Noci sú tu veľmi teplé, dni ešte horúcejšie, kde správnu mieru tekutín vhodne dopĺňa šťavnatý melón alebo studená kofola (či skôr vychladené pivko alebo miestne vínko? ;-). Mňam!
Najväčšou pýchou Štúrova je určite kúpalisko Vadaš. Vedeli ste, že prvé geologické vrty boli v roku 1973, v roku 1976 začala prvá výstavba a 1978 boli pre verejnosť odovzdané prvé bazény? Keď tak rozmýšľam, že v polovici 80-tych rokoch som chodil s rodičmi na toto miesto, tak to sa jednal o ešte takmer novučičké bazény J. Dnes kúpaliskový areál vyzerá ináč, aj keď niektoré miesta sa vôbec nezmenili J

Pohľad na hlavný bazén (ostrihomská bazilika v pozadí), fotené 31.8.2011

Termálne kúpalisko v Štúrove Vadaš - predjesenná plavecká pohodíčka :), fotené 31.8.2011
No neviem či viete aj to, že v Štúrove existuje aj starý areál kúpaliska vybudovaný v rokoch 1951 - 1952. Je to na tom mieste, kde stojí nedávno postavená socha poľského kráľa Sobieskeho, v blízkosti Dunaja. Stačí ak sa vyberiete od centra, smerom na Šahy - dá sa to hravo zvládnuť prechádzkou. Jedná sa o jeden menší bazén, kde si nájdu svoje miesto aj rodiny. A cena vstupného je nižšia J.
My sme s rodinou strávili pobyt v areáli kúpaliska Vadaš, kde sa nachádzajú chat(k)y určené na ubytovanie (ak hľadáte lacné ubytovanie v Štúrove nezabudnite navštíviť tento odkaz). Keďže sme mali s ubytovaním voľný prístup k bazénom, veľakrát sme ostávali aj do času, keď slnko dávalo dňu pomaly zbohom (aj 31.augusta otvorené do 20.00!). Ak máte chuť stanovať, tiež ste vítaný. No a tá atmoška počas (neskorého) večera – neutíchajúca hudba, cvrlikanie svrčkov, pivko, jemne fúkajúci vetrík J, ...
Ak Vás to prestane baviť (čomu veľmi neverím!), nezabudnite sa pokochať ostrihomskou bazilikou, postavenou na podnet slovenského arcibiskupa Alexandra Rudnaya v roku 1822. Slávnostne bola vysvätená 31. augusta 1856 a úplne dokončená v roku 1869. Vzor jej dala Bazilika sv. Petra v Ríme, ktorá bol spustošený roku 1543. To som sa dočítal na wikipédii, no vždy som si myslel, že bazilika je oveľa staršia. Určite nevynechajte pohľad na Štúrovo, Ostrihom a ďaleké okolie z kupoly (to však pre silnejšie povahy :). Na druhú stranu sa môžete vybrať pešky, či autom, aj keď podobne ako u nás, je problém počas turistickej sezóny niekde zaparkovať.

Pohľad na ostrihomskú baziliku z rekonštruovaného nábrežia v Štúrove
Čo určite s našou rodinkou nevynechávame, je hodinová plavba loďou Balu. Deti sa vytešujú, rodičia obdivujú a fotia svoje ratolesti. Plavba začína slovenskou stranou, prechádza mostom Márie Valérie, pokračuje späť po maďarskej strane (na jednej aj druhej strane vidieť plávajúcich psov a neraz aj ich majiteľov :)

Perfektný úlovok :) - Štúrovo, fotené z miesta smerom na Chľabu
Pre mňa je oblasť Štúrova aj symbolická. Ako dieťa som s rodičmi a súrodencami cestovali do blízkej Kamenice nad Hronom, za dedom a prababkou, za dozrievajúcim hroznom, marhuľami, drevenými jahodami a studenou vodou zo studne (a ešte nesmiem zabudnúť na latrínu :-)
Aj keď dedo už dávno nežije a dom je schátraný, občas na danom mieste zastavím a vraciam sa na miesta minulé a zabudnuté a na chvíľku sa ponorím do detstva.
Teším sa na dovolenku v Štúrove!
P.S.: Pamätám si na obdobie rokov 2001 – 2002, keď sa každoročne vylieva Dunaj, a v týchto rokoch to nebola výnimka, práve naopak, sme ešte vtedy s priateľkou (dnes už manželkou) absolvovali výlet do blízkych Kováčovských kopcov (Burda) a späť sme sa vozovkou s vyhrnutými gaťami brodili cez roztopašný Dunaj. Na každom cestnom mílniku ste mohli vidieť malé hmyzie zoo J