Šesť týždňov do volieb, alebo rana istoty

Do predčasných volieb chýba necelých šesť týždňov a vrcholí kríza dôvery v demokratické inštitúcie, v politiku a politikov. Nie je pravda, že ľudia, ktorí neveria vo „Ficove istoty" nechcú voliť. Chcú voliť, ale potrebujú na prekonanie znechutenia dobrý dôvod.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (117)

Je fér netváriť sa, že na Slovensku je všetko v poriadku. Ak máme byť úprimní, patrí k tomu aj posypať si popol na hlavu, pričom platí to staré známe „hoď kameňom". Ak ale chceme mať právo postaviť sa pred voličov a žiadať ich opäť o dôveru, sme povinní ponúknuť im dôvod, prečo voliť.

Kríza môže byť šanca. Keď sa pozrieme do histórie, tak sú to práve krízy dôvery, ktoré prinútili politické inštitúcie a politikov urobiť také zmeny, ktoré posúvajú fungovanie demokratických a politických inštitúcií na kvalitatívne vyššiu úroveň.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je povinnosťou nás, politikov, urobiť všetko čo je v našich silách, aby táto šanca bola využitá a predložiť zrozumiteľnú alternatívu vládnutia.

Len dôsledné a trpezlivé presadzovanie skutočných systémových riešení, zvýšenie profesionality a efektívnosti verejnej správy, polície, prokuratúry, súdnictva a otvorené vládnutie môžu viesť k tomu, aby na Slovensku bol poriadok, platil zákon a ctili sa ľudské práva.

Musíme ísť ďalej

Sľúbili sme a za rok a pol aj presadili zverejňovanie zmlúv na internete, vyššiu transparentnosť verejných obstarávaní, prísnejší trestnoprávny postih politikov a otvorenie súdnictva aj prokuratúry verejnej kontrole.

Skryť Vypnúť reklamu

Musíme ísť ďalej. Posilniť zodpovednosť verejných činiteľov a štátnych zamestnancov. Urobiť poriadok v politických nomináciách. Aj ministri si musia vyberať z ľudí, ktorí prejdú náročným výberom.

Keď sme zvládli otvorené výberové konania v justícii, zvládneme ich aj v štátnej správe. Dokončiť reformu justície. Dokončiť zmeny na prokuratúre. Obmedziť politické vplyvy na políciu. Zastaviť zneužívanie tajných služieb zvýšením ich kontroly

SDKU-DS tu ponúka konkrétne a realistické riešenia. Ani mesiáši, ani spravodajské hry, ale len odpolitizované a silné silové zložky - polícia, prokuratúra - a nestranne rozhodujúce súdy môžu garantovať úspech v boji proti korupcii.

Skryť Vypnúť reklamu

Aby šanca bola naozaj využitá, tak musime ísť ešte ďalej a konečne obmedziť imunitu poslancov len na výroky a hlasovanie v parlamente. A konečne zmeniť majetkové priznania politikov tak, aby dávali zmysel. Keď sme ich dokázali takými urobiť pre sudcov, musíme byť schopní to urobiť aj v prípade poslancov a ministrov.

Ako súčasť balíka navrhujem aj zákon o lobingu a som otvorená ďalším návrhom.

Stredopravé strany by mali prestať po sebe strieľať a mali by predložiť voličom zrozumiteľnú alternatívu vládnutia. Povedala som to a stojím si za tým. Ak to neurobia, tak ponúkajú voličom "istotu", že šanca zostane nevyužitá a dnešná kríza dôvery v demokratické inštitúcie, v politiku a politikov nie je na vrchole, ale na začiatku.

Skryť Vypnúť reklamu

P.S.: všetkým, ktorí si práve teraz hovoria "To je pekné, ale takých sľubov tu už bolo":

Verím, že ľudia dokážu rozlišovať, kto len sľubuje a kto naozaj robí a má výsledky. Vo voľbách to môžu jednotlivým politikom spočítať a my to musíme rešpektovať. No najskôr musíme nájsť v sebe silu dať ľuďom dobrý dôvod voliť. Toto je moja ponuka.

Lucia Žitňanská

Lucia Žitňanská

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ministerka spravodlivosti, podpredsedníčka vlády SR, podpredsedníčka strany Most-Híd. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu