Na Netflixe sa začiatkom apríla objavila očakávaná miniséria Ripley, adaptujúca slávnu knižnú predlohu spisovateľky Patricie Highsmith. Talentovaný pán Ripley (1955) sa medzičasom dočkal 2 známych filmových spracovaní. V roku 1960 V žiari slnka psychopatickému vrahovi prepožičal tvár Alain Delon a koncom tisícročia sa doňho inkarnoval Matt Damon. Podľa nasledujúcich dielov knižnej série vznikli o Tomovi Ripleym ďalšie 3 fanúšikmi vlažne prijaté filmy.
Aktuálne seriálové spracovanie ponúka oproti filmovej adaptácii oveľa viac priestoru na budovanie atmosféry. Divákovi formát na pokračovanie dovolí detailne nahliadnuť do hlbín psychopatovej duše. Pochopíme ako nadaný podvodník operuje. Ako dokonale naskenuje objekt žijúci podľa jeho predstáv a zduplikuje jeho návyky. Ripleyho talent tkvie v perfektnom osvojení si identity svojej obete. Táto jedinečná schopnosť predstavuje umelecké majstrovstvo. Odpudivého, no zároveň fascinujúceho charakteru sa chopil vynikajúci Andrew Scott. Herec so silným prenikavým pohľadom budí okamžité vnútorné znepokojenie. Ripleymu svojím bravúrnym výkonom pridáva na nepríjemnosti.
Na začiatku príbehu sledujeme živoriaceho Toma ako sa venuje drobným finančným podvodom v New Yorku. Do cesty sa mu pripletie špeciálna úloha, ktorá si žiada jeho prítomnosť v Taliansku. Vážený výrobca lodí Greenleaf ho poverí primäť svojho márnotratného syna Dickieho (Johnny Flynn), aby prestal míňať rodinné bohatstvo bezcieľnym flákaním sa po Európe a vrátil sa domov. Tom úlohu s nadšením prijíma. Potomka vyhľadá a premyslenými klamstvami sa s ním podozrivo ľahko zblíži. Dickieho bohémsky život pôsobí ako okúzľujúci sen. Vo svete bohatého prominenta sa podivín Ripley dokonale udomácni. Ostražitá ostáva iba playboyova priateľka Marge (Dakota Fanning).
Divácky vďačný scenár režiséra Stevena Zailliana vykresľuje hlavnú postavu veľmi komplexne. Odhalíme Tomovu fascináciu krásnymi predmetmi, ktorými sa tak rád obklopuje. Ako keby luxusným plniacim perom či brúseným skleneným popolníkom vypĺňal svoje prázdne vnútro. V okázalých priestoroch talianskych prepychových víl jeho pokrútená myseľ nachádza pokoj. Pomalšie úvodné tempo seriálu nahráva naladeniu sa na pochopenie Ripleyho sveta podvodov. Zisťujeme, že nie je dokonalý zločinecký stratég. Podlieha emóciám, robí chyby, ktoré pôsobia komicky. Často mu v morbídnom konaní nahráva slepá náhoda. O to autentickejšie dielo vyznieva. Z naoko beznádejných situácií však dokáže za použitia brisknej logiky bravúrne vykorčuľovať. Skutočne desivé je s akou ľahkosťou si ide Ripley za svojím cieľom. Absolútne nezaťažený zlým svedomím či obavou z neúspechu. Jeho násilné eskapády divák sleduje so zatajeným dychom. Nanajvýš udivujúca je neschopnosť talianskej polície dotiahnuť vyšetrovanie do zdarného konca.
Čiernobiele zobrazenie šperkuje dokonalosť kamery Roberta Elswita. Ako keby sme sledovali album umeleckých fotografií z Talianska 60. rokov. Ponurá atmosféra pokrivenej mysle sériového vraha je v čiernobielej forme ešte viac umocnená. Umelecký akcent dodáva Zaillianovmu poňatiu predlohy punc originality. Ak patríte k znalcom predošlých filmových verzií, režisér a scenárista v jednej osobe vás bude baviť v drobnostiach líšiacich sa od svojich predchodcov.
Napriek kolísavému tempu jednotlivých častí 8 dielnej minisérie, vás talentovaný psychopat Andrewa Scotta svojím herecky minimalistickým umením dokonale uhranie. Žmurknutím na skalných fanúšikov vražedných dobrodružstiev Toma Ripleyho je pamätný výskyt Johna Malkovicha. Jeho postava dáva jemne tušiť, kadiaľ sa úlisný podvodník s vycibreným vkusom na umelecké predmety ďalej uberie. Nie celkom uzavreté finále si necháva pootvorené dvere do sveta prefíkaných klamstiev. Vývoj obľúbenej literárnej postavy z drobného finančného švindliara vo veľmajstra artových podfukov má značný divácky potenciál, čoho si je Netflix isto vedomý.
Hodnotenie: 80%