Mongolský veľvyslanec v Singapure: Mongolsko má šancu poučiť sa z chýb ostatných

V rozhovore s veľvyslancom Mongolska v Singapure, J.E. Lkhagvadorj George Tumur-om sa okrem iného dozviete aj ako pokračuje boj s korupciou, spolupráca s medzinárodnými ťažobnými spoločnosťami či pokusy o diverzifikáciu ekonomiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

J.E. Lkhagvadorj George Tumur pôsobil dlhé roky v ťažobnom a energetickom priemysle. Pracoval v medzinárodných firmách Wolf Petroleum LtD., Garrison Capital Pty Ltd., Voyager Resources Ltd., Hunnu Coal Ltd, atď. Vzdelanie získal v Spojených štátoch amerických a vo Veľkej Británii. Na svojom konte má niekoľko vyznamenaní ako Podnikateľ roka 2013 a ‚Hiimori’ medailu od Mongolskej obchodnej komory. Ako podnikateľ, výkonný riaditeľ či člen senior manažmentu sa stretával s klientmi a partnermi z celého sveta. Už tretí rok reprezentuje krajinu v Singapure v nádherných priestoroch na 24 Parkview Square. Ako podnikateľ a človek s minimálnymi skúsenosťami z diplomacie bol do Singapuru vyslaný s cieľom rozvíjať ekonomické vzťahy medzi krajinami. S veľvyslancom som sa mala možnosť stretnúť počas mojej nedávnej návštevy juhovýchodnej Ázie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mongolská ekonomika sa nachádza v procese rozvoja. Najväčšou výzvou pre krajinu je vysporiadať sa s obrovským bohatstvom nerastných surovín. V Mongolsku je podľa veľvyslanca veľké množstvo príležitostí, či už pre medzinárodných alebo regionálnych investorov. Každá investícia však v sebe nesie aj určité riziko a práve na tento fakt sa často zabúda, resp. rôzne riziká sú nedostatočne preskúmané a analyzované. V poslednom čase sa o mongolskom podnikateľskom prostredí napísalo v médiách množstvo negatívnych článkov a táto ‚reklama’ niektorých investorov odradila. Potenciál krajiny z dlhodobého hľadiska je však stále vysoký a aj to je jednou z úloh veľvyslanca: reprezentovať krajinu v dobrých aj zlých časoch.

SkryťVypnúť reklamu

Dilemou mongolských vlád od osamostatnenia republiky je miera zasahovania do ekonomiky. Na jednej strane sú zástancovia úplného odlúčenia vlády od ekonomiky, t.j. minimálnych zásahov politikov do akýchkoľvek odvetví, vrátanie tých strategických. Na druhej strane sú odporcovia, ktorí chcú väčšinové zastúpenie, a tým pádom aj finálne rozhodovacie práva zachovať v rukách vlády a to hlavne vo veľkých projektoch v doprave a ťažobnom priemysle. Diskusia je podľa veľvyslanca nevyhnutná, avšak vláda často mení svoj názor a aj z toho dôvodu stratila krajina v očiach investorov svoju dôstojnosť a dôveryhodnosť. Vláda sa učí zo svojich vlastných chýb, svojej minulosti a následkov svojich rozhodnutí. Na druhej strane je však ešte stále naklonená investíciám a spolupracuje aj so súkromným sektorom a občianskou spoločnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 2011 – 2012 by asi len tí najväčší pesimisti povedali, že o pár rokov sa bude krajina zmietať v ekonomickej kríze. Entuziazmus a predstava ružovej budúcnosti o rozdelení ziskov z nerastného bohatstva boli takmer naplneným snom. Veľké spoločnosti boli schopné v priebehu niekoľkých dní získať finančné prostriedky v hodnote niekoľko miliónov dolárov a pritiahnuť investorov do krajiny. Dnešnou najväčšou výzvou je získať investorov naspäť a ukázať im, že podnikateľské prostredie je stabilné a riziká sú minimálne. Navyše, vláda sa poučila z výrazného poklesu cien nerastných surovín, prevažne uhlia, a uvedomuje si potrebu investícií a podpory ostatných odvetví, ktoré by v určitom časovom horizonte mali vyvážiť závislosť Mongolska na ťažobnom priemysle. Mongolská mentalita, t.j. dohodnúť sa čo najrýchlejšie a na čo najvyššej cene, je z pohľadu zahraničných investorov vnímaná negatívne. Tí chcú mať záruky a vidieť, že dohoda sa bude dodržiavať. Mongolská strana si chce často potľapkať po pleci z dobre vykonanej práce ešte predtým ako sú akékoľvek výsledky viditeľné a merateľné.

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia je v spoločnosti každodennou témou. Ľudia neveria v nezávislé súdy. Najvážnejším problémom by bolo, keby bola korupcia zakorenená tak hlboko v systéme, že by sa stala normou a pravidlom. Pred necelým mesiacom bol zatknutý bývalý premiér kvôli podozreniu z korupcie. Tento prípad je vnímaný rôzne, niektorí obyvatelia za tým vidia politickú hru. Vyšetrovanie musí byt bezpodmienečne transparentné a rýchle. Miesta vo vládnych agentúrach, vrátane Protikorupčnej agentúry, sú zaplnené vládnymi nominantmi a občianska spoločnosť to vníma veľmi negatívne.

