Dobytie Mexika VI.

Časť článkov, ktoré zamýšľam publikovať, by som rád venoval tým, ktorých láka odhaľovať historické súvislosti. V prvej sérii sa čitateľom pokúsim predostrieť udalosti spojené s premenou Aztéckej ríše na kolóniu Nové Španielsko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie na mieste pohanského chrámu v Ciudad de México (Mexico City)
Katedrála Nanebovzatia Panny Márie na mieste pohanského chrámu v Ciudad de México (Mexico City) (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Mexico_City#/media/File:Mexico_City_Zocalo_Cathedral.jpg)

Roku 1524 zomreli dvaja Cortésovi najnebezpečnejší nepriatelia – Velázquez (jún) a Fonseca (október). Ešte istý čas po ich smrti sa však Cortés musel boriť s dôsledkami ich rivality.

Po dobytí centrálneho Mexika Cortés obrátil pozornosť na juh a západ. Roku 1523 vyslal Pedra de Alvarada dobyť Guatemalu. Cristóbal de Olid, niekdajší Velázquezov partizán, získal Cortésovo splnomocnenie dobyť Honduras. Najprv zamieril na Kubu po zásoby a regrútov. Tam ho krátko pred smrťou vyhľadal Velázquez. Presvedčil Olida, aby po dobytí Hondurasu uprednostnil svoje záujmy pred Cortésovými.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci sa Olidovo rozhodnutie dalo predvídať, Cortésov hnev nepoznal hraníc. Nariadil zatknúť agitátora Olidovej vzbury. 

Cortésovo zneužitie právomocí na vykonanie osobnej pomsty primälo Radu Indií zakročiť proti jeho svojvôli. Ponce de León bol do Nového Španielska vyslaný, aby ako nezávislý sudca (juez de residencia) z právneho hľadiska posúdil Cortésove aktivity.

Medzitým Cortés vyslal svojho švagra, Francisca de las Casas, vyjednávať s dobyvateľom Hondurasu. Ten ho dal bez meškania zatknúť.

Na to pre Cortésa existovalo len jedno riešenie – trestná výprava proti nelojálnemu kapitánovi. V súvislosti s odvracajúcim sa šťastím v ňom začali dozrievať myšlienky o márnosti ľudského snaženia proti vôli Prozreteľnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Do Villa Rica de Vera Cruz sa vrátil po roku a pol vychudnutý a zúbožený. Neúspech ho vyliečil z výbojnosti, ktorou ho naplnilo čakanie na monarchovu priazeň. Využívajúc oslabenie jeho vôle byrokrati vyslaní dvorom v rastúcej miere nahlodávali jeho reálnu moc. Začiatok tohto procesu bol možno hlavným motívom Cortésovho ťaženia do Hondurasu.

Mayská stéla v Hondurase, zobrazujúca kráľa Yuknoom Took' K'awiil
Mayská stéla v Hondurase, zobrazujúca kráľa Yuknoom Took' K'awiil (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Maya_stelae#/media/File:Stele51CalakmulMuseum.JPG)

Po jeho odchode sa opätovne zaktivizovala Velázquezova frakcia. Za vodcu si vybrala Gonzala de Salazar, aristokrata s veľkým podielom na správe Nového Španielska v čase Cortésovej neprítomnosti. 

Druhý, Cortésov tábor sa zoskupil okolo jeho bratranca a majordóma (správcu rezidencie), Rodriga de Paz, ktorý v priebehu bojov o moc padol do zajatia a bol mučený a popravený.

SkryťVypnúť reklamu

V rozpore so všeobecným očakávaním sa Cortés z Hondurasu vrátil a znova ujal moci nad Novým Španielskom. Krviprelievania medzi conquistadormi však presvedčili Radu Indií o nutnosti utužiť kontrolu nad vývojom udalostí. Krátko po návrate Ponce de León priniesol Cortésovi správu o jeho zosadení z pozície guvernéra.

Jakub Zibura

Jakub Zibura

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Volám sa Jakub Zibura, som študentom druhého ročníka histórie na Prešovskej univerzite v Prešove. Mojou najvyššou ambíciou je prepojiť dejiny s literárnym a raz snáď aj filmovým umením v pomere 1:1. :-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

108 článkov
INESS

INESS

110 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu