Bus Átha Cliath

Dublin ako obľúbená turistická a pracovná destinácia sa vyznačuje značne komplikovanou dopravnou štruktúrou. Preto na základe mojich doterajších skúseností chcem upozorniť na niektoré písané aj nepísané pravidlá cestovania verejnou autobusovou dopravou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Na začiatok by som najradšej napísal, že ak sa už v meste dokážete orientovať, autobusom by som nechodil. Avšak Dublin, ako skutočné veľkomesto, je neskutočne komplikovaný, najmä pokiaľ ide o orientačné body a značné vzdialenosti medzi odľahlými mestskými časťami. Napríklad z letiska do časti Tallaght (juhozápadná časť Dublin 24), je to odhadom 25 km. 

Výhoda cestovania autobusmi je v tom, že skutočne premávajú takmer všade. V nasledujúcich bodoch zhrniem pár užitočných rád.

1. Autobusy odporúčam skôr na kratšie vzdialenosti, keď už na dlhšie-a je možnosť ísť vlakom (DART, Arrow-Suburban Railway, LUAS), využite železnicu. Príklad: autobus prejde tú istú vzdialenosť ako vlak priemerne za 45 minút (18 zastávok), kdežto vlak za 13 minút (4 zastávky). Vlak nie je blokovaný dopravou do takej miery ako autobusy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Autobusy majú zastávky cca každých 250 m, a to nielen v centre. Podľa mňa by stačila aj nižšia hustota.

3. Autobus zastavuje len na znamenie. To znamená, že si treba vopred zistiť, akou linkou pôjdete. Odporúčam dávať znamenie hneď, keď uvidíte "vaše" číslo, pretože vodiči su alergickí na "stopovanie" na poslednú chvíľu, keď musia prudko zabrzdiť (alebo si počkáte na ďalší spoj). To isté platí pre vystupovanie. Pred výstupom si stlačte "STOP". 

4. Presná hotovosť v minciach. Vodiči nemajú priamy prístup k obehu peňazí (vraj kvôli bezpečnosti). Tie treba vhodiť v presnej hodnote (cez deň, adult: min. 1,05 eura, max. 2,00 eur - podľa počtu precestovaných zastávok) do "skrinky" a vodič vám výtlačí lístok. Neakceptujú sa nijaké bankovky!!! Ak máte napríklad len 2- eurovú mincu a lístok stojí 1,50, nedočkáte sa ani výdavku. Na lístku budete mať vyznačený preplatok, ktorý si môžete uplatniť v centrále Dublin Bus na O'Connell Street 59. Lístky teda nevyhadzujte. Ak ste pravidelný cestujúci, odporúčam kúpiť si predplatenú kartu a tieto problémy odpadajú.

SkryťVypnúť reklamu

5. Nástup len prednými dverami (v nových vozidlách aj výstup). Sú našťastie dosť široké na pohodlnú výmenu cestujúcich, avšak aj tu platí- nejskôr výstup, potom nástup.

6. Cestovný poriadok na zastávkach je len orientačný, pokiaľ necestujete z východzej zastávky. Uvedený čas odchodov je totiž len zo zastávky "štart". Na ostatných zastávkach autobusy zastavujú podľa aktuálnej dopravnej situácie. Pri každej linke je však vyznačená celá jej trasa a medzi najdôležitejšími zastávkami aj približné časové rozpätie (napr. Swords Manor - Drumcondra St.: 25 min.).

7. Jazda po ľavej strane. Raz sa mi stalo, že som sa ponáhľal, rýchlo som prebehol na druhú stranu cesty a až keď som uvidel, že Bus ide do centra a nie tam, kde som chcel ísť, došlo mi, že je to tu "naopak". Ale časom sa na to dá zvyknúť. 

SkryťVypnúť reklamu

8. Centrum>okrajové časti mesta. Týmto systémom je organizovaná väčšina liniek. Z centra sa dostanete de facto všade. 

9. Absencia hlásenia zastávok. Ďalšia nevýhoda oproti železničnej doprave. Najmä pre tých "nezorientovaných". Výhodou však je, že väčšina šoférov je nápomocná a poradí vám. 

10. 2 poschodia. Až na bezbariérové autobusy, tých je však asi len 5% všetkých autobusov. Na hornom poschodí sa nesmie stáť. Taktiež je monitorované cez tzv. CCTV, čiže vodič vás vidí na svojom displeji a môže vás potom zdrbať :) (vlastná skúsenosť). Na dolnom poschodí je možné aj stáť, ale musíte sa držať tých "žltých tyčí".

SkryťVypnúť reklamu

11. Thanks, Bye. Vodiči si potrpia na slušnosť. Pri vystupovaní sa patrí poďakovať a pozdraviť. (slušní ľudia to robia automaticky)

12. Volvo. Všetky autobusy (nie medzimestské a diaľkové) sú švédskej výroby a s automatickými prevodovkami, takže jazda v nich je celkom svižná, ak nemusí zastavovať každých 200 metrov. Plynulosti nenapomáhajú ani veľmi často opakujúce sa semafory a málo kruhových objazdov. 

P. S.: Keby ste náhodou chceli ísť s TAXI, za 1 míľu (1,609 km) zaplatíte cca 2 eurá. (príplatok 1 euro za osobu/y okrem vás, batožinu a v nočných hodinách)

Róbert Žilka

Róbert Žilka

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všade dobre, tak čo doma... Zoznam autorových rubrík:  MotorizmusOstatnéCestovaniePolitika a ekonomika

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu