, musí podať žiadosť na MZ SR. V prípade infožiadosti majú štátne inštitúcie zo zákona lehotu na odpoveď 8 pracovných dní. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Následne sa žena potrebuje dostať k lekárovi a po poučení musí zo zákona čakať ďalších minimálne 96 hodín. Ak lekár alebo lekárka nezašle hlásenie o poučení ihneď, tak lehota 96 hodín sa môže predĺžiť. Zákon povinnosť zaslať hlásenie ihneď nijako neošetruje. Ak po tomto všetkom ešte stíha zákonom stanovenú 12 týždňovú lehotu, tak sa môže stať, že niekto ďalší rozhodne, že tento zákrok by mohol zhoršiť jej zdravie (zákon bližšie nešpecifikuje čo sa tým myslí). Žena tak bude donútená pokračovať v tehotenstve, ktoré je dôsledkom znásilnenia a porodiť.

Pán Čepček sa v takejto situácii po znásilnení nikdy neocitne, takže zákony, ktoré idú proti právam žien sa mu spolu s poslancami Kotlebovej ĽSNS píšu veľmi ľahko.
 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autorky: Miroslava Rašmanová a Zuzana Krišková

Občianske združenie Ženské kruhy

Občianske združenie Ženské kruhy

Bloger 
 • Počet článkov:  7
 •  | 
 • Páči sa:  22x

Občianske združenie Ženské kruhy je združenie humanitného a charitatívneho charakteru. Kladieme si za cieľ prinášať komplexný pohľad na tehotenstvo, pôrod a materstvo, ako na prirodzenú a dôležitú súčasť života ženy. Sme presvedčené, že toto obdobie by malo byť prežité, pokiaľ je to možné, pozitívne a bez pocitu straty kontroly nad vlastným telom. Informovaním žien o prirodzenom pôrode, zvyšovaním ich právneho povedomia, (v súvislosti s ich ľudskými, rodičovskými a pacientskymi právami), chceme zastaviť inštitucionalizované násilie páchané na matkách a ich deťoch. Viac v našej vízii http://www.zenskekruhy.sk/o-nas/nasa-vizia Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu