Prečo máme v Írsku nulovú daň

Názov tohoto článku je samozrejme trochu nadsadený. Nemáme všetci nulovú daň, ale máme daň zaujímavo nízku a v prvý rok tu má naozaj vačšina imigrantov daň nulovú. Prečo je to tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Prvý dôvod je, že v Írsku je dosť vysoká daňová úľava (Tax Credits) - podstatne vyššia, ako daňová úľava (odpočítateľné položky) na Slovensku. Druhý dôvod je, že každý pracujúci v Írsku počas daného roka má nárok na celoročnú daňovú úľavu, aj keď tu pracuje len časť roka.

Povedzme si niečo viac o tax kreditoch. Priblížime si tie, ktoré sa vzťahujú na väčšinu slovákov pracujúcich v Írsku a použijeme čísla platné na rok 2006.

1. Personal Tax Credit - pre slobobného 1.630 Euro a pre manželský pár 3.260 Euro

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. PAYE Credit - pre každého zamestnaného (bez ohľadu na stav) 1.490 Euro

3. Rent Tax Credit - pre slobodného 330 Euro a pre manželský pár 660 Euro

Prvý a tretí tax kredit može byť zdieľaný medzi manželmi. Pokiaľ obaja manželia pracujú a majú mzdu dostatočne vysokú na to, aby tento kredit vyčerpali, zvyčajne sa delí medzi nich napoli, takže je to to isté, ako keby boli slobodní. Ak však pracuje len jeden z nich, može si uplatniť kredity za oboch. Alebo prípad, keď jeden z partnerov má malý príjem (napr. part-time) a nevyčerpá svoje daňové kredity, zostatok može využiť partner s vyšším príjmom.

Takže napríklad:

Skryť Vypnúť reklamu

Ak manžel zarába 1.800 Euro mesačne a jeho manželka nepracuje, z jeho hrubého príjmu mu vychádza 'hrubá' daň (20%) 360 Euro mesačne. Jeho daňové kredity sú 3.260 + 1.490 + 660 = 5.410 na rok, takže 451 za mesiac. Teda, z jeho dane mu mesačne môže byť odpustených 451 Euro a teda neplatí žiadnu daň.

(Môže sa zdať neuveriteľné, že tento človek v Írsku zarobí zhruba 70.000 Sk mesačne a legálne z toho má nulovú daň. Treba však zobrať do úvahy Írske životné náklady (hlavne bývanie) a celé to hneď vyznie inak.)

Prvý a druhý tax kredit dostáva automaticky každý, kto sa zaregistruje na daňovom úrade. Tretí tax kredit môže získať každý, kto si platí súkromné ubytovanie (nie štátny alebo sociálny byt, nie hostel ani hotel). Treba mať meno, adresu a PPS landlorda a meno a adresu agentúry/agenta pokiaľ oni prenajímajú príslušný byt a treba na daňovom úrade vyplniť formulár Rent 1.

Skryť Vypnúť reklamu

V Írskom systéme zdaňovania príjmov je ešte jeden dôležitý prvok, o ktorom sa treba zmieniť. Je to takzvaný Cut Off Point. Je to hranica, po ktorú sa príjem zdaňuje 20 percentami a nad ktorou sa prekračujúca suma zdaňuje 42 percentami. Táto hranica je na rok 2006 stanovená na 32.000 Euro na rok pre slobodného a 41.000 Euro pre manželský pár. Zdiaľanie tohto limitu medzi manželmi je trochu komplikovaniejšie, ako zdieľanie tax kreditov. Ak je len jeden z maželov pracujúci, môže si uplatniť limit 41.000 Euro. Ak pracujú obaja, ale jeden z manželov svoj limit nevyčerpá, može si druhý z manželov (ktorý prekročil svoj limit) uplatniť nevyčerpanú časť limitu partnera, avšak len do výšky 41.000 Euro.

Skryť Vypnúť reklamu

Napríklad:

Ak manžel zarába 42.000 Euro ročne a manželka 22.000 Euro ročne, manželke sa počíta 20% daň z celého príjmu, pričom ešte nevyčerpá 10.000 zo svojho limitu. Manžel si teda može uplatniť svoj limit 32.000 plus manželkiných nevyčerpaných 10.000 avšak maximálne 41.000 Euro. Bude sa mu teda počítať 20% daň z 41.000 Euro a 42% daň zo zostávajúcich 1.000 Euro.

Kompletné informácie o daňových kreditoch a limitoch sú na oficiálnej stránke Írskeho Daňového Úradu - http://www.revenue.ie/leaflets/it1.htm

Monika a Ľuboš Žiškovci

Monika a Ľuboš Žiškovci

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dvaja hľadajúci ... Zoznam autorových rubrík:  Slováci v ÍrskuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu