Dievča s biliónmi na účte

Skončil sa ďalší Cagán Sar. Pár kíl navyše, pokazený žalúdok, niekoľko celkom pekných aj zbytočných darčekov, ale hlavne mnoho vtipných príbehov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Jeden z mojich prvých blogov bol venovaný práve Cagán Saru. Bodaj by aj nie, veď je to najväčší sviatok v celom roku! Privítali sme nový rok, ktorý sa bude niesť v duchu prasaťa, obliekli sa do tradičných deel-ov a vyrazili na 3-denný maratón jedla, pitia a konverzácií. Oficiality sa museli dodržať, mladí pozdravili starších, ešte mladší tých mladých, pilo sa veľa čaju z mlieka, odrezalo sa trocha z ovečky, ktorá ozdobovala hlavný stôl, zjedlo sa pár buuzov a rôznych druhov šalátov. Prvý deň sme navštívili 2 rodiny v hlavnom meste. Jedna v ger distrikte, kde v súčasnosti žije viac ako 60% obyvateľov Ulánbátaru. Vo väčšine domov a júrt netečie voda, či nefunguje centrálne kúrenie. Kúri sa v peci, a to hlavne uhlím, keďže to je lacnejšie ako drevo a dlhšie vydrží. Počas Cagán Saru sa v peciach kúri 24 hodín denne a kvalita vzduchu v najchladnejšom a najznečistenejšom hlavnom meste na svete sa ešte viac zhorší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré návštevy boli príjemných prekvapením. Spoznala som mladých ľudí, ktorí vedia perfektne po anglicky a majú veľké sny a plány, ale aj mnohých, ktorí nemajú prácu a ich sny sa pomaly rozplývajú. Pracovných príležitostí mimo hlavného mesta je kriticky málo, a preto sa mnohí mladí ľudia vyberajú radšej do Ulánu, kde pracujú ako taxikári, stavbári, či niektorí ilegálne ťažia uhlie a potom ho predávajú na uliciach. Návštevy sa však neobišli ani bez dávky otravných a neustále sa opakujúcich otázok o deťoch, kúpe nového auta či väčšieho bytu a nedostatočnej znalosti mongolského jazyka. Hlavne starší Mongoli majú neustálu potrebu radiť a poučovať. Či sa im to dá vytknúť, je ťažké povedať. Väčšina z nich sa pýši len počtom detí, bytov a áut. Ako keby iné hodnoty ani neexistovali.

SkryťVypnúť reklamu
Tradičný stôl počas Cagán Saru (osláv Lunárneho nového roka)
Tradičný stôl počas Cagán Saru (osláv Lunárneho nového roka) (zdroj: Jana Žilková)

Napríklad ako rodina nevlastného otca môjho partnera, ktorá sa, samozrejme, popýšila svojou novoobjavenou bohatou sestrou. O danej sestre nikto netušil, ako malá bola adoptovaná do inej rodiny (v Mongolsku boli adopcie z jednej rodiny do druhej úplne bežné). Z novej sestry sa vykľula biliardárka (1 EUR je približne 3000 MNT, takže platy sú miliónové), ktorá hneď po objavení svojej novej rodiny chcela všetkých zamestnať. Asi preto, aby mala lojálnych pracovníkov. Nevedela o nich skoro nič, ale hlavne, že by jej donášali všetky potrebné informácie. Nová rodina bola trocha skeptická, predsa len to neznie úplne presvedčivo. Finálne áno povedali až po tom, čo im nová sestra kúpila byt v Uláne a nové auto a pripravila pre nich pracovné zmluvy. Ako bude príbeh pokračovať, sa dozviem asi až o rok, ale skôr ma zarazila celá debata, ktorá sa okolo toho spustila. Ostatní by chceli pre ňu pracovať tiež, je to predsa bohatá známa ich známych, čo iné môžu predsa chcieť? A tá žiarlivosť, ktorá sa prebudila v ostatných. Aj oni by chceli mať takú bohatú stratenú sestru!

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy na vidiek boli moje najobľúbenejšie. Zvierat však majiteľom malých stád ubúda, za to pribúda tým veľkým. Zaujímavosťou pastierskeho biznisu je fakt, že počet dobytka je niekoľko násobne vyšší ako počet obyvateľov, avšak cena mäsa nie je nikým kontrolovaná a pravdupovediac, je dosť vysoká. Pred Cagán Sarom cena vystúpila ešte vyššie a mnohé rodiny práve tento fakt doviedol do stavu ešte väčších dlhov. Rodiny si totižto nevyberajú, či si ten kus ovce kúpia alebo nie, skôr sa musia rozhodnúť aké bude jeho celkové množstvo. Tohtoročné návštevy mi ale neboli veľmi príjemné. Iba 1 nové teliatko a okrem toho nič. V mojich očiach len trocha plytké rozhovory a pretvárky.

SkryťVypnúť reklamu
Socha Lenina v Darkhane
Socha Lenina v Darkhane (zdroj: Jana Žilková)

O histórii Mongolska som začala čítať ešte viac ako predtým. Táto nádherná krajina s neuveriteľnou históriou očarila už mnohých, ktorí sa sem buď usadili alebo sa vracajú každý rok na rovnaké miesta. Ja jej chcem viac pochopiť. Viac rozumieť ľuďom, ktorí nadovšetko milujú prírodu, ale predsa len nechajú plastové fľašky a odpadky ako z nej odchádzajú. Ľuďom, ktorí žijú pre svoje deti, na ktoré často nemajú čas, ale rozhodujú o ich životných krokoch do poslednej možnej sekundy. 

Doposiaľ sa mi podarilo identifikovať 2 fakty. Prvým je, že na území obrovského Mongolska sa nachádza 3.2 milióna Mongolov, ktorí historicky pochadzajú z mnohých kmeňov a skupín. Pred 8 rokmi som nevedela identifikovať Číňana od Mongola. Keď som pred pár dňami čítala cestovateľský blog, v ktorom sa spomenulo, že Austrália je plná Aziatov = Číňanov, išlo ma roztrhnúť od zlosti. Dnes sa učím rozoznávať Mongolov podľa kraja, odkiaľ pochádzajú a podľa skupiny, do ktorej najskôr patria. Mongolsko zažilo svoju najväčšiu slávu len vďaka Džingischánovi, ktorý dokázal zjednotiť všetky kmene a skupiny Mongolov, ktoré boli roztrúsené po nekonečných stepiach. Nasledujúce storočia sa viacerí odvážlivci pokúsili dosiahnuť rovnaký úspech, niektorí s menšími víťazstvami, niektorí skončili ešte rýchlejšie, ako stihli vyskočiť na koňa. Mongolské kmene medzi sebou viac bojovali ako spolupracovali. Počet rokov, kedy žili jednotlivé kmene v mieri, je niekoľko násobne menší ako obdobie, kedy bolo Mongolsko zjednotené. Či je tomu aj v súčasnosti tak, je ťažké povedať. Niekedy si predstavujem, ako by predstavitelia daných kmeňov bojovali v snahe odvážiť si ovocie a zeleninu v prepchatom obchode ako prví.

Socha Budhu v Darkhane
Socha Budhu v Darkhane (zdroj: Jana Žilková)

Druhým faktom je spôsob, akým Mongoli nadobúdali svoje bohatstvo. Po Mongoloch toho ostalo mnoho, vrátane tolerancie k všetkým náboženstvám, práva, ktoré sa muselo dodržovať v celej Mongolskej ríši a viacerých vojenských taktík, medzi ktoré patril aj útek z bojiska a následný smrteľný útok. Mongoli k sebe stiahli najlepších inžinierov, lekárov a remeselníkov, ktorí mali pracovať pre Mongolskú ríšu. Po jej úpadku sa však Mongolsko znova stratilo z Hodvábnej cesty a bohatstvo prestalo prúdiť k rozmaznaným kráľovským rodinám. Mongoli historicky získavali svoje bohatstvo dvoma spôsobmi: plienením a krádežou i obsadením územia a následným (dá sa povedať, že pre nich legálnym) spôsobom bratia, čo sa kde našlo. Hodváb, zlato, zbrane, šperky – všetko, čo sa dalo a mohlo, sa zobralo do mongolských stepí. V istej chvíli záležalo mongolským kráľom skôr na rôznych tituloch, ktoré dostali od svojich južných a západných susedov a na kilogramoch šperkov a hodvábu ako na zjednotení kmeňov, ktoré sa premávali na stepiach. Novodobí ´králi´, ktorí sedia na poslaneckých a ministerských stoličkách, sa viac starajú o svoje miliónové stáda a desiatky domov, ktoré vlastnia v USA a vo Švajčiarsku. Viac im záleži na výške prémií, ktoré dostanú pri podpise s medzinárodnou ťažobnou spoločnosťou ako na stále sa zhoršujúcom probléme so znečisteným vzduchom v Uláne a nedostatku lôžok v nemocniciach, kde musia deti spávať v halách na posteliach, ktoré im doniesli rodičia.

Život v Mongolsku ma učí byť iným človekom. Vážiť si ten 1 liter olivového oleja, ktorý na mňa nepoužitý pozerá už niekoľko mesiacov, pretože niektorí si môžu dovoliť kúpiť len 100 ml slnečnicového a uživiť tak niekoľko hladných krkov. Či je príbuzná s biliónmi na účtoch skutočná alebo nie, sa dozviem asi neskôr, ale fakt, že sa táto téma stala vrcholom konverzácie počas osláv Lunárneho nového roka, už viem teraz. Mongoli čakajú na 2. Džingischána už stáročia. Budú čakať tak dlho, až pokiaľ si neuvedomia, že Džingischán je skrytý v každom jednom z nich a záleží len na nich, ako s ním naložia. 

Jana Žilková

Jana Žilková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je príliš krátky, preto sa usmievajte, pokiaľ máte čím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu