Čo by sme sa od Mongolov mali naučiť II.

Písmo: A- | A+

V rádiu znie mongolská pesnička. Na autách sú nalepené mongolské štátne znaky so srdiečkami a sloganom ‚I love Mongolia‘. Mladí Mongoli namiesto adidas trička či posledného hipsterského kúsku chodia v tričkách vo farbách mongolského znaku. Dá sa takýto prejav nazvať láskou k vlasti či nacionalizmon? Určite nie. Títo ľudia sa totiž s láskou k milovanej vlasti už narodili.

Pred príchodom do Mongolska som sa snažila preštudovať si všetky možné aj nemožné zdroje a pripraviť sa na nadchádzajúce mesiace. Opakujúce sa informácie na stránkach cestovných agentúr ma veľmi nenadchli, tak som začala pátrať po veciach skutočných, takých, ktoré by ma pripravili na život každodenný, absolútne odlišný od toho turistického. Pri odhaľovaní informácií som narazila na niekoľko minútové video o mongolských nacistoch, zobrazujúce ‘veľkú‘ organizáciu asi 5 Mongolov, ktorí v neveľkej ošarpanej kancelárií ovešanej znakmi swastiky a mapkami bývalej Mongolskej ríše z čias Džingischána vykonávajú agendu, ktorej sami nerozumejú. Tento dokument sa snažil poukázať na veľkosť a rozšírenie nacistickej politiky v Mongolsku, čomu by som bez mozgu v hlave aj uverila.

V Mongolsku nájdete symbol swastiky všade, kam sa pozriete. Bohužiaľ, tento symbol je pre nás, Európanov, spájaný s nenávideným lídrom bývalého nacistického Nemecka, ktorého meno netreba nikomu predstavovať. Pre Mongolov, kde je budhizmus hlavným náboženstvom s 90% obyvateľov v neho veriacich, je swastika symbolom starovekým a posvätným. Pre milióny Hinduistov a Budhistov znamená tento náboženský symbol šťastie a blahodarný život. Svojej fašistickej nálepky sa už ale nikdy nezbaví a preto sa mnohí neznalí turisti na autá oblepené swastikou odhora až nadol, mohutných Mongolov s vytetovaným znakom na ramene či na všakovaké náramky a prívesky pozerajú s úžasom a miernym strachom. To však v už spomenutom videu povedané nebolo a preto som aj ja prekračovala hranice s malou dušičkou.

Keep calm and love Mongolia
Keep calm and love Mongolia 

V krátkom čase som však zistila, že fašizmus nie je pre väčšinu Mongolov správnou voľbou. Istá forma nacionalizmu tam určite prevláda, no bez tejto ideológie by ani Džingischán nepresvedčil mongolské kmene o výhodách ich zjednotenia a história by prišla o veľkú kapitolu s názvom 'Najväčšia ríša v histórii ľudstva: Mongolská ríša'. Bez mierneho nacionalizmu, ktorý sa zameriava na vlastenectvo a vedomie príslušnosti k určitému národu, by Mongolsko, štát s menej ako 1 obyvateľom na km², dlho pod nadvládou a prevzatou ideológiou dvoch mocných susedov, už dávno neexistovalo. Mongoli napriek mnohým problémom, ktoré krajina má, svoju vlasť nadovšetko milujú. Cudzincom chcú ukázať všetky krásy svojej krajiny, kultúru a tradičný nomádsky život, aj keď o nich niektorí mestskí obyvatelia vedia ešte menej ako cudzinci. V zahraničí o svojej krajine rozprávajú prevažne v dobrom, za celý svoj čas strávený v Mongolsku som sa stretla len s jediným negatívnym príkladom a aj to dotyčný strávil mimo Mongolska viac času ako v Mongolsku a súčasná situácia mu už nebola veľmi blízka.

Od Mongolov by sme sa lásky k vlasti mohli naučiť. Nerozprávať o Slovensku v zlom, aj napriek tomu, že to nie je dokonalý štát s dokonalými ľuďmi a zákonmi. Nevytvárať o našej krajine hrôzostrašné príbehy a tým odradiť potenciálnych turistov od strávenia pár krásnych dní v Tatrách. Nehaniť našu krajinu sloganmi ako ‘Na Slovensku sa ti neoplatí ani zastaviť, nie je tam čo vidieť‘. Pre niektorých typických dovolenkárov tráviacich ročne dva týždne s vyvaleným bruchom v Chorvátsku či Bulharsku nie je v Mongolsku čo vidieť. Mongoli ich tam však aj tak zavolajú a presvedčia, že ich krajina je oveľa viac, než len nekonečné stepi a nikdy a nikde sa nekončiaca jasná obloha. 

Skryť Zatvoriť reklamu