Kedysi ľudia verili, že keď niekto umrie, ich dušu odnesie vrana do sveta mŕtvych. Avšak niekedy, keď sa prihodí niečo príšerné a odchod sprevádza nesmierny zármutok, vtedy duša nenájde pokoj. V takom prípade, len zriedka, môže vrana dušu zaviesť naspäť, aby mohla všetko zlé napraviť.
S touto poeticky okrídlenou premisou pracuje kultové komiksové fantasy o pomste zo záhrobia, z autorského pera kresliara Jamesa O´Barra. Uhrančivú Vranu v podobe čiernobieleho obrazového románu O´Barr vytvoril počiatkom 80tych rokov ako formu vyrovnania sa s osobnou tragédiou straty snúbenice Beverly. Ústredný motív hnevu z nespravodlivej smrti milovanej ostáva hnacou silou každej transformácie tohto jedinečného diela. Ukrutne tiesnivá bolesť sa emocionálne preniesla z reality cez komiks až do filmovej adaptácie. Pomstychtivým hlavným hrdinom je zavraždený rockový muzikant Eric Draven, ktorého si vo filme zahral Brandon Lee, syn majstra bojových umení, Brucea Leeho.

Počas podmanivej Diablovej noci sa Eric vracia medzi živých, aby sa za surovú smrť svojej Shelly porátal s bandou násilníkov sužujúcich zločinom prehnitý Detroit. Mesto ovláda čiernej mágii holdujúci šialenec Top Dollar, ktorého si užil dnes už takmer zabudnutý herec prevažne podlých charakterov, Michael Wincott. Charizmatickému lotrovi so záľubou v dobových mečoch pomáha temnými silami vládnuca čarodejná sestra Myca v podaní Bai Ling. Hojne objavujúce sa nadprirodzené prvky skvele zapadajú do vysoko štylizovanej romantiky siahajúcej až za hrob.
Vo svojej podstate jednoduchý príbeh krvou nasiaknutej vendety si okamžite získal fanúšikov najmä kvôli zvodne pochmúrnej gotickej atmosfére. O tú sa postaral vtedy ešte neznámy egyptský režisér Alex Proyas, ktorý mal skúsenosti s vizuálne nápaditými reklamami a štýlovými hudobnými videoklipmi. Práca na Vrane ho katapultovala medzi ostro sledovaných režisérov s typicky ponurou obrazovou rečou. Proyas zahalil nočný Detroit do neustále upršanej tmy, ktorým znejú podmanivé tóny hudobného mága Graema Revella. Vraní magicky povznášajúci motív nezostarol po 30 rokoch melodicky ani o tón. Spolu s piesňou Burn slávnej kapely The Cure predstavujú opakovane vyhľadávaný zážitok.

Skutočným dôvodom, prečo sa Vrana stala tak rýchlo filmovou senzáciou, bola nešťastná náhoda na pľaci. Brandon Lee bol totiž počas nakrúcania zasiahnutý projektilom zo zbrane, ktorá mala obsahovať iba slepé náboje. Po šokujúcom zásahu na mieste zahynul. Mladý herec so sľubne rozvíjajúcou sa kariérou odišiel vo veku 28 rokov a stal sa posmrtnou hereckou ikonou, podobne ako neskôr Heath Ledger v úlohe Jokera. Zvyšné scény, ktoré bolo treba bez hlavnej hviezdy dokončiť nahrádzala otrasená produkcia kaskadérom. Pomocou špeciálnych efektov mu bola do záberov pridaná Brandonova tvár. Vtedajší náhradník Chad Stahelski je dnes známy režisér akčnej série John Wick.
Málokto vie, že ešte 2 týždne pred nakrúcaním bol do hlavnej úlohy oficiálne obsadený Johnny Depp. Na poslednú chvíľu však z projektu vycúval. Po skúsenosti s Nožnicovorukým Edwardom (1990) sa mu znovu nechcelo niekoľko mesiacov v kuse vystupovať s bielou farbou na tvári. Jeho pohodlnosť mu v kontexte nešťastnej udalosti, ktorá následne postretla Leeho, hypoteticky zachránila krk.

Podľa okúzľujúcich komiksových predlôh Jamesa O´Barra postupne vznikli ďalšie tri filmové pokračovania, ktoré zúfalo zápolili s klesajúcim trendom kvality. Tretí a štvrtý diel príbehov záhrobných pomstiteľov s pomaľovanou tvárou u nás smerovali priamo na video. Na úspechu prvotiny parazitoval i neslávny televízny seriál, ktorý sa snažil priblížiť duchu unikátneho filmu aspoň obsadením majstra bojových umení Marca Dacascosa. V povedomí však zo seriálu divákom zotrvalo len ikonické rozbité okno Ericovho podkrovného bytu.
Tento rok sa pokúsil oživiť nesmrteľnú poetiku originálneho filmu režisér Rupert Sanders (Snehulienka a lovec, Ghost in the Shell). Hlavnej úlohy Erica Dravena sa zhostil snaživý Bill Skarsgård známy z remaku To, či štvrtého Johna Wicka. Podľa všeobecne hejtujúcich ohlasov to však s nanovo reštartovanou značkou nevyzerá veľmi ružovo.

Pôvodne sfilmovaná Vrana ostane v kinematografii navždy zapísaná ako obrovský kult. Fanúšikovia si ju pamätajú ako film opradený tajomným prekliatím symbolizujúci tragickú lásku zosobnenú nešťastne zosnulým Brandonom Leem. So zdanlivou legendou mystickej kliatby, ktorá dielu dodáva atraktívnu auru večného tajomna, môžu moderné verzie súperiť len veľmi ťažko.