Votrelec: Romulus

Kompilát pre mileniálov

Votrelec: Romulus
Cailee Spaeny (Zdroj: https://scariesthings.com/)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po nevydarených religionistických pokusoch duchovného otca Votrelca Ridleyho Scotta navracia režisér Fede Alvarez ikonické monštrum k hororovým koreňom. Filozofický charakter Promethea (2012) ani nasledujúceho Votrelca: Covenant (2017) nepadol tak celkom na úrodnú fanúšikovskú pôdu. Scottove ideologicko-mytologické zastávky o prvopočiatkoch ľudstva zanecháme v scenáristickej slepej uličke. S Alvarezom pokračujeme v naratívnej trajektórii explodovanej lode Nostromo, notoricky známej z pôvodného Votrelca z roku 1979. Paradoxne zrežírovaného Ridleym Scottom, vtedy ešte sršiacim kreatívnym elánom so skvelými nápadmi, ktoré definovali piliere sci-fi žánru. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V ťaživom úvode Romula nakukneme do neblahej atmosféry kolónie robotníckej triedy, systematicky zotročovanej chamtivým korporátom Weyland-Youtani. Skupinka mladých kolonizátorov sa rozhodne využiť svoju životnú šancu a vykradnúť útroby opustenej vesmírnej stanice. Kozmom rotujúce teleso však obsahuje laboratórium s titulným názvom Romulus. Plán na svetlejšie zajtrajšky horlivým nadšencom naruší nečakaný čierny pasažier so záľubou v penetrácii ľudských hrudníkov. Pomalší, takmer hodinový rozbeh, Alvarez vyvažuje akčnejšou vybíjanou v štýle Alien videohier, kde húf facehuggerov naskakuje na obete v zbesilom temporytme zakončenom dychberúcim finále, za ktoré by sa nehanbila ani Ripleyová na vrchole svojich rezistentných síl. Vizuálne vymaznaný filmový produkt režiséra hororových počinov Evil Dead (2013), Muž v temnote 1 a 2 (2016-2021) či zimomriavkového Dievčaťa v pavúčej sieti (2018) zdarne kombinuje najsilnejšie momenty z pôvodnej votreleckej kvadrilógie. V tom však zároveň tkvie povestný háčik. Publikum znalé kompletnej histórie vražedného monštra citlivo vníma opatrnú hru na scenáristickú istotu ako značný nedostatok. 

SkryťVypnúť reklamu

Režisér plniaci zadanie produkčného štúdia predstaviť vražedného xenomorfa mladému publiku prinesie i zopár vlastných vydarených nápadov, ako efektnú gravitačnú hru s votrelčou kyselinou. Omladenému castingu dominuje aktuálna hviezda z Priscilly Cailee Spaeny v úlohe sympatickej hlavnej hrdinky Rain. Ako keby ju naklonovali z mihálnice Natalie Portman v jej kariérnych začiatkoch. Širšiu škálu hereckých schopností predvedie David Jonsson ako syntetik Andy, ktorý dokáže vzbudiť ľútosť i rešpekt. Zaujme jedno nečakané androidné cameo, ktorému by prospelo viac CGI starostlivosti.

Vo výsledku je najnovší votrelčí prírastok až po okraj napakovaný fanservisom, ktorému však chýba výraznejší odtlačok originality. Hoci 118 minút deja prekypuje viditeľnou láskou k celej vesmírnej sérii. Adrenalínom napumpovaná druhá polovica nedá pojedačom popkornu vydýchnuť. Klobúk dolu pred režisérom, ktorý prijal výzvu potešiť znalcov každého Alien detailu, zároveň predstaviť značku generácii mileniálov a v neposlednom rade zarobiť štúdiu nemalé peniaze. 

SkryťVypnúť reklamu

Napriek Alvarezovmu enormnému úsiliu sa neviem zbaviť dojmu, že Romulovi skrátka chýba výraznejší prvok jedinečnosti. Nezachráni to ani krehký kukuč Cailee Spaeny. Každý diel pôvodnej série bol výnimočný odlišným prístupom režiséra, vďaka čomu sága so Sigourney Weaver dosahuje významných kinematografických kvalít. Klaustrofobicky hororovú jednotku Ridleyho Scotta, vystriedala militantne akčnejšia dvojka Jamesa Camerona. Nasledovaná bola depresívne potemnelou trojkou Davida Finchera, na ktorú nadviazala bizarne divoká štvorka Jeana-Pierra Jeuneta. Každá časť má svoje charakteristické prvky, vďaka ktorým si ju diváci zamilovali. Slávni filmoví predchodcovia sú prešpikovaní autorskými vkladmi režijných velikánov s presne definovanou víziou. Fede Alvarez namiesto vlastného rozoznateľného rukopisu len zručne varíruje ich úspešné highlighty. 

SkryťVypnúť reklamu

Kinonávštevu napriek tvorivým nedostatkom jednoznačne odporúčam. Snaživý uruguajský režisér doručil prvoligové žánrové remeslo, ktoré spoľahlivo zabaví fanúšikov sci-fi hororov i samotnej Alien značky. Do detailov vypiplané kulisy vynikajúco navodzujú dojem, že sa stále nachádzame na pomedzí prvého a druhého dielu Votrelca. Atmosférické vesmírne divadlo je plné napínavých scén so solídnou akciou a geneticky šokujúcim finále, za ktoré by sa nehanbil ani samotný Scott. V dnešnej dobe generických remakov s nedovareným scenárom sme v lepší výsledok hádam ani nemohli dúfať. Aktuálna divácka návštevnosť dáva filmovému vesmíru plnému krvilačných xenomorfov nádej na ďalšie pokusy. Je teda vysoko pravdepodobné, že sa do pár rokov dočkáme prípadného Votrelca: Remus. 

Hodnotenie: 70%

Martin Zielosko

Martin Zielosko

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Marketér a filmový publicista www.cinemaview.sk Zoznam autorových rubrík:  Recenzia

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu