Ryanair - skutočne najlepšia voľba?

Po desiatich rokoch som mal znovu príležitosť nasadnúť do lietadla a zažiť ten fantastický pocit pri štarte, keď vás zrýchlenie vtlačí do sedadla a cítite žalúdok až niekde v zadnej časti... Výber padol na spoločnosť Ryanair, nakoľko hlavným kritériom pri výbere leteckej spoločnosti bola cena letenky. Destináciou bol, pre Slováka takmer už tradičný - Dublin. Treba však upozorniť (najmä tých, ktorí sa chystajú na svoj prvý let) na isté špecifiká týkajúce sa procesu nákupu letenky a samotného letu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Priamo zo Slovenska do Írska lietajú 2 letecké prepravné spoločnosti - Ryanair a SkyEurope. Ryanair-om je možné odletieť len z Bratislavy (ďalej "BTS") a len do Dublinu. Naproti tomu, SkyEurope má o niečo širší "diapazóm"- lietadlá lietajú denne priamo na linkách BTS-Dublin a späť, Košice-Dublin a späť, a každý druhý deň na trase BTS-Cork a späť, Košice-Cork a späť (tieto dve, ako nedávno avizoval SkyEurope, plánuje v zimnom letovom poriadku, t. j. od 28.10 do 29.3, vynechať, a to z dôvodu nízkej rentability, pričom nevylučuje, že v letnom poriadku nebudú tieto lety obnovené). Cork je druhé najväčšie mesto Írska a leží približne 280 km juhozápadne od Dublinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Vezmime si modelovú situáciu: potrebujete sa dostať z Bratislavy do Dublinu. Zvažujete medzi spomínanými dvomi spoločnosťami. Keďže je éra internetu a IT-technológií, letenku si budete kupovať pravdepodobne cez internet z pohodlia obývačky. Kliknete si na obidve stránky a robíte "komparatívnu analýzu". 

V prvom rade je dôležité poznať zákonitosti volatility cien leteniek. Tie sa odvíjajú prevažne systémom "čím viac miest v lietadle rezervovaných, tým drahšie" a "čím väčší predstih zakúpenia letenky pred skutočným termínom odletu, tým lacnejšie". Ono to spolu samozrejme nejak súvisí. Ale pozor! Ponuku treba sledovať každodenne, pretože sa zvyknú vyskytovať tzv. special offers. Vtedy je prvotne uvádzaná cena zvyčajne na úrovni 0 eur (EÚ však medzičasom vydala nariadenie, ktorým prikazuje spoločnostiam uvádzať "plné" ceny, vrátane letiskových poplatkov). Obvykle si k nule prirátajte cca ďalších 35 eur (letiskové poplatky, batožina, poplatok za platbu kartou a pod. ). Podotýkam, že hovorím o jednosmerných letoch.

SkryťVypnúť reklamu

Nemám možnosť priamo porovnať obidve zainteresované spoločnosti, ale aspoň z užívateľského hľadiska - Skyeurope má prehľadnejšiu stránku, pretože vám "vyhodí" lety na 5 dní a na stránke Ryanair-u musíte klikať "zo dňa na deň", čo je pri pomalom pripojení dosť frustrujúce...To však nepredstavuje nijaký závažnejší problém. Ryanair má spravidla o niečo nižšie ceny, vykúpené však tým, že v lietadlách sa hovorí len po anglicky, prípadne írsky, ak ovládate :-) Taktiež odlieta len v tú istú hodinu každý deň. Skyeurope má o čosi flexibilnejší grafikon. Obzvlášť deprimujúce, najmä pre mňa je to, že z Dublinu do BTS lieta Ryanair ráno o 05:55, čo pre človeka, ktorý ťažko večer zaspáva a ráno dlho spí, predstavuje značné komplikácie. A ešte k tomu treba byť na letisku minimálne hodinu pred odletom. Pomyslíte si...dobre, veď sa vyspím v lietadle. A tu prichádza problém, kvôli ktorému píšem tento článok. 

SkryťVypnúť reklamu

Po prvé: Ak nemáte tzv. priority on board, musíte o dobré miesto doslova bojovať s ostatnými. Podľa dostupných údajov je priemerná vyťaženosť lietadiel cca 90%, avšak pri takej destinácii akou je Írsko, je to určite tesne pod maximom. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že ak nie ste nadpriemerne urastený človek (tak ako ja :)), nemal by byť väčší problém usadiť sa aj k oknu, z ktorého však aj tak väčšinou vidno len oblaky... Mne sa ušlo miesto pri uličke, čo bola kvôli mojej výške asi tá lepšia možnosť, nakoľko miesta na nohy skutočne nie je na rozdávanie a tak som si ich mohol aspoň dať do uličky. Tú však neustále "okupujú" stewardky v snahe zabezpečiť komfort na palube. A už úplne nepredstaviteľné by bolo dostať sa z miesta pri okne na uličku spomedzi spolusediacich...

SkryťVypnúť reklamu

Úsmevne potom vyzeral piktogram, vyzývajúci pri núdzovom pristátí skloniť hlavu úplne medzi nohy. Skúšal som to, ale vždy ma akosi "zabrzdilo" sedadlo predo mnou (výnimkou sú však sedadlá v oboch radoch v strede lietadla pri fire-exits, tam si nohy pokojne hoc aj vystriete). Samotné sedadlá sú pohodlné maximálne tak ako lepší prímestský autobus. Zdôrazňujem však ešte raz-pri mojich 190cm mi vyhovie azda len automobil vyššej strednej triedy. Takisto je komplikované stáť vo WC počas letu, najmä keď sú turbulencie.

Samotný let prebiehal úplne štandardne a v poriadku, až na ubúdajúcu teplotu v interiéri spojenú s narastajúcou nadmorskou výškou. Odhadujem, že vnútri mohlo byť maximálne 16-17 stupňov (a to som letel v júni). Viacerí cestujúci, vrátane mňa, si na seba museli dať niečo teplejšie. Mne bola zima aj vo vetrovke... Ale to bolo asi tou polohou pri chodbe-zvrchu totiž priamo prúdi studený vzduch z výduchov. Ja viem, že Íri sú zvyknutí na iné teploty a nadávajú na horúčavy už pri 25 stupňoch, ale pri 2 a trištvrte hodiny trvajúcom lete je to o inom. Na druhej strane treba povedať, že vonku sa v takej výške (10-11 km) teplota pohybuje v rozmedzí -35 - -65 stupňov Celzia, takže na "vykúrenie" lietadla je potrebné značné množstvo paliva, čo pri jeho dnešných cenách nie je vôbec finančne jednoduché. Takže aj o tom sú nízkonákladové spoločnosti a treba s tým rátať a do príručnej batožiny pribaliť aj nejaký ten svetrík :)

Róbert Žilka

Róbert Žilka

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všade dobre, tak čo doma... Zoznam autorových rubrík:  MotorizmusOstatnéCestovaniePolitika a ekonomika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 21x
  • Prečítané: 1 244x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 133x
  • Prečítané: 3 873x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 436x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 073x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 350x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 207x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Pripravuje Rusko veľký útok? Čo znamená ofenzíva z Kurskej oblasti
Je najlepší čas na nákup! To, ako Trump zamával trhmi, budí podozrenia, chcú ho vyšetrovať
Hrdinovia a zbabelci (píše Michal Havran)

Michal Havran

Hrdinovia a zbabelci (píše Michal Havran)

Zabudnime na falošné príbehy o sovietskych hrdinoch a slovenských zbabelcoch.

  • 9. apr
Fico zrušil účasť v televíznej diskusii. Miloš Zeman tvrdí, že mu prišlo zle pre zranenia po atentáte
reklama
SkryťZatvoriť reklamu