Akú pozíciu zastupujú ťažobné firmy v spoločnosti? Veľvyslanec Tumur strávil ako predstaviteľ ťažobných a energetických firiem týždne pred spustením obrovských projektov debatami s lokálnymi komunitami a vysvetľovaním problémov a výziev, ktoré sú s danými projektami spojené. Lokálne komunity mali následne zo spolupráce lepší pocit a snažili sa nájsť vzájomné riešenia problémov, ktorých boli súčasťou. Aj keď mnohí obyvatelia nie sú priamo zamestnaní v spoločnostiach, dodávajú im výrobky či ponúkajú ubytovanie. Mnohé firmy a konglomeráty však neberú žiadny ohľad na sociálne dopady svojich projektov a ich následnú komunikáciu. Do tohto vzťahu sa musí viac zapojiť aj vláda, ktorá by mala nezávisle rozhodovať o počte a veľkosti projektov s prihliadaním na lokálne komunity a zásahy do okolia. 

Obrázok blogu
(zdroj: Jana Žilková)

Budúcnosť diverzifikácie ekonomiky Mongolska je okrem iného aj v poľnohospodárstve, organických produktoch a exporte mäsa do Číny a Ruska. Hlavne pri exporte mäsa a mäsových výrobkov, ktoré sa v Mongolsku tešia výbornej kvalite je však množstvo prekážok, ako napr. znalosť presného genetického pôvodu dobytka. S vývozom mäsa, či akýchkoľvek iných výrobkov a produktov sa viažu aj iné riziká a obavy, ako napr. spoliehanie sa na Čínu ako na hlavného importéra. Mongolsko sa nemôže svojvoľne presťahovať do inej časti sveta. Dôležité však je mať dlhodobú stratégiu, ktorá je kľúčom k udržateľnosti mongolskej ekonomiky. Ak už do Číny, tak vyvážať kvalitné produkty. Úlohou veľvyslancov v krajinách ako je Singapur je práve ukázať Mongolsko ako krajinu s obrovským potenciálom, okrem iného aj kvôli prístupu na ruský a čínsky trh. Len niekoľko menších singapurských firiem v súčasnosti investuje v Mongolsku. Aby sa bilancia zlepšila, firmy potrebujú vidieť Mongolsko ako spoľahlivého partnera.

Sila Mongolska rastie aj s príchodom občanov zo zahraničia, ktorí prinesú medzinárodné vedomosti a expertízu. Koľko Mongolov je v zahraničí a koľko sa skutočne vráti domov je však veľmi ťažko odhadnúť. Krajina je vo juhovýchodnej Ázii stále neznáma, mnohí nevedia rozdiel medzi ‚Vnútorným Mongolskom = Inner Mongolia‘, ktoré je súčasťou Číny a nezávislým štátom Mongolsko. Krajina je však veľmi atraktívna pre singapurských či iných dobrodružných turistov z juhovýchodnej Ázie, ktorí si zelené pastviny a kopce bez akejkoľvek ľudskej prítomnosti nevedia predstaviť. Jedným z ďalších odvetví, ktoré zaznamenávajú v Mongolsku rýchly postup je ekoturizmus. Zo Singapuru sa v októbri vydá 20-členná medzinárodná skupinka žien na Festival Orlov (Eagle Festival) s cieľom získať finančné prostriedky na podporu Mongolska.

Mnohí Mongoli majú dve práce, aby uživili svoje rodiny. Veľké množstvo bytov v Ulánbátare zívajú prázdnotou, keďže boli postavené pre strednú vrstvu, ktorá z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie nezbohatla dostatočne na to, aby si dané byty mohla dovoliť. Mnohí ľudia, aj vysokoškolsky vzdelaní, stratili robotu a pracujú ako taxikári. So stratou zamestnania súvisia aj ďalšie sociálne problémy ako je alkoholizmus a domáce násilie. Namiesto prázdnych sľubov o rozdeľovaní bohatstva všetkým obyvateľom a lacných pôžičkách by vláda a súkromný sektor mali v blízkej spolupráci radšej vytvoriť viac pracovných miest.

Nezastupiteľnú funkciu v Mongolsku majú medzinárodné organizácie ako OSN, EBRD, UNICEF, EU, atď. Takisto sa rozrastá aj komunita start-upov a mladých podnikateľov, ktorí však nemajú ľahký štart. V tomto im pomáhajú aj veľvyslanectvá, ktoré ich prepájajú s potenciálnymi investormi, či im ponúkajú možnosti na získanie skúseností na medzinárodných konferenciách a seminároch. Spomedzi mongolských spoločností, ktoré to dotiahli až na medzinárodnú úroveň musíme určite spomenúť značku organickej kozmetiky Lhamour, ktorá predáva produkty svetovej kvality vyrobené v Mongolsku v Singapure, Hong Kongu a samozrejme online.

A aký tip má veľvyslanec na tohtoročnú dovolenku v Mongolsku? Horúce pramene Tsenkher v Arkhangai provincii! 

Jana Žilková

Jana Žilková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Život je príliš krátky, preto sa usmievajte, pokiaľ máte čím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu