reklama

Ako na zmenu dodávateľa, alebo sú všetci podvodníci?

...dosť často sa stretávam s otázkou, či zmeniť dodávateľa (plyn alebo elektrina), či je to bezpečné, či sa to oplatí? V skratke by som odpovedal 3x áno. (Ešte že sa nejedná o referendové otázky). Ale je pár zásad, ktoré by som odporučil dodržiavať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
  1. O zmene dodávateľa treba uvažovať vtedy, ak chcem získať lepšiu cenu alebo lepšie podmienky (komunikácia, prístup, elektronické služby..). Môj osobný názor je, že ak je vaša spotreba do 3 000 kWh ročne, tak nie je vôbec dôvod zaoberať sa zmenou dodávateľa kvôli cene, keďže konkurencia a cenové rozdiely sú minimálne. V prípade, že chcete získať lepšie podmienky alebo služby tak treba uvažovať o zmene vždy.

  2. Je to bezpečné? Je, ale nikdy, opakujem nikdy neodporúčam podpisovať zmluvy, najmä na domácnosti „podomovým“ obchodníkom! Tu si treba uvedomiť, že zmenu chcú oni a nie vy. Okrem elektriny alebo plynu Vám mnohokrát ponúknu rôzne „doplnkové služby“ a verte, že sa zaobídete aj nich. Preto si nechajte poradiť, vyhľadajte sami čo Vás zaujíma, alebo si nechajte pripraviť ponuku priamo od obchodníka po nadviazaní kontaktu, aby ste sa naozaj presvedčili, že je spoľahlivý, seriózny a uvidíte ho viac krát kým niečo podpíšete. Takto naozaj získate lepšie služby a mnohokrát aj lepšiu cenu.

  3. Dôverovať len veľkým dodávateľom a „malým“ sa vyhýbať, lebo je to nebezpečné. Tu by som sa odvolal priamo na stránku a link ÚRSO. Vplyvom konkurencie a neefektívneho riadenia začínajú strácať zákazníkov najmä títo veľký hráči a sami nie sú vždy korektní. Oni sú tí, ktorí zaspali vývoj a na to doplatili a teraz to vyzerá ako snaha dobehnúť zameškané za každú cenu.

  4. Oplatí sa to? Áno oplatí sa. Len si dajte viac času a námahy, nájdite dodávateľa, ktorý má jednoduché zmluvy (ale nielen „pamflet“ na jednu stranu!) , jasné obchodné podmienky, najlepšie pripojené k zmluve a nielen odvolávajúce sa na nejakú webovú stránku. Ponúka len to čo naozaj potrebujete, žiadne poistenia a iné super zľavy a služby. A keď niekam zavoláte aj sa dovoláte. V prípade zmeny dodávateľa pre podniky nikdy neriešte len cenu. Pýtajte sa aj na optimalizáciu sadzieb, taríf, ističov, rezervovanej kapacity. Takto poznáte, či naozaj rozprávate s niekým, kto tomu aj trocha rozumie. Preto si treba uvedomiť, že cena je veľmi dôležitá, ale nie je to všetko a toto sú naozaj tie doplnkové služby, ktoré potrebujete.

Aby som nezabudol, ešte ponúkaná cena. Tu pozor. Už sa nejeden krát stalo, že podnik vysúťažil super cenu, ale dodávateľ do pár mesiacov skrachoval. Zo super ceny nebolo nič, resp. len problémy. Preto pozor, ak je Vám ponúknutá cena, ktorá je dosť nižšia ešte pod nákupnú cenu napr. na pxe.cz je to dosť podozrivé a odporúčam byť v takomto prípade tiež opatrný. Mnohokrát sa stane, že daný dodávateľ uzatvára len krátkodobé kontrakty, alebo špekuluje na nízku cenu elektriny a nie vždy sa to oplatí.

Pre korektnosť musím uviesť, že sám som opustil „veľkého, tradičného dodávateľa“ na západnom Slovensku. Okrem toho v danej oblasti pôsobím niekoľko rokov. Mám za sebou zmenu dodávateľa. Ušetril som nielen financie, ale aj čas pri komunikácii. Preto si myslím, že sa netreba báť zmeny dodávateľa a aby som si odpovedal, nie všetci sú podvodníci.

Juraj Žitný

Juraj Žitný

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý vyštudoval energetiku, pracuje a zaujíma sa o energetiku a nie je mu ľahostajné ako sa niektoré veci v energetike riešia, nastavujú. Zároveň ponúkam na veci svoj názor a svoj nie vždy jednoduchý pohľad na veci, ktoré sa nám zdajú jednoduché :). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu