Starostlivosť o Váš počítač začína už pri jeho kúpe. Treba predom zvážit na aký účel bude počítač využívaný, koľko hodín denne ho budete potrebovať, ako aj či budete jediný kto na tomto zariadení bude pracovat.
Ako všetci dobre vieme počítač na prácu s textami , tabulkami, počtami a inými úlohami ktoré kedysi zvládali papier s perom, nemusí byť superstroj ktorý nepríjemným spôsobom zraní Váš rozpočet a odberom EE aj životné prostredie.
Takýto počítač by mal mať hlavne multimedialne vstupy a výstupy ako napr. Dvd-rom , usb port, čítačka pamätových kariet a i. Pričom nezáleží na jeho grafickom výkone či výkone procesora nakoľko tieto úkony hravo zvládali mašiny už pred viac ako 10 rokmi. Pri výbere preto preferujte cenu pred kvalitou pričom majte na pamäti, že väčsina dielov ktoré sa nachádzajú vo vnútri sa vyrába v číne preto ich kvalita a výdrž nemá zásadny dopad na Vaše rozhodovanie. Tvrdiť však že na značke nezáleží by bolo prehnané. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Ide o klientský-zákaznícky servis.
V skratke nie je výrobca ako výrobca. Vo väčšine prípadov si nevšimnete rozdiel až kým nenastane problém a síce porucha. Vtedy záleži na značke a spôsobe akým budú túto nepríjemnosť riešiť.
V solídnych spoločnostiach príde kuriér do 24-48hodín. V tých menej solídnych je reklamácia vybavená v priebehu mesiaca. Zo zahraničných značiek takéto služby poskytuje napr. Dell.
Na domácom trhu napr. Nservis.
Vrátme sa však k výberu zariadenia a prejdime na výkonné stroje ktore potešia predovšetkým
hráčov počítačových hier. Pri výbere takéhoto zariadenia je treba pozerat už aj na výrobcu jednotlivých komponentov prípadne značku celej zostavy.
Začnime doskov ktorú treba vyberať spolu s inými súčastami ktoré v „bedni" chceme mať.
Mala by podporovat najmä ten typ procesora ktorý chceme zvoliť- AMD(amd socket) Intel(intel socket). Dôležitá pre hráčov je najmä graficka karta a operačná pamäť. Pred pár rokmi stačilo mať procesor bez viacerých jadier 100gigový Hdd giga operačnej pamäte a povedzme 128megovú grafickú kartu.
Dnes je situácia iná.
Výkonný počítač by mal obsahovať 4jadrový procesor ,4-8giga op. pamäte, terový Hdd a gigovú grafickú kartu.
Toto sú len základné údaje ktoré ani zdaleka nenapovedia všetko o tom ktorom PC , ale napovedia akým smerom sa má človek uberať.
Po kúpe PC dobre zvážte kam umiestnite počítač a dbajte aby bol na suchom a pevnom podklade(pracovný stôl).
Ďalej dbajte na prístup k EE. Do klasickej zásuvky nemôžte vložiť naraz 10káblov, pretože hrozí skrat,
Ktorý okrem poškodenia PC môže spôsobiť aj požiar.
Povedzme že, boli tieto podmienky splnené.
Máme pred sebou stolové PC ,v lepšom prípade, s nainštalovaným operačným systémom.
Najbežnejší operačný systém Windows má v sebe zabudované automtické aktualizácie a bránu firewall. Automatické aktualizácie nikdy nevypínajte, lebo pomáhaju chrániť Váš OS(Windows).
Brána firewall by mala byť taktiež vždy zapnutá kedže bráni škodlivému softwaru dostať sa do Vášho PC.
Medzi programy ktoré sa inštalujú na PC ako prvé patrí tiež antivírus. Dnešné A-víry relatívne spolahlivo vyhladajú a zneškodnia škodlivý software typu- malware.
Malware poznáme :
Klasické počítačové vírusy
Internetové červy
Emailové červy
Trójske kone
Dialery
Spyware
Adware
Spam
PopUp a Hijackery
Hoax
Phishing
Pharming
Spoofing
Každý z nich funguje inak ale všetky sú viac či menej nebezpečné či už pre nás ako užívatela(strata osobných udajov-bankove účty heslá a podobne) alebo pre naše PC(poškodenie a strata dát,nefunkčný OS).
Preto nikdy nepodcenujte starost o PC či notebook
V dnešnej dobe nejeden výrobca ponúka produkt ktorý obsahuje všetky potrebné zabezpečenia v jednom programe napr. ZoneAlarm.
Toto sú zakl. Informácie pre začínajúceho užívatela, ani zdaleka neobsahujú všetky potrebné informácie a preto Vám v dalšom blgu prinesiem viac informacií.
Dočítania priatelia ;)