My sme les?

Biomasaker, holorub, protest, katastrofa, hanba, zapredanci, hnus, zrušiť Štátne lesy, mesačná krajina, musíme zastaviť výrub lesov, ... a veľa vularizmov.  To všetko nájdete v neutíchajúcej diskusie okolo lesov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Slováci sú nepoučiteľní odborníci na všetko. Vedia najlepšie komentovať hokej, futbal a už pár rokov aj dianie v našich lesoch. 

Netušia síce nič o tom, ako vlastne les funguje, kto a ako sa oň stará, ako sa obnovuje, kto má z neho hospodársky úžitok, ale zato vedia, že les nám mizne pred očami. Všade okolo nich sú plné kamióny a vlaky dreva, ktoré smeruje do Poľska, Rakúska.

Netušia, že drevo je surovina, ktorú vlastník lesa po desiatkach rokov dopestuje, chce ju predať. Za čo najlepšiu cenu. Pretože za 60-80 rokov mal práve on a jeho predchodcovia s lesom náklady, musel ho vysadiť, chrániť pred zverou, riešiť kalamity, prerezávať a nechať rásť iba zdravé stromy. Nakoniec ,,pozbierať úrodu" a vyťažiť les, tak ako poľnohospodár obilie či hospodárske zvieratá. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vývoj cien dreva
Vývoj cien dreva (zdroj: NLC-LVÚ Zvolen)

Netušia, že skoro les možno zničila kalamita, požiar a celá snaha vyšla nazmar. Bez dotácie EU, štátu, pretože vlastník lesa nie je za straty odškodnený ako poľnohospodár za sucho, povodne, teplo, či mráz. 

Netušia o nákladoch majiteľa lesa začínajúcich nákupom či pestovaním sadeníc, miezd ľudí, ktorí sa starajú o les a pracujú v ňom, o výchovnej ťažbe, stratách. 

Netušia, že existuje PSOL (program starostlivosti o les), kde vlastník lesa MUSÍ - áno, musí - rešpektovať čo, kedy a kde vysadí, ale i vyťaží, ako a kedy sa o les musí starať. 

Netušia, že existuje ťažba náhodná (kalamity), výchovná, obnovná, úmyselná, mimoriadna... Každá z nich má svoje opodstatnenie a význam.

SkryťVypnúť reklamu
Dodávky ihličnatého dreva podľa sortimentov v %
Dodávky ihličnatého dreva podľa sortimentov v % (zdroj: NLC-LVÚ Zvolen)

Netušia Zelenej správe a jej prílohách, ktoré hovoria veľmi jasne o stave súkromných i štátnych lesov na Slovensku. Podľa nej v roku 2017 z celkovej obnovy lesa tvorila 40% obnovy prirodzená a 60% umelá obnova. Ťažba dreva dosiahla 9,4 mil m3, podobne ako v roku 20016. Z celkovej výmery lesov 1,9 mil. ha tvorili hospodárske lesy 1,4 mil. ha.

Vývoj zásob dreva v lese
Vývoj zásob dreva v lese (zdroj: NLC-LVÚ Zvolen)
zastúpenie drevín v 2017
zastúpenie drevín v 2017 (zdroj: NLC-LVÚ Zvolen)

Les patrí podľa ľudí všetkým a je náš. Nie je to však tak. Hneváte sa, keď vlastník dá závoru na lesnú cestu, ktorú udržiava a nemôžete ísť autom do lesa... Ruku na srdce - páčilo by sa vám, keď by sa cudzí ľudia prechádzali po vašej záhrade, lámali si vetvičky, vykopali mladý stromček, zobrali hlinu, vozil sa na štvorkolke, bicykli či aute po vašej záhrade? Určite by ste ho hneď vyhnali zo svojho pozemku. Vlastník lesa však umožní ľuďom vstup na pozemok, zber lesných plodín a aj konárik si odlomiť.... Ale nezabudnime, že každý jeden meter štvorcový v tomto štáte má svojho vlastníka. 

SkryťVypnúť reklamu

PS: Nie, nie som lesník. Nazastávam sa nikoho. Ale záleží mi na lese a na ľuďoch, ktorí mu venujú svoju energiu a čas, ktorí nevládzu a nechcú už diskutovať, pretože strácajú nádej na to, aby ľudia pochopili. Preto i tento blog venujem im, tým známym i neznámym, ktorí lesu rozumejú a žijú s nim na rozdiel od tých, ktorí nikdy strom nezasadili a les poznajú len z prechádzky, ale cítia sa byť odborníkmi na celý svet.

Patrik Zimáni

Patrik Zimáni

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Píšem o tom, čo sa okolo mňa deje. Krátke postrehy, úvahy a komentáre zo svojho života aj života ľudí, ktorí ma obklopujú. Zoznam autorových rubrík:  BásničkyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu