Zákon o odpadoch

Ak sa chce človek správať slušne k prírode, na ktorej mu záleží, ak rozmýšľa ekologicky, nemá to celkom jednoduché.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Kolega si kúpil domov nové WC. Vymenil nové za staré, ktoré doslúžilo. Nič zaujímavé by na tom nebolo, keby od minulého roka neplatil nový Zákon o odpadoch. Nastala v ňom zmena, ktorá ho prekvapila.

Zákon totiž spoplatnil stavebný odpad. Neviem, ako to je vo vašom meste, ale ja žijem v Košiciach a tu to vyriešili maximálne úradnícky. Mesto stanovilo cenu 0,015 € za kilogram stavebného odpadu, čo je suma fakt symbolická. Poviete si, čo to je - záchod má asi 15 kg, pár centov je v pohode. Áno, KEBY...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naložil teda starý záchod do auta a vybral sa do zberného dvora. Predložil občiansky a pracovník začal vypisovať nejaké tlačivo. 

-Čo to vypisujete?

-Potvrdenie pre Magistrát. Tu mi to podpíšete, poštou Vám príde rozhodnutie o vyrúbení poplatku za drobný stavebný odpad a potom zaplatíte poplatok. Platby v hotovosti nepríjimame.

-Na 23 centov vypíšete tlačivo, rozhodnutie a potom mi ho pošlete domov s doručenkou ??? Však len list s doručenkou stojí 1,70 €, to nepočítam Váš čas, napísanie rozhodnutia, pošta ...

Zobral pracovníkovi svoj občiansky a s pozdravom vycúval autom zo zberného dvora. Rozmýšľal, čo má s tým nešťastným záchodom urobiť. Nechcel ho vyniesť do lesa, či vyhodiť pri ceste. 

SkryťVypnúť reklamu

Vybral sa skúsiť šťastie priamo do spaľovne. Aj tam boli ochotní pracovníci, poslali ho hneď s autom na váhu. Pri otázke, či môže zaplatiť priamo tu, dostal kladnú odpoveď. Vydýchol si... Avšak iba po odpoveď na otázku, čo vezie. Hneď ho upozornili, že za VSTUP do areálu MUSÍ zaplatiť 24€. Dobre čítate 24€... V šoku vycúval... Dnes už druhý krát. Poradili mu, aby to odniesol do veľkokapacitného kontajnera niekde v meste. 

Kolega má môj obdiv. Iní by to vzdali už po zbernom dvore. Nejazdili by mestom, nevenovali čas...

PS: WC sa stále vozí v aute a čaká na svoj veľkokapacitný kontajner. Na stránke spoločnosti KOSIT však ešte v piatok, 12.1.2018 nebola informácia o rozmiestnení kontajnerov. Potom sa čudujeme, že sú čierne skládky, neporiadok. Raz to aj tí slušní ľudia vzdajú. 

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 18.01.2018.

Náklad skončil včera vo veľkokapacitnom kontajneri bez byrokracie a zadarmo...

Patrik Zimáni

Patrik Zimáni

Bloger 
  • Počet článkov:  54
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Píšem o tom, čo sa okolo mňa deje. Krátke postrehy, úvahy a komentáre zo svojho života aj života ľudí, ktorí ma obklopujú. Zoznam autorových rubrík:  BásničkyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu