Nič ju, naopak, nerozjatrí viac ako husle Itzhaka Perlmana vo filme Schindlerov zoznam. Dojalo ma, keď si ich hudbu ktorási špičková krasokorčuliarka vybrala pre svoje výstupenie.
Na Ukrajine stíhal židov pogrom za pogromom. Kto by bol začiatkom 20. storočia tušil, do akých klieští ich zovrie nacizmus so stalinizmom...
V dráme Stevena Spielberga Munich (2005) vzdali Eric Bana, Daniel Craig, Ciarán Hinds, Matthieu Kassovitz a Hanns Zischler úctu pamiatke izraelských olympionikov, povraždených palestínskym komandom v Mníchove roku 1972.
Tragické nepriateľstvo židovského a palestínskeho národa oplakáva Lisbeth Scottová v piesni Remembering Munich.
Je veľkým nešťastím, akej popularite sa na Blízkom východe teší Biblia antisemitov – Protokoly sionských mudrcov. Nech sú prekliate duše ich autorov i šíriteľov.

Isaac Bashevis Singer, zosnulý syn ortodoxného poľského rabína a držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, v úvode ku knihe Korunka z peria napísal: Žijem už v Štátoch dlhšie ako v Poľsku a zapustil som korene i tu. Napriek tomu v mojich amerických poviedkach figurujú len a len prisťahovalci z Poľska, pretože mi je dobre známy nielen ich súčasný život, ale aj ich korene – kultúra, minulosť, myslenie, vyjadrovanie. Niektorí z nich sa podieľali na budovaní Varšavy a New Yorku a teraz pomáhajú budovať Tel Aviv. Na vlastnej koži zažili takmer všetky sociálne hnutia našej doby. Ich ilúzie boli ilúziami celého ľudstva. Vandali, ktorí povraždili milióny z nich, zničili svojbytný poklad, ktorý už žiadna literatúra k životu neprivedie.