Ak je na krabičke alebo web stránke nápadne zvýraznený údaj o veľkom počte LED vo výrobku, pričom výrobok má „zaujímavú" cenu, maximálne zvýšte prednákupnú ostražitosť. Príklady: „ 54 vysokosvietivých LED ", „ 36 SMD LED ". Údaj o počte LED je totižto pre posúdenie kvality žiarovky alebo svietidla absolútne i r e l e v a n t n ý. Vlastne nie je, hovorí o tom, že výrobok zrejme nestojí za nič. Prax potvrdila, že žiarovka s „iba"jednou kvalitnou LED v cene 20,-, urobí skutočnú službu, na rozdiel od výrobku s „56 vysokosvietivými LED", s cenou 8,-, ktorý poslúži iba ako dočasná svetelná dekorácia. Čo sa týka údaja o životnosti, o tom som napísal celú sériu článkov, pred nákupom LED žiarovky si prečítajte aspoň túto časť, o typoch LED.
Bohužiaľ, veľa dodávateľov LED výrobkov buď, za a) netuší o vlastnostiach svojich výrobkov, za b) „šibalsky" zamlčuje zlé vlastnosti svojich výrobkov, alebo, za c) natvrdo klame.
Aby sa dala žiarovka považovať za seriózne označenú zo svetlotechnického hľadiska musí mať:
Ak sa jedná o bodovú (reflektorovú žiarovku) m u s í mať údaj o svietivosti v cd a z á r o v e ň vyžarovací uhol v stupňoch, teplotu svetla v kelvinoch a nezaškodí údaj o CRI. Ak nemá bodová žiarovka uvedenú svietivosť zároveň s vyžarovacím uhlom, ale má uvedený iba svetelný tok v lumenoch bez uhla, tak sa pripravte na značné sklamanie.
Tri príklady z praxe:
LED žiarovka tvarom rovnaká ako reflektorová halogénka s päticou GU 10. Cena 9,-.
Údaje na krabičke: 46 SMD LED, svetelný tok 180 lm. Chýba vyžarovací uhol.
Čo bude zle: SMD LED majú bez prídavnej optiky vyžarovací uhol okolo 120°. Približný prepočet potom ukáže, že takáto žiarovka bude mať v ose svietivosť asi 57 cd, ak teda neklame údaj o svetelnom toku a ten navyše v takýchto prípadoch zvykne výrazne klamať. To znamená, že na vzdialenosť 2 m dosiahnete osvetlenosť 14 lx, čo je strašne málo aj na chodbu, na izbu je to už absolútne neakceptovateľné. Ak máte povedzme stropnú lampu s piatimi reflektormi do ktorej ste kúpili 5 takýchto náhrad, bude v tej miestnosti nepríjmené pološero. Práve ste vyhodili 45 €. Síce ušetríte na účte za elektrinu, ale za cenu drastického zníženia množstva svetla a jeho kvality. Toto ja nepovažujem za šetrenie elektrinou.
Žiarovka na všeobecné osvetlenie (tzv. edisonka) so 44 SMD LED, údaj o svetelnom toku chýba, farba svetla teplo biela (nie je tam číselný údaj v kelvinoch), 7 W (údajne nahrádza klasickú 50 W žiarovku, ale nie je uvedený svetelný tok), cena 17,-.
Čo bude zle: V skutočnosti pravdepodobne zistíte, že farba svetla ide skôr do studena, svetlo je neprirodzené a množstvo svetla pripomína s biedou 15 W žiarovku. Dôsledky ako v predchádzajúcem bode. Za 17,- dnes kvalitnú všesmerovú LED žiarovku jednoducho nekúpite.
Ak sa jedná o žiarovku na všeobecné všesmerové osvetlenie, m u s í tam byť údaj o svetelnom toku v lumenoch, farba svetla v kelvinoch, s tým, že CRI tam musí byť. Ak CRI nie je na krabičke, musí sa dať dohľadať na webe výrobcu.
Stropné svietidlo 25 W, 180 lx / 2 m. Cena je "výhodná".Chýba údaj o uhle vyžarovania a farbe svetla.
Čo bude zle: Osvetlenosť 180 lx je v obytnej miestnosti síce veľmi dobrá hodnota, meter vedľa osi svietidla ale môže byť (a skoro určite aj bude) povedzme 45 lx. Takéto svietidlo Vám urobí na dlážke taký možno jedenapolmetrový dobre osvetlený fľak, inde však bude skoro tma. Výsledok bude celkové šero, nepríjemný kontrast a tým pádom celkovo nepoužiteľné osvetlenie. Ak nie je uvedená farba, tak na 99% bude nepríjemne studenobiela, pretože táto farba LED „najviac svieti", preto ju preferujú výrobcovia lacných LED výrobkov. V tomto prípade táto farba celkovo nepríjmený pocit z takéhoto osvetlenia len umocní.
Zatajovanie vyžarovacieho uhla sa medzi ledkovými figliarmi celkovo teší veľkej obľube, dôvod vysvetlím za chvíľu, na príklade kľúčenky.
Ak je dodávateľ odborník a dodáva seriózne LED výrobky nepletie si veličiny ako svietivosť v cd (kandela), svetelný tok v lm (lumen), osvetlenosť, intenzita osvetlenia v lx (lux). Ak si dodávateľ tieto alebo aj iné fyzikálne veličiny a jednotky pletie, nie je odborník, ale figliar, ba možno rovno klamár, nech sa jedná o akokoľvek veľkú a známu firmu. Verili by ste výrobcovi auta s udávanou spotrebou benzínu 30 kilometrov ? Alebo zelovocu, kde si pletú nielen hrušky s jablkami, ale aj kilá s litrami ?
K spomínaným veľmi bežným údajovým kejklom na krabičkách lacných LED žiaroviek sa pridružujú rôzne nemenej zaujímavé prezentačné fígle, bohužiaľ, rovnako klamavé.
Veľmi obľúbeným a účinným fígľom je prezentovať zapnutú žiarovku, alebo svietidlo na zvislej stene, aby Vám svietilo zblízka do očí. Predpokladené použitie žiarovky/svietidla však bude najmä na strope alebo pod skrinkou, teda mimo Vášho zorného poľa. Fígeľ využíva zámenu oslnenia, ktoré nechcete a osvetlenia, ktoré chcete. Aj maličký ledkový prívesok na kľúče dodkáže za šera pri priamom pohľade zblízka dosť oslniť, avšak osvetlí len minimálne, pretože má malý svetelný tok, koncentrovaný do veľmi úzkeho vyžarovacieho uhla. Oslní preto, lebo má tým pádom slušnú svietivosť a pozorujete ho priamo, zblízka a za šera.
P o z o r, priamy pohľad zblízka do výkonných nezakrytých LED môže ťažko a nevratne p o š k o d i ť z r a k ! Preto nekontrolujte množstvo svetla pohľadom do svietidla, ale pohľadom na svietidlom osvetlenú plochu. Kupujete predsa osvetlenie, nie oslnenie.
S rafinovanejším fígľom sa stretnete napr. v jednom bratislavskom markete. LED žiarovky sú tam nainštalované síce nie tak, aby svietili do očí, ale sú umiestnené zvislo, v takých boxoch cca 30 x 30 x 15 cm. Celkovo to vyzerá efektne a profesionálne. Potrebujete však LED žiarovku na osvetlenie takéhoto minipriestoru ? Asi ani nie, potrebujete osvetliť povedzme 4 x 4 x 2,5 m. Ale to je už sakramentský rozdiel, žiarovka bude mať totiž zásadne iný „performance" v reálnej miestnosti, než mala v miniboxe v predajni.
Často si nechtiac vytvárajú skreslenú predstavu o kvalite a množstve svetla spotrebitelia sami. Všimol som si, že keď je svietidlo nainštalované v dosahu, tak ľudia radi strkajú tesne pred neho ruku a z takto osvetlenej svojej ruky si vytvárajú ďalekosiahle, ale úplne nesprávne závery o kvalite a množstve svetla. Je to preto, lebo potrebujete osvetliť nie malú ruku na 15 cm, ale povedzme stôl na vzdialenosť 1,5 m, čo je obrovský rozdiel. Osvetlenosť totižto klesá s druhou mocninou vzdialenosti. Navyše, ako som už písal, intenzita svetla, farba svetla a pocit „dobrého svetla" spolu úzko súvisia.
Na začiatku často spomínam CRI. Vysvetlenie tohto dôležitého pojmu presahuje rozsah tohoto článku, preto aspoň:
CRI v jednoduchosti - toto číslo má byť čo najväčšie, môže byť max. 100, pre celkové osvetlenie by malo byť min. 80 alebo 1B. Pre miestne pracovné osvetlenie stačí aj 70, alebo 2A. Na čísla CRI =90, alebo 1A v bežnom obchode asi nenatrafíte, aj keď existujú LED zdroje a LED svietidlá aj s takto superkvalitným svetlom